Cmentarz żydowski w Krzepicach, Magdalena

Cmentarz żydowski w Krzepicach

(4.5 głosów: 4)

Kirkut w Krzepicach powstał na przełomie XVII i XVIII wieku. Najstarszy zachowany obecnie nagrobek pochodzi tu z 1740 roku, a ostatni - z 1946 roku. Większość inskrypcji na macewach jest wyryta w języku hebrajskim, tylko jeden nagrobek został wyryty w języku polskim.Krzepicki cmentarz żydowski uznaje się za unikatowy, ponieważ jest on jednym z największych skupisk żeliwnych macew w Europie, można ich tu znaleźć ponad 400 sztuk. Cały cmentarz to prawie 700 nagrobków. Na terenie Polski takie nagrobki występują jeszcze tylko w Warszawie, Radomsku i Międzyrzeczu.

Większość z krzepickich macew żeliwnych była wykonana w hucie Kuźnicy Starej, która w XIX wieku przez pewien czas znajdowała się w rękach Żydów. Po wojnie kirkut ten ulegał stopniowej dewastacji – jednym z powodów była kradzież macew i próba sprzedaży na skupach złomu.W 1997 roku pierwszą próbę ratowania nekropolii podjęła polska młodzież zrzeszona w Polskiej Unii Studentów Żydowskich. Przełomowym dla krzepickiej nekropolii rokiem był rok 2000, kiedy to młodzież ze szkół średnich z Warszawy i Krzepic dokonali gruntownej renowacji obiektu. Większość żeliwnych macew została wówczas podniesiona, niektóre wykopano z ziemi, ustawiono, oczyszczono i pomalowano antykorozyjną farbą. Krzepice leżą niedaleko trasy nr 43 prowadzącej z Częstochowy do Wielunia.

Kirkut
ul. Nadrzeczna, KrzepiceBooking.com
50°57'42N, 18°42'24E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021