Czernikowo to maleńka miejscowość leżąca na ziemi dobrzyńskiej, na trasie z Torunia na Lipno, i dalej na Warszawę. Czernikowo liczy już ponad 700 lat, tutejsza parafia istnieje co najmniej od końca XIII wieku.Kościół w Czernikowie

W centrum wioski Czernikowo stoi okazały gotycki kościół Św. Bartłomieja (ul. 3 Maja) z XIV wieku, we wnętrzu którego dominuje wyposażenie barokowe, z motywami sztuki ludowej. Cenny jest tutaj  XVII-wieczny ołtarz barokowy, czterokondygnacyjny z obrazem Matki Boskiej Czernikowskiej z Dzieciątkiem.

Na ołtarzu widać figury czterech świętych, w tym Barłomieja Apostoła - patrona parafii.  Wokół ołtarza zachowało się kilkadziesiąt wotów poświęconych Matce Boskiej. W kruchcie są epitafia m.in. posłów na sejm czteroletni. Malowidła w duchu baroku i piękna figurka drewniana Matki Boskiej Skępskiej z XIX wieku uzupełniają obraz.Na cmentarzu przykościelnym są nagrobki z początku XIX ieku, a obok stoi plebania eklektyczna.

W promieniu 10-15 km od Czernikowa zobaczyć można meandry rzeki Mień, barokowy klasztor i kościól w Trutowie, dworek klasycystyczny w Steklinie, poewangelicki kościól i cmentarz w Makowiskach, kościól neogotycki w Mazowszu oraz przeprawę promową przez Wisłę na Nieszawę.Czernikowo noclegi

Czernikowo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
52°56'46N, 18°56'13E
13 czerwiec 2016
28 styczeń 2020

Czernikowo atrakcje

Co warto zobaczyć?

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację