Dolina Pańszczyca w Tatrach, Magdalena

Dolina Pańszczyca w Tatrach

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dolina Pańszczyca to dolina w Tatrach Wysokich, która w najwyższym punkcie osiąga wysokość 1628 m n.p.m., odgałęzia się za Polaną Psia Trawka z Suchej Doliny Gąsienicowej. Graniczy od wschodu z Doliną Waksmudzką, a od zachodu z Czarną Doliną Gąsienicową. Nazwa pochodzi od nazwiska właścicieli - góralskiej rodziny Pańszczyków. Dawniej była wypasana (wchodziła w skład Hali Pańszczyca). Dnem doliny płynie Pańszczycki Potok, mający początek na wysokości około 1600 m. Potok na znacznym odcinku płynie pod powierzchnią ziemi. Najbardziej malownicza jest górna część doliny, którą tworzy polodowcowy krajobraz z porośniętymi kosodrzewiną głazami. Dolna część doliny porośnięta jest lasami. W jej górnej części znajduje się największa atrakcja doliny - Czerwony Staw Pańszczycki.

Szlaki do Doliny Pańszczyca (do Czerwonego Stawu)

- z Toporowej Cyrhli zielono-czerwonym szlakiem do Suchej Wody, z której kierujemy się szlakiem czerwonym docierając do Równi Waksmundzkiej. Tutaj wchodzimy na zielony szlak prowadzący do lasu gąsienicowego, jednak my po drodze skręcamy na żółty szlak w kierunku Przełęczy Krzyżne - po drodze mamy punkt docelowy - Czerwony Staw. Pokonujemy 9,7 km i 774 m przewyższenia w górę i 140 w dół w 4 h 40 minut. Trasa jest długa, jednak dość spokojna i przyjemnie dzika. Możemy ją też rozpocząć w Brzezinach czarnym szlakiem, trasa troszkę krótsza.- z Palenicy Białczańskiej wchodzimy na niebieski szlak w kierunku Rusinowej Polany. Stąd zielonym szlakiem na Gęsią Szyję i dalej zielonym do Suchego Wierchu. Dalsza droga jak w pierwszym wariancie. Wejście na Rusinową Polanę jest spokojne, a z niej idziemy drewnianymi schodami pod Gęsią Szyję, dalej łagodna droga. Pokonujemy 7,6 km i 814 m przewyższenia w górę i 170 w dół w 3,5 h.

- z Hali Gąsienicowej żółtym szlakiem pokonujemy 2,5 km i 250 m przewyższenia w górę i 120 w dół w godzinę czasu.

Parametry są podane w jedną stronę, Stąd możemy wybrać się dalej na Przełęcz Krzyżne.

 Tatry noclegi

Tatry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Tatry
Normalna
doliny doliny tatrzańskie
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022