Dawna cerkiew Św. Jerzego w Jurowcach

Dawna cerkiew Św. Jerzego w Jurowcach

Dawna cerkiew Św. Jerzego w Jurowcach koło Sanoka to dzisiaj kościół rzymsko-katolicki Św. Piotra i Pawła. Ta drewniana świątynia została wzniesiona w 1873 roku (data znajduje się na nadprożu drzwi frontowych babińca), budowla jest orientowana, zaprojektowana na planie krzyża greckiego, w konstrukcji słupowej, oszalowana z trzema kopułami, zamknięta trójbocznie. Kopuły umieszczone są nad sanktuarium, nawą i babińcem, osadzone na wysokich ośmiobocznych tamburach i zwieńczone latarniami z cebulastymi hełmami. Trójdzielność, trójkopułowość i centralizacja są wynikiem dążenia w budownictwie do poszukiwań ukraińskiego stylu cerkiewnego. Obok cerkwi znajduje się dzwonnica z 1905 roku, murowana, dwukondygnacyjna typu parawanowego.Wewnątrz świątyni znajduje się polichromia o motywach geometryczno-ornamentalnych z czasów budowy. Z oryginalnego wyposażenia zachował się ołtarz boczny z dwiema ikonami. W 1946 roku cerkiew została przejęta przez kościół rzymsko-katolicki.Dawna cerkiew Św. Jerzego -  kościół Św. Piotra i Pawła
Jurowce 6, Jurowce

Sanok noclegi

Sanok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71326 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1120810 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020