Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
49°16'23" N, 19°57'22" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Dolina Białego w Tatrach ma długość zaledwie 2,5 km i jest objęta ochroną jako Rezerwat od 1954 roku. Praktycznie na całej długości przeplata się z trasą Biały potok, a my wędrujemy drewnianymi kładkami żółtym szlakiem. Dolina jest wciśnięta pomiędzy skocznię na Krokwi, a Sarnią Skałę - pod Krokwią jest również wejście na szlak z czarnego szlaku pod Reglami.Dolina wytworzyła się w skałach osadowych - wapieniach, dolomitach, podrzędnie łupkach. Jest przeważnie wąska o charakterze wąwozu – zwłaszcza jej dolny odcinek, zwany Kotłami. W dolinie występują liczne skałki, w potoku progi i niewielkie wodospady. Górna część Doliny Białego należała niegdyś do Hali Białe. Na jej terenie znajdowała się (w Dolinie Suchej, u stóp Czerwonej Przełęczy) Polana Białego. Droga na pastwiska prowadziła wysoko stokami Kopy nad Białym. Na początku lat 50. XX wieku prowadzono w dolinie poszukiwania rud uranu, wykuwając w jej prawym zboczu dwie sztolnie w Dolinie Białego.Żółtym szlakiem wychodzimy na przecinający drogę szlak czarny, możemy dotrzeć na Sarnią Skałę ze wspaniałym widokiem na Giewont. Do tego momentu mamy do pokonania 2,5 km w trochę ponad godzinę i przewyższenie 308 m. w górę. Wchodząc na Sarnią Skałę musimy dodać dodatkowe 30 minut i niecały kilometr drogi oraz przewyższenie zaledwie 170 m. w górę. Wejście skaliste, szczyt płaski w środku obrzeżony skałami. Stąd nie ma dalszej drogi, trzeba zawrócić.

Tatry noclegi

Tatry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1133464 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020