Czerniawa Zdrój

Zdjęcia Czerniawy Zdrój (5)

Czerniawa-Zdrój to uzdrowisko położone w województwie dolnośląskim, niedaleko Lubania i Szklarskiej Poręby, w głębokiej Dolinie Czarnego Potoku u podnóży Czerniawskiej Kopy (776 m n.p.m.) w Górach Izerskich w sąsiedztwie wielkich kompleksów leśnych. W 1973 roku Czerniawa Zdrój została połączona ze Świeradowem, od którego leży około 2 km.Czerniawa to jedno z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku, aktualnie trochę zaniedbane i zapomniane. Do 1945 niemiecka nazwa miejscowości brzmiała Bad Schwarzbach.

Historia Czerniawy

Miejscowość Czerniawa powstała w pierwszej połowie XVII wieku, istniała tutaj huta szkła, a w 1783 roku odkryto źródło mineralne "Wiktoria". W 1785 roku w kopalni Schaffgotschów rozpoczęto eksploatację kobaltu.Czerniawa jako Uzdrowisko

Pierwsze zakłady lecznicze zaczęły powstawać na początku XIX wieku. Na ich potrzeby w 1816 roku ujęto wypływy wód, a 10 lat później sprowadzono wanny kąpielowe. Odkryte źródła mineralne dały podstawy do powstania uzdrowiska, w skład którego aktualnie wchodzi szpital uzdrowiskowy, sanatoria, dom zdrojowy, zakład przyrodoleczniczy oraz domy wczasowe. Czerniawa-Zdrój, ze względu na swe śródgórskie położenie, jest także dobrym punktem wyjściowym dla wycieczek na szlaki po Górach Izerskich. W Uzdrowisku Czerniawia-Zdroju leczy się: schorzenia górnych dróg oddechowych, astmę, alergie wziewne i pyłkowe.

Obecnie Uzdrowisko Czerniawa-Zdrój funkcjonuje jako szpital uzdrowiskowy dla dzieci w okresie od czerwca do pierwszych dni września. Wyłączając okres, w którym przebywają na leczeniu dzieci, obiekt jest udostępniany turystom indywidualnym i grupom zorganizowanym. Budynek działa wtedy jako przystań turystyczna "Leśny Zdrój".

Zabytki w Czerniawie Zdroju

- Kościół parafialny Podwyższenia Krzyża z lat 1934-37
- Plebania
- "Czarci Młyn" wodny z systemem hydroenergetycznym i wyposażeniem, zbudowany około 1890 roku.

Atrakcje w Czerniawie Zdroju

Grota, której długość wynosi tylko kilka metrów znajduje się na prawym brzegu przepływającego przez miejscowość Czarnego Potoku. Leży niemal w centrum miejscowości. Przed grotą na skalnej ścianie została wygrawerowana płaskorzeźba z symbolem groty oraz napis "Grota Czerniawa". Grota znajduje się na tzw. szlaku "Śladem izerskich tajemnic".

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Pałac Pakoszów

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: