Dębno Podhalańskie

49°27'58" N
20°12'15" E
Małopolskie
2018-04-25 12:24:53
Zdjęcia Dębna Podhalańskiego (6)

Dębno Podhalańskie to stara osada malowniczo położona w województwie małopolskim, na przedpolu Pienin Spiskich, pomiędzy Dunajcem, Białką i Jeziorem Czorsztyńskim. Leży przy trasie nr 969, około 12 km od Nowego Targu i Czorsztyna oraz około 5 km od Łopusznej. Warto tu wstąpić dla wspaniałego zabytku, ale zaciszne Dębno na Podhalu może też stać się wspaniałą bazą wypadową w bardzo atrakcyjne okolice. O krok stąd nad Zalew Czorsztyński z zaporą, do słynnego zamku Dunajec w Niedzicy, ruin zamku w Czorsztynie, w piękne Pieniny, a nawet Tatry. Nic dziwnego więc, że wielu turystów pragnie odwiedzić to niezwykłe miejsce.Kościół w Dębnie

Ta niewielka wieś podhalańska słynie w całej Polsce, a nawet w świecie z pięknego, niezwykle cennego kościółka drewnianego, będącego ważnym zabytkiem, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Mowa o gotyckim kościele Św. Michał, który powstał jeszcze w XV wieku, co ciekawe, bez użycia gwoździ. Ta cudna budowla do dziś zachwyca rzesze turystów. Świątynia udostępniona jest do zwiedzania, ale w czasie intensywnych deszczów nie można wejść do środka, aby wilgoć nie zaszkodziła zabytkowi.

Czy wiesz, że?

Budynek kościoła wzniesiony jest w równych częściach z drewna modrzewiowego i jodłowego- bez użycia gwoździ. Natomiast belki ułożone na zrąb umocnione są drewnianymi kołkami.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W Kościele Św. Michała Archanioła zamiast dzwonków do mszy używane są oryginalne cymbałki z XV wieku, w których cienka sztabka wydaje ton niski, gruba wysoki. Wydają tony pozornie wbrew prawom fizyki.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

Wewnątrz Kościoła w Dębnie, w przeszklonej gablocie zawieszona jest chorągiew, legendarna pamiątka - dar króla Jana III Sobieskiego. Według tradycji pozostawił ją tutaj po Wiktorii Wiedeńskiej w 1683 roku.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W filmie "Janosik" w kościele w Dębnie główny bohater brał ślub z Maryną, jednak widzom pokazano aż trzy kościoły – inny, kiedy młodzi do niego wchodzili (kaplica na Polanie Chochołowskiej), kościół w Dębnie, gdzie odbywała się cała ceremonia i jeszcze inny, gdy z niego wychodzili.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W okolicy zobacz koniecznie

Trzy Korony - zdjęcie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: