Dolina Białego w Tatrach, Magdalena

Dolina Białego w Tatrach

(4.6 głosów: 7)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dolina Białego w Tatrach ma długość zaledwie 2,5 km i jest objęta ochroną jako Rezerwat od 1954 roku. Praktycznie na całej długości przeplata się z trasą Biały potok, a my wędrujemy drewnianymi kładkami żółtym szlakiem. Dolina jest wciśnięta pomiędzy skocznię na Krokwi, a Sarnią Skałę - pod Krokwią jest również wejście na szlak z czarnego szlaku pod Reglami.

Dolina wytworzyła się w skałach osadowych - wapieniach, dolomitach, podrzędnie łupkach. Jest przeważnie wąska o charakterze wąwozu – zwłaszcza jej dolny odcinek, zwany Kotłami. W dolinie występują liczne skałki, w potoku progi i niewielkie wodospady. Górna część Doliny Białego należała niegdyś do Hali Białe. Na jej terenie znajdowała się (w Dolinie Suchej, u stóp Czerwonej Przełęczy) Polana Białego. Droga na pastwiska prowadziła wysoko stokami Kopy nad Białym. Na początku lat 50. XX wieku prowadzono w dolinie poszukiwania rud uranu, wykuwając w jej prawym zboczu dwie sztolnie w Dolinie Białego.Żółtym szlakiem wychodzimy na przecinający drogę szlak czarny, możemy dotrzeć na Sarnią Skałę ze wspaniałym widokiem na Giewont. Do tego momentu mamy do pokonania 2,5 km w trochę ponad godzinę i przewyższenie 308 m. w górę. Wchodząc na Sarnią Skałę musimy dodać dodatkowe 30 minut i niecały kilometr drogi oraz przewyższenie zaledwie 170 m. w górę. Wejście skaliste, szczyt płaski w środku obrzeżony skałami. Stąd nie ma dalszej drogi, trzeba zawrócić.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Tatry noclegi

Tatry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Tatry
Normalna
doliny doliny tatrzańskie
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022