Dolina Będkowska

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2018-10-15 , Zaktualizowano: 2020-02-03

Dolina Będkowska to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych krakowskich dolinek, którą odwiedzić trzeba koniecznie! To idealne miejsce na spacer w bardzo malowniczej scenerii. Tutaj też, na Będkówce utworzył się jeden z nielicznych na Jurze wodospadów - wodospad Szum. Dolina Będkówki ciągnie się na długości około 7 km, od Łączek Kobylańskich po Jerzmanowice. Od południa otwiera ją skała o śmiesznej nazwie Dziadek i Babka, a za nią rozlewają się stawy rybne. Od północy pierwsza ze skałek to Iglica.Sokolica

Do najciekawszego fragmentu Doliny prowadzi Brama Będkowska, do której można dojść od strony Będkowic, żółtym szlakiem Dolinek Jurajskich. Za nią wznoszą się okazałe ostańce - Pytajnik, Lajkonik i Wysoka. Ale największe wrażenie robi Sokolica, stercząca 90-metrową, stromą ścianą ponad doliną – ulubione miejsce wspinaczy. Na jej szczycie pozostały ślady dawnego gródka rycerskiego z około XII wieku. Pod Sokolicą powstała Brandysówka - kultowe miejsce dla wspinaczy i nie tylko, można tu zjeść i przenocować. Jest też duża łąka idealna na piknik.

Brandysówka w Dolinie Będkowskiej

Za Sokolicą wyrasta Cmentarzysko – grupa skał rozpoczynająca się wysoką Iglicą, a po drugiej stronie ze ścian skalnych spływa największy na Jurze wodospad Szum. Kawałek dalej stoi wielka skała o wymownej nazwie Dupa Słonia – drugi ulubiony ostaniec alpinistów w Dolinie Będkowskiej.

Opuścić Dolinę można kolejną bramą o mrocznej nazwie Czarcie Wrota, ale warto też pospacerować dalej, do krasowego Źródła Będkówki i dalej do skupiska ostańców - Wielkiej Turni, Zaklętego Muru i Łabajowej z Jaskinią Łabajową. Obecnie cały obszar Doliny dostępny jest dla samochodów, choć drogi dojazdowe są wąskie, co sprawia czasem trudności. Można na przykład samochód zostawić w Łazach i dalej podążać pieszo, to przyjemny spacerek, trwający około 30 minut. Spokojnie przemierzysz tę trasę z wózkiem dziecięcym, więc sporo tu rodzin z malymi dziećmi.

Jaskinia Nietoperzowa

W północnej części Doliny Będkowskiej, około 1 km od trasy nr 94, przy niebieskim szlaku, znajduje się jedna z największych atrakcji w regionie - Jaskinia Nietoperzowa udostępniona dla turystów. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, na oświetlonej trasie. Przy Jaskini powstał też Małpi Gaj, gdzie możliwe są zjazdy na linie tyrolką i wspinaczka skałkowa.

W pobliżu warto odwiedzić Dolinę Bolechowicką z najbardziej okazałą na Jurze bramą skalną zwaną Bramą Bolechowicką oraz Dolinę Kobylańską.

Wodospad Szum


Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020