Czempiń, Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Czempiń

(4 głosów: 12)

Czempiń to historyczne miasteczko w województwie wielkopolskim, położone 40 km na południe od Poznania, niedaleko Dobrzycy, na skrzyżowaniu tras nr 311 i 310.Historia Czempinia

Pierwotnie Czempiń był osadą targową, pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1399 roku i już wtedy było to naprawdopodobniej miasto. Prawa miejskie potwierdził w 1561 roku ówczesny starosta - Stanisław Górka, a rok później król Zygmunt August nadał Czempinowi przywilej urządzania targów w każdy czwartek i 4 jarmarków rocznie, co znacząco przyczyniło się do rozwoju handlu i rzemiosła.

Zabytki w Czempiniu

- Pałac w Czempiniu - barokowy pałac niezywkle zdobny, należący od 1698 roku do rodziny Szołdrskich, obecną formę zyskał w XVIII wieku, po tym jak poprzedni pałac został spalony- Park krajobrazowy - pałac Szołdrskich otacza dobrze zachowany zabytkowy park również z XVIII wieku, z wieloma pomnikowymi drzewami

- Kaplica pałacowa - kościół Apostołów Szymona i Judy z 1782 roku- Kościół Michała Archanioła, Rynek - budowla z XIX wieku

- Zabytkowe domy, Rynek - domy mieszczańskie z XIX wieku

- Dworzec kolejowy z XIX wieku

Czempiń noclegi

Czempiń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w czempiniu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
52°8'35N, 16°45'41E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Stanisław Kosicki
Ryneczek wokół kościoła jest super można wypocząć na ławeczce ewentualnie skosztować Czempińskiego mleka.
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021