Dawny zbór ewangelicki Św. Trójcy w Toruniu, Marcin_Henioo

Dawny zbór ewangelicki Św. Trójcy w Toruniu

(4.1 głosów: 10)

Dawny zbór ewangelicki Św. Trójcy, zbudowany w 1824 roku w stylu neoromańskim pod okiem jednego z najwybitniejszych architektów niemieckich - Karla Friedricha Schinkla, stoi dumnie na środku Rynku Nowomiejskiego w Toruniu, w miejscu i na planie poprzedniego, średniowiecznego Ratusza Nowomiejskiego, z którego ostały się tylko gotyckie podziemia.Po 1667 roku, kiedy protestanci utracili sąsiedni Kościół Św. Jakuba, Ratusz został przekształcony na zbór protestancki dla gminy nowomiejskiej, zburzony ostatecznie w 1818 roku. W 1824 roku na jego planie zbudowano obecny budynek zboru ewangelickiego Św. Trójcy. Co ciekawe, zbór w latach 1927-45 służył jako kościół prawosławny. Od 1989 roku jest własnością fundacji Tumult, która po odrestaurowaniu przystosowała go na własne potrzeby i salę kinową.

Przed zborem siedzi na ławeczce Toruńska Przekupka - ciekawy pomnik nawiązujący do handlowej funkcji tego placu.Dawny zbór Św. Trójcy
Rynek Nowomiejski, Toruń

Toruń noclegi

Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Toruń
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
53°0'42N, 18°36'40E
29 wrzesień 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację