Cukrownia Łubna w Kazimierzy Wielkej

Cukrownia Łubna w Kazimierzy Wielkej
Ponidzie
Inne budowle
fabryki
Normalna
Świętokrzyskie
2016-11-06
2020-01-28 13:46
50°15'58" N, 20°29'32" E
Godziny otwarcia
Zamknięte

W 1845 roku Kazimierz hrabia Łubieński wybudował w Kazimierzy Wielkiej cukrownię, jedną z pierwszych na ziemiach polskich pod zaborami. Zakład ten stał się głównym powodem powstania tu miasta, chociaż do nadania praw miejskich upłynęło jeszcze sporo czasu.Kontynuatorem dzieła Kazimierza był jego wnuk Leon Łubieński, poseł do Dumy rosyjskiej, członek PKN w Paryżu. Na początku XX wieku majątkiem administrował prawnuk Kazimierza - Franciszek Łubieński. Ostanim potomkiem z rodu Łubieńskich był Ludwik.W XIX wieku cukrownia została przekształcona w Towarzystwo Akcyjne Fabryk Cukru i Rafinerii Łubna i Szreniawa, a jej współwłaścielem został Edward Tołłoczko, a potem jego syn Julian.

Obecnie cukrownia w Kazimierzy Wielkiej nie prowadzi już swojej działalności, większość zabudowań została wyburzona, ostały się jedynie budynek główny oraz komin.

Dawna Cukrownia Łubna
ul. 1 Maja, Kazimierza Wielka4elza Krajtroter 13900 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1115513 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020