Dawny zbór ewangelicki Św. Trójcy w Toruniu, Marcin_Henioo

Dawny zbór ewangelicki Św. Trójcy w Toruniu

(4.2 głosów: 11)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dawny zbór ewangelicki Św. Trójcy, zbudowany w 1824 roku w stylu neoromańskim pod okiem jednego z najwybitniejszych architektów niemieckich - Karla Friedricha Schinkla, stoi dumnie na środku Rynku Nowomiejskiego w Toruniu, w miejscu i na planie poprzedniego, średniowiecznego Ratusza Nowomiejskiego, z którego ostały się tylko gotyckie podziemia.

Po 1667 roku, kiedy protestanci utracili sąsiedni Kościół Św. Jakuba, Ratusz został przekształcony na zbór protestancki dla gminy nowomiejskiej, zburzony ostatecznie w 1818 roku. W 1824 roku na jego planie zbudowano obecny budynek zboru ewangelickiego Św. Trójcy. Co ciekawe, zbór w latach 1927-45 służył jako kościół prawosławny. Od 1989 roku jest własnością fundacji Tumult, która po odrestaurowaniu przystosowała go na własne potrzeby i salę kinową.Przed zborem siedzi na ławeczce Toruńska Przekupka - ciekawy pomnik nawiązujący do handlowej funkcji tego placu.

Dawny zbór Św. Trójcy
Rynek Nowomiejski, ToruńToruń noclegi

Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022