Cerkiew Św. Jerzego w Jurowcach, Magdalena

Dawna cerkiew Św. Jerzego w Jurowcach

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dawna cerkiew Św. Jerzego w Jurowcach koło Sanoka to dzisiaj kościół rzymsko-katolicki Św. Piotra i Pawła. Ta drewniana świątynia została wzniesiona w 1873 roku (data znajduje się na nadprożu drzwi frontowych babińca), budowla jest orientowana, zaprojektowana na planie krzyża greckiego, w konstrukcji słupowej, oszalowana z trzema kopułami, zamknięta trójbocznie. Kopuły umieszczone są nad sanktuarium, nawą i babińcem, osadzone na wysokich ośmiobocznych tamburach i zwieńczone latarniami z cebulastymi hełmami. Trójdzielność, trójkopułowość i centralizacja są wynikiem dążenia w budownictwie do poszukiwań ukraińskiego stylu cerkiewnego. Obok cerkwi znajduje się dzwonnica z 1905 roku, murowana, dwukondygnacyjna typu parawanowego.

Wewnątrz świątyni znajduje się polichromia o motywach geometryczno-ornamentalnych z czasów budowy. Z oryginalnego wyposażenia zachował się ołtarz boczny z dwiema ikonami. W 1946 roku cerkiew została przejęta przez kościół rzymsko-katolicki.Dawna cerkiew Św. Jerzego -  kościół Św. Piotra i Pawła
Jurowce 6, Jurowce

Sanok noclegi

Sanok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało już 4 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022