Cmentarz żydowski w Cieszowej, Magdalena

Cmentarz żydowski w Cieszowej

(4.2 głosów: 5)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Żydzi w Cieszowej niedaleko Lublińca zamieszkiwali od XIV wieku, dlatego też posiadali tutaj drewnianą synagogę, swoją szkołę, gminę oraz wiekowy cmentarz. Dziś cmentarz to jedyna architektoniczna spuścizna po tej gminie.

Według tradycji cmentarz ma ponad 600 lat. Jest on oddalony od wioski o 2 kilometry na wschód, umiejscowiony w polu, między ślepą ulicą wychodzącą od ulicy Dębowej, a pasem zieleni. Takie umiejscowienie kirkutu powoduje troszkę surrealistyczny obrazek - pole, pole, pole, a nagle cmentarz ogrodzony drewnianym płotkiem.W 1917 roku rozebrano synagogę oraz dom rabina w Cieszowej, a działkę, na której stały obiekty sprzedano, cmentarz jednak stał dalej. Przetrwał on I wojnę światową, okres międzywojenny oraz II wojnę światową. Cmentarz zaczął ulegać czasowi i niszczeć w sposób naturalny, po wojnach nikt nie zainteresował się obiektem, który niszczał dalej.

W 2008 roku, przechodzące przez Polskę silne nawałnice, splądrowały teren cmentarza w Cieszowej. Do dziś jego charakterystycznym elementem są sterczące kikuty połamanych drzew. W ostatnich latach teren uporządkowano, część macew odrestaurowano oraz dokonano inwentaryzacji. Co ciekawe, nagrobki posiadają dwujęzyczną inskrypcję: hebrajsko-niemiecką.Kirkut
ul. Łazowska, Cieszowa

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Cmentarz żydowski w Cieszowej na mapie

Poniżej znajdziesz mapę cieszowej wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Cieszowa noclegi

Cieszowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Cieszowa
Cmentarze
Normalna
cmentarze kirkuty
50°40'15N, 18°49'20E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021