Opis Czerniawy Zdrój

Czerniawa-Zdrój to uzdrowisko położone w województwie dolnośląskim, niedaleko Lubania i Szklarskiej Poręby, w głębokiej Dolinie Czarnego Potoku u podnóży Czerniawskiej Kopy (776 m n.p.m.) w Górach Izerskich w sąsiedztwie wielkich kompleksów leśnych. W 1973 roku Czerniawa Zdrój została połączona ze Świeradowem, od którego leży około 2 km.Czerniawa to jedno z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku, aktualnie trochę zaniedbane i zapomniane. Do 1945 niemiecka nazwa miejscowości brzmiała Bad Schwarzbach.

źródło JAN
źródło JAN

Historia Czerniawy

Miejscowość Czerniawa powstała w pierwszej połowie XVII wieku, istniała tutaj huta szkła, a w 1783 roku odkryto źródło mineralne "Wiktoria". W 1785 roku w kopalni Schaffgotschów rozpoczęto eksploatację kobaltu.

Czerniawa jako Uzdrowisko

Pierwsze zakłady lecznicze zaczęły powstawać na początku XIX wieku. Na ich potrzeby w 1816 roku ujęto wypływy wód, a 10 lat później sprowadzono wanny kąpielowe. Odkryte źródła mineralne dały podstawy do powstania uzdrowiska, w skład którego aktualnie wchodzi szpital uzdrowiskowy, sanatoria, dom zdrojowy, zakład przyrodoleczniczy oraz domy wczasowe. Czerniawa-Zdrój, ze względu na swe śródgórskie położenie, jest także dobrym punktem wyjściowym dla wycieczek na szlaki po Górach Izerskich. W Uzdrowisku Czerniawia-Zdroju leczy się: schorzenia górnych dróg oddechowych, astmę, alergie wziewne i pyłkowe.

Pijalnia wody mineralnej-źródło JAN
Pijalnia wody mineralnej-źródło JAN
Karczma ,, Grota''


Obecnie Uzdrowisko Czerniawa-Zdrój funkcjonuje jako szpital uzdrowiskowy dla dzieci w okresie od czerwca do pierwszych dni września. Wyłączając okres, w którym przebywają na leczeniu dzieci, obiekt jest udostępniany turystom indywidualnym i grupom zorganizowanym. Budynek działa wtedy jako przystań turystyczna "Leśny Zdrój".

Zabytki w Czerniawie Zdroju

- Kościół parafialny Podwyższenia Krzyża z lat 1934-37
- Plebania
- "Czarci Młyn" wodny z systemem hydroenergetycznym i wyposażeniem, zbudowany około 1890 roku.Atrakcje w Czerniawie Zdroju

Grota, której długość wynosi tylko kilka metrów znajduje się na prawym brzegu przepływającego przez miejscowość Czarnego Potoku. Leży niemal w centrum miejscowości. Przed grotą na skalnej ścianie została wygrawerowana płaskorzeźba z symbolem groty oraz napis "Grota Czerniawa". Grota znajduje się na tzw. szlaku "Śladem izerskich tajemnic".

Czerniawa Zdrój noclegi

Czerniawa Zdrój to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Czerniawie Zdrój. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pałac Pakoszów

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021