Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
, Dariusz Chrobak

Czernikowo

(4.3 głosów: 9)
Oceń i napisz opinię

0 atrakcje, które musisz zobaczyć w czernikowie

Czernikowo to maleńka miejscowość leżąca na ziemi dobrzyńskiej, na trasie z Torunia na Lipno, i dalej na Warszawę. Czernikowo liczy już ponad 700 lat, tutejsza parafia istnieje co najmniej od końca XIII wieku.Kościół w Czernikowie

W centrum wioski Czernikowo stoi okazały gotycki kościół Św. Bartłomieja (ul. 3 Maja) z XIV wieku, we wnętrzu którego dominuje wyposażenie barokowe, z motywami sztuki ludowej. Cenny jest tutaj  XVII-wieczny ołtarz barokowy, czterokondygnacyjny z obrazem Matki Boskiej Czernikowskiej z Dzieciątkiem.

Na ołtarzu widać figury czterech świętych, w tym Barłomieja Apostoła - patrona parafii.  Wokół ołtarza zachowało się kilkadziesiąt wotów poświęconych Matce Boskiej. W kruchcie są epitafia m.in. posłów na sejm czteroletni. Malowidła w duchu baroku i piękna figurka drewniana Matki Boskiej Skępskiej z XIX wieku uzupełniają obraz.Na cmentarzu przykościelnym są nagrobki z początku XIX ieku, a obok stoi plebania eklektyczna.

W promieniu 10-15 km od Czernikowa zobaczyć można meandry rzeki Mień, barokowy klasztor i kościól w Trutowie, dworek klasycystyczny w Steklinie, poewangelicki kościól i cmentarz w Makowiskach, kościól neogotycki w Mazowszu oraz przeprawę promową przez Wisłę na Nieszawę.Czernikowo noclegi

Czernikowo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w czernikowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
52°56'46N, 18°56'13E
13 czerwiec 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację