Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kirkut w Krzepicach powstał na przełomie XVII i XVIII wieku. Najstarszy zachowany obecnie nagrobek pochodzi tu z 1740 roku, a ostatni - z 1946 roku. Większość inskrypcji na macewach jest wyryta w języku hebrajskim, tylko jeden nagrobek został wyryty w języku polskim.Krzepicki cmentarz żydowski uznaje się za unikatowy, ponieważ jest on jednym z największych skupisk żeliwnych macew w Europie, można ich tu znaleźć ponad 400 sztuk. Cały cmentarz to prawie 700 nagrobków. Na terenie Polski takie nagrobki występują jeszcze tylko w Warszawie, Radomsku i Międzyrzeczu.Większość z krzepickich macew żeliwnych była wykonana w hucie Kuźnicy Starej, która w XIX wieku przez pewien czas znajdowała się w rękach Żydów. Po wojnie kirkut ten ulegał stopniowej dewastacji – jednym z powodów była kradzież macew i próba sprzedaży na skupach złomu.

W 1997 roku pierwszą próbę ratowania nekropolii podjęła polska młodzież zrzeszona w Polskiej Unii Studentów Żydowskich. Przełomowym dla krzepickiej nekropolii rokiem był rok 2000, kiedy to młodzież ze szkół średnich z Warszawy i Krzepic dokonali gruntownej renowacji obiektu. Większość żeliwnych macew została wówczas podniesiona, niektóre wykopano z ziemi, ustawiono, oczyszczono i pomalowano antykorozyjną farbą. Krzepice leżą niedaleko trasy nr 43 prowadzącej z Częstochowy do Wielunia.

Kirkut
ul. Nadrzeczna, KrzepiceBooking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126700 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020