W Nowym Wiśniczu na wzgórzu, niedaleko zamku mieści się wyjątkowy zabytek - dawny klasztor Karmelitów Bosych zbudowany w 1630 roku. Góruje nad całą miejscowością i obok zamku jest najbardziej rozpoznawalną budowlą w Nowym Wiśniczu. Uznawany jest za wybitne dzieło wczesnego baroku. Pełnił też niegdyś rolę twierdzy obronnej, najnowocześniejszej w Małopolsce, a było to w XVII wieku. Fundatorem budowli był hetman Stanisław Lubomirski.Klasztor i istniejący obok kościół oblegali Szwedzi podczas Potopu. Uciekając wzniecili pożar. Później w 1783 roku nastąpiła kasata klasztoru, a gromadzone przez Ojców Karmelitów dzieła sztuki wywieziono do Wiednia, a bibliotekę do Lwowa.

W XIX wieku zorganizowano w byłym klasztorze więzienie i istnieje ono do dziś. Można go zwiedzać, jednak tylko po wcześniejszym ustaleniu z dyrektorem Zakładu Karnego lub podczas takich szczególnych przedsięwzięć turystycznych, jak Dni Powiatu Brzeskiego.

Dziwnie zwiedza się zabytkowy budyne naszpikowany monitoringiem, otoczony tu i ówdzie drutem kolczastym na okalających go murach. Z dobudowanymi wieżyczkami strażniczymi. Niesamowite wrażenie ! Niestety nie można robić zdjęć, a tym bardziej filmować. Wszelkie elektroniczne gadżety pozostawia się na bramie czyli w Biurze Przepustek ZK. Podobnie jak dowód osobisty. I jest to procedura obowiązkowa i bardzo skrupulatnie przestrzegana. Miejsce niesamowite z bogatą historią i arcyciekawą teraźniejszością.Dawny klasztor - więzienie
ul. Trasa Zamek, Nowy Wiśnicz
 

 Nowy Wiśnicz noclegi

Nowy Wiśnicz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 217837 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021