Dolina Pańszczyca to dolina w Tatrach Wysokich, która w najwyższym punkcie osiąga wysokość 1628 m n.p.m., odgałęzia się za Polaną Psia Trawka z Suchej Doliny Gąsienicowej. Graniczy od wschodu z Doliną Waksmudzką, a od zachodu z Czarną Doliną Gąsienicową. Nazwa pochodzi od nazwiska właścicieli - góralskiej rodziny Pańszczyków. Dawniej była wypasana (wchodziła w skład Hali Pańszczyca). Dnem doliny płynie Pańszczycki Potok, mający początek na wysokości około 1600 m. Potok na znacznym odcinku płynie pod powierzchnią ziemi. Najbardziej malownicza jest górna część doliny, którą tworzy polodowcowy krajobraz z porośniętymi kosodrzewiną głazami. Dolna część doliny porośnięta jest lasami. W jej górnej części znajduje się największa atrakcja doliny - Czerwony Staw Pańszczycki.Szlaki do Doliny Pańszczyca (do Czerwonego Stawu)

- z Toporowej Cyrhli zielono-czerwonym szlakiem do Suchej Wody, z której kierujemy się szlakiem czerwonym docierając do Równi Waksmundzkiej. Tutaj wchodzimy na zielony szlak prowadzący do lasu gąsienicowego, jednak my po drodze skręcamy na żółty szlak w kierunku Przełęczy Krzyżne - po drodze mamy punkt docelowy - Czerwony Staw. Pokonujemy 9,7 km i 774 m przewyższenia w górę i 140 w dół w 4 h 40 minut. Trasa jest długa, jednak dość spokojna i przyjemnie dzika. Możemy ją też rozpocząć w Brzezinach czarnym szlakiem, trasa troszkę krótsza.- z Palenicy Białczańskiej wchodzimy na niebieski szlak w kierunku Rusinowej Polany. Stąd zielonym szlakiem na Gęsią Szyję i dalej zielonym do Suchego Wierchu. Dalsza droga jak w pierwszym wariancie. Wejście na Rusinową Polanę jest spokojne, a z niej idziemy drewnianymi schodami pod Gęsią Szyję, dalej łagodna droga. Pokonujemy 7,6 km i 814 m przewyższenia w górę i 170 w dół w 3,5 h.

- z Hali Gąsienicowej żółtym szlakiem pokonujemy 2,5 km i 250 m przewyższenia w górę i 120 w dół w godzinę czasu.

Parametry są podane w jedną stronę, Stąd możemy wybrać się dalej na Przełęcz Krzyżne. 

Tatry noclegi

Tatry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71526 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118967 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020