Dawna cerkiew we Wróbliku Królewskim

Dawna cerkiew we Wróbliku Królewskim

Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy we Wróbliku Królewskim niedaleko Rymanowa to dawna cerkiew grekokatolicka. Wśród większości cerkwi Podkarpacia odznacza się tym, iż jest murowana i dość sporych rozmiarów, biorąc pod uwagę w jak niewielkiej wsi się znajduje. Wybudowana została w XIX wieku, dokładnie w latach 1882-88.Ciekawa bryła świątyni zaprojektowana i wybudowana została na wzór bizantyjskiego soboru. Jest to budowla murowana, przykryta pięcioma kopułami. Polichromie wewnątrz pochodzą z 1924 roku i wykonali je miejscowi artyści, z pobliskich Jaślisk. Po remontach z końca XX wieku i z roku 2007 dawna cerkiew, a obecnie kościół katolicki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny prezentuje się niezwykle okazale. Obok kościoła znajduje się współczesna dzwonnica z trzema dzwonami. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków w 1992 roku.

Dawna cerkiew - kościół Wniebowzięcia NMP
Wróblik Królewski

Rymanów noclegi

Rymanów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 217837 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021