Dąb Bolesław i Warcisław w Bagiczu

Dąb Bolesław i Warcisław w Bagiczu
54°11'29" N, 15°41'48" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

W niewielkiej wiosce Bagicz leżącej 3 km od Ustronia Morskiego stoją przepiękne pomniki przyrody. To dęby, które doczekały się swoich nazw, są to Warcisław i Bolesław.Dąb Bolesław

Mało kto wie, że dąb szypułkowy Bolesław jest najstarszym pomnikiem przyrody w Polsce, zdecydowanie starszym od świętokrzyskiego Bartka. Jego obwód wynosi 691 cm, wysokość 32 m, a rozpiętość korony to ponad 20 m. Ma 805 lat! Swoje imię zawdzięcza królowi Bolesławowi Chrobremu. Warto dodać, że w 2000 roku, w swoje około 800- letnie urodziny odbyły się symboliczne "chrzciny" dębu.

Dąb Warcisław

Dąb Warcisław to również dąb szypułkowy, można rzec ”młodszy brat” Bolesława. Ma lat około 645! Ma również imponujące wymiary: obwód pnia to 618 cm, a wysokość to 30 metrów. Nadano mu imię na pamiątkę Księcia Grafity Warcisława III.

Obecnie dęby doczekały się ciekawych, barwnych tablic dydaktycznych opisujących nie tylko dęby, lecz cały ekosystem, który funkcjonuje wokół nich. Obok dębów powstało miejsce piknikowe dla turystów odwiedzających te pomniki przyrody.Dęby Bolesław i Warcisław
Szlak niebieski, Bagicz

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Kacha Nowicjusz 2 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-06-09 na
piękny las, dąb Warcislaw łatwo dostępny niestety Bolesław już leży powalony przez nawałnica, szlak do Bolesława bardzo źle oznakowany i łatwo go przegapić, dojście do niego przez krzaki i wetrepy i błoto podejmuje 2 gwiazdki za słabe oznakowanie szlaku.
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021