Dawny klasztor w Nowym Wiśniczu, mokunka

Dawny klasztor w Nowym Wiśniczu

(5 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W Nowym Wiśniczu na wzgórzu, niedaleko zamku mieści się wyjątkowy zabytek - dawny klasztor Karmelitów Bosych zbudowany w 1630 roku. Góruje nad całą miejscowością i obok zamku jest najbardziej rozpoznawalną budowlą w Nowym Wiśniczu. Uznawany jest za wybitne dzieło wczesnego baroku. Pełnił też niegdyś rolę twierdzy obronnej, najnowocześniejszej w Małopolsce, a było to w XVII wieku. Fundatorem budowli był hetman Stanisław Lubomirski.

Klasztor i istniejący obok kościół oblegali Szwedzi podczas Potopu. Uciekając wzniecili pożar. Później w 1783 roku nastąpiła kasata klasztoru, a gromadzone przez Ojców Karmelitów dzieła sztuki wywieziono do Wiednia, a bibliotekę do Lwowa.W XIX wieku zorganizowano w byłym klasztorze więzienie i istnieje ono do dziś. Można go zwiedzać, jednak tylko po wcześniejszym ustaleniu z dyrektorem Zakładu Karnego lub podczas takich szczególnych przedsięwzięć turystycznych, jak Dni Powiatu Brzeskiego.

Dziwnie zwiedza się zabytkowy budyne naszpikowany monitoringiem, otoczony tu i ówdzie drutem kolczastym na okalających go murach. Z dobudowanymi wieżyczkami strażniczymi. Niesamowite wrażenie ! Niestety nie można robić zdjęć, a tym bardziej filmować. Wszelkie elektroniczne gadżety pozostawia się na bramie czyli w Biurze Przepustek ZK. Podobnie jak dowód osobisty. I jest to procedura obowiązkowa i bardzo skrupulatnie przestrzegana. Miejsce niesamowite z bogatą historią i arcyciekawą teraźniejszością.

Dawny klasztor - więzienie
ul. Trasa Zamek, Nowy Wiśnicz
 

 Nowy Wiśnicz noclegi

Nowy Wiśnicz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało już 4 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022