Zobacz nasz projekt Industrialne Dziedzictwo Śląska
Czerniawa, Danuta

Czerniawa Zdrój

Czerniawa-Zdrój to uzdrowisko położone w województwie dolnośląskim, niedaleko Lubania i Szklarskiej Poręby, w głębokiej Dolinie Czarnego Potoku u podnóży Czerniawskiej Kopy (776 m n.p.m.) w Górach Izerskich w sąsiedztwie wielkich kompleksów leśnych. W 1973 roku Czerniawa Zdrój została połączona ze Świeradowem, od którego leży około 2 km.Czerniawa to jedno z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku, aktualnie trochę zaniedbane i zapomniane. Do 1945 niemiecka nazwa miejscowości brzmiała Bad Schwarzbach.

Pijalnia wody mineralnej-źródło JAN, Małgorzata Tokarska
Pijalnia wody mineralnej-źródło JAN, Małgorzata Tokarska

Historia Czerniawy

Miejscowość Czerniawa powstała w pierwszej połowie XVII wieku, istniała tutaj huta szkła, a w 1783 roku odkryto źródło mineralne "Wiktoria". W 1785 roku w kopalni Schaffgotschów rozpoczęto eksploatację kobaltu.Czerniawa jako Uzdrowisko

Pierwsze zakłady lecznicze zaczęły powstawać na początku XIX wieku. Na ich potrzeby w 1816 roku ujęto wypływy wód, a 10 lat później sprowadzono wanny kąpielowe. Odkryte źródła mineralne dały podstawy do powstania uzdrowiska, w skład którego aktualnie wchodzi szpital uzdrowiskowy, sanatoria, dom zdrojowy, zakład przyrodoleczniczy oraz domy wczasowe. Czerniawa-Zdrój, ze względu na swe śródgórskie położenie, jest także dobrym punktem wyjściowym dla wycieczek na szlaki po Górach Izerskich. W Uzdrowisku Czerniawia-Zdroju leczy się: schorzenia górnych dróg oddechowych, astmę, alergie wziewne i pyłkowe.

Pijalnia wody mineralnej-źródło JAN, Małgorzata Tokarska
Pijalnia wody mineralnej-źródło JAN, Małgorzata Tokarska

Obecnie Uzdrowisko Czerniawa-Zdrój funkcjonuje jako szpital uzdrowiskowy dla dzieci w okresie od czerwca do pierwszych dni września. Wyłączając okres, w którym przebywają na leczeniu dzieci, obiekt jest udostępniany turystom indywidualnym i grupom zorganizowanym. Budynek działa wtedy jako przystań turystyczna "Leśny Zdrój".Zabytki w Czerniawie Zdroju

- Kościół parafialny Podwyższenia Krzyża z lat 1934-37
- Plebania
- "Czarci Młyn" wodny z systemem hydroenergetycznym i wyposażeniem, zbudowany około 1890 roku.

Karczma ,, Grota'', Małgorzata Tokarska
Karczma ,, Grota'', Małgorzata Tokarska

Atrakcje w Czerniawie Zdroju

Grota, której długość wynosi tylko kilka metrów znajduje się na prawym brzegu przepływającego przez miejscowość Czarnego Potoku. Leży niemal w centrum miejscowości. Przed grotą na skalnej ścianie została wygrawerowana płaskorzeźba z symbolem groty oraz napis "Grota Czerniawa". Grota znajduje się na tzw. szlaku "Śladem izerskich tajemnic".

Czerniawa Zdrój noclegi

Czerniawa Zdrój to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Czerniawie Zdrój. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
50°55'41N, 15°18'36E
07 styczeń 2016
03 luty 2020

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Wasze podróże do Czerniawy Zdrój

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację