Cukrownia Łubna w Kazimierzy Wielkej, 4elza

Cukrownia Łubna w Kazimierzy Wielkej

(5 głosów: 1)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W 1845 roku Kazimierz hrabia Łubieński wybudował w Kazimierzy Wielkiej cukrownię, jedną z pierwszych na ziemiach polskich pod zaborami. Zakład ten stał się głównym powodem powstania tu miasta, chociaż do nadania praw miejskich upłynęło jeszcze sporo czasu.



Kontynuatorem dzieła Kazimierza był jego wnuk Leon Łubieński, poseł do Dumy rosyjskiej, członek PKN w Paryżu. Na początku XX wieku majątkiem administrował prawnuk Kazimierza - Franciszek Łubieński. Ostanim potomkiem z rodu Łubieńskich był Ludwik.

W XIX wieku cukrownia została przekształcona w Towarzystwo Akcyjne Fabryk Cukru i Rafinerii Łubna i Szreniawa, a jej współwłaścielem został Edward Tołłoczko, a potem jego syn Julian.



Obecnie cukrownia w Kazimierzy Wielkiej nie prowadzi już swojej działalności, większość zabudowań została wyburzona, ostały się jedynie budynek główny oraz komin.

Dawna Cukrownia Łubna
ul. 1 Maja, Kazimierza Wielka



Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Zamknięte

Ponidzie noclegi

Ponidzie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Ponidzie
Inne budowle
Normalna
fabryki
50°15'58N, 20°29'32E
06 listopad 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację