Dolina Białego w Tatrach, Magdalena

Dolina Białego w Tatrach ma długość zaledwie 2,5 km i jest objęta ochroną jako Rezerwat od 1954 roku. Praktycznie na całej długości przeplata się z trasą Biały potok, a my wędrujemy drewnianymi kładkami żółtym szlakiem. Dolina jest wciśnięta pomiędzy skocznię na Krokwi, a Sarnią Skałę - pod Krokwią jest również wejście na szlak z czarnego szlaku pod Reglami.Dolina wytworzyła się w skałach osadowych - wapieniach, dolomitach, podrzędnie łupkach. Jest przeważnie wąska o charakterze wąwozu – zwłaszcza jej dolny odcinek, zwany Kotłami. W dolinie występują liczne skałki, w potoku progi i niewielkie wodospady. Górna część Doliny Białego należała niegdyś do Hali Białe. Na jej terenie znajdowała się (w Dolinie Suchej, u stóp Czerwonej Przełęczy) Polana Białego. Droga na pastwiska prowadziła wysoko stokami Kopy nad Białym. Na początku lat 50. XX wieku prowadzono w dolinie poszukiwania rud uranu, wykuwając w jej prawym zboczu dwie sztolnie w Dolinie Białego.

Żółtym szlakiem wychodzimy na przecinający drogę szlak czarny, możemy dotrzeć na Sarnią Skałę ze wspaniałym widokiem na Giewont. Do tego momentu mamy do pokonania 2,5 km w trochę ponad godzinę i przewyższenie 308 m. w górę. Wchodząc na Sarnią Skałę musimy dodać dodatkowe 30 minut i niecały kilometr drogi oraz przewyższenie zaledwie 170 m. w górę. Wejście skaliste, szczyt płaski w środku obrzeżony skałami. Stąd nie ma dalszej drogi, trzeba zawrócić.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°16'23" N, 19°57'22" E
Małopolskie
2019-10-14
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka
Pensjonat Skalny

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą