Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
52°56'46" N, 18°56'13" E
Kujawsko-pomorskie
2016-06-13
2020-01-28 13:52

Opis czernikowa

Czernikowo to maleńka miejscowość leżąca na ziemi dobrzyńskiej, na trasie z Torunia na Lipno, i dalej na Warszawę. Czernikowo liczy już ponad 700 lat, tutejsza parafia istnieje co najmniej od końca XIII wieku.Kościół w Czernikowie

W centrum wioski Czernikowo stoi okazały gotycki kościół Św. Bartłomieja (ul. 3 Maja) z XIV wieku, we wnętrzu którego dominuje wyposażenie barokowe, z motywami sztuki ludowej. Cenny jest tutaj  XVII-wieczny ołtarz barokowy, czterokondygnacyjny z obrazem Matki Boskiej Czernikowskiej z Dzieciątkiem.

Na ołtarzu widać figury czterech świętych, w tym Barłomieja Apostoła - patrona parafii.  Wokół ołtarza zachowało się kilkadziesiąt wotów poświęconych Matce Boskiej. W kruchcie są epitafia m.in. posłów na sejm czteroletni. Malowidła w duchu baroku i piękna figurka drewniana Matki Boskiej Skępskiej z XIX wieku uzupełniają obraz.

Na cmentarzu przykościelnym są nagrobki z początku XIX ieku, a obok stoi plebania eklektyczna.W promieniu 10-15 km od Czernikowa zobaczyć można meandry rzeki Mień, barokowy klasztor i kościól w Trutowie, dworek klasycystyczny w Steklinie, poewangelicki kościól i cmentarz w Makowiskach, kościól neogotycki w Mazowszu oraz przeprawę promową przez Wisłę na Nieszawę.

Czernikowo noclegi

Czernikowo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w czernikowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Dariusz Chrobak Zapaleniec 506 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020