Cukrownia Łubna w Kazimierzy Wielkej, 4elza

Cukrownia Łubna w Kazimierzy Wielkej

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W 1845 roku Kazimierz hrabia Łubieński wybudował w Kazimierzy Wielkiej cukrownię, jedną z pierwszych na ziemiach polskich pod zaborami. Zakład ten stał się głównym powodem powstania tu miasta, chociaż do nadania praw miejskich upłynęło jeszcze sporo czasu.

Kontynuatorem dzieła Kazimierza był jego wnuk Leon Łubieński, poseł do Dumy rosyjskiej, członek PKN w Paryżu. Na początku XX wieku majątkiem administrował prawnuk Kazimierza - Franciszek Łubieński. Ostanim potomkiem z rodu Łubieńskich był Ludwik.W XIX wieku cukrownia została przekształcona w Towarzystwo Akcyjne Fabryk Cukru i Rafinerii Łubna i Szreniawa, a jej współwłaścielem został Edward Tołłoczko, a potem jego syn Julian.

Obecnie cukrownia w Kazimierzy Wielkiej nie prowadzi już swojej działalności, większość zabudowań została wyburzona, ostały się jedynie budynek główny oraz komin.

Dawna Cukrownia Łubna
ul. 1 Maja, Kazimierza Wielka

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Zamknięte

Ponidzie noclegi

Ponidzie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022