Dolina Białego w Tatrach, Magdalena

Dolina Białego w Tatrach

(4.6 głosów: 7)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Dolina Białego w Tatrach ma długość zaledwie 2,5 km i jest objęta ochroną jako Rezerwat od 1954 roku. Praktycznie na całej długości przeplata się z trasą Biały potok, a my wędrujemy drewnianymi kładkami żółtym szlakiem. Dolina jest wciśnięta pomiędzy skocznię na Krokwi, a Sarnią Skałę - pod Krokwią jest również wejście na szlak z czarnego szlaku pod Reglami.Dolina wytworzyła się w skałach osadowych - wapieniach, dolomitach, podrzędnie łupkach. Jest przeważnie wąska o charakterze wąwozu – zwłaszcza jej dolny odcinek, zwany Kotłami. W dolinie występują liczne skałki, w potoku progi i niewielkie wodospady. Górna część Doliny Białego należała niegdyś do Hali Białe. Na jej terenie znajdowała się (w Dolinie Suchej, u stóp Czerwonej Przełęczy) Polana Białego. Droga na pastwiska prowadziła wysoko stokami Kopy nad Białym. Na początku lat 50. XX wieku prowadzono w dolinie poszukiwania rud uranu, wykuwając w jej prawym zboczu dwie sztolnie w Dolinie Białego.

Żółtym szlakiem wychodzimy na przecinający drogę szlak czarny, możemy dotrzeć na Sarnią Skałę ze wspaniałym widokiem na Giewont. Do tego momentu mamy do pokonania 2,5 km w trochę ponad godzinę i przewyższenie 308 m. w górę. Wchodząc na Sarnią Skałę musimy dodać dodatkowe 30 minut i niecały kilometr drogi oraz przewyższenie zaledwie 170 m. w górę. Wejście skaliste, szczyt płaski w środku obrzeżony skałami. Stąd nie ma dalszej drogi, trzeba zawrócić.Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Tatry noclegi

Tatry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Tatry
Doliny i wąwozy
Normalna
doliny doliny tatrzańskie
49°16'23N, 19°57'22E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021