Cmentarz żydowski w Cieszowej, Magdalena

Cmentarz żydowski w Cieszowej

(4.2 głosów: 5)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Żydzi w Cieszowej niedaleko Lublińca zamieszkiwali od XIV wieku, dlatego też posiadali tutaj drewnianą synagogę, swoją szkołę, gminę oraz wiekowy cmentarz. Dziś cmentarz to jedyna architektoniczna spuścizna po tej gminie.

Według tradycji cmentarz ma ponad 600 lat. Jest on oddalony od wioski o 2 kilometry na wschód, umiejscowiony w polu, między ślepą ulicą wychodzącą od ulicy Dębowej, a pasem zieleni. Takie umiejscowienie kirkutu powoduje troszkę surrealistyczny obrazek - pole, pole, pole, a nagle cmentarz ogrodzony drewnianym płotkiem.W 1917 roku rozebrano synagogę oraz dom rabina w Cieszowej, a działkę, na której stały obiekty sprzedano, cmentarz jednak stał dalej. Przetrwał on I wojnę światową, okres międzywojenny oraz II wojnę światową. Cmentarz zaczął ulegać czasowi i niszczeć w sposób naturalny, po wojnach nikt nie zainteresował się obiektem, który niszczał dalej.

W 2008 roku, przechodzące przez Polskę silne nawałnice, splądrowały teren cmentarza w Cieszowej. Do dziś jego charakterystycznym elementem są sterczące kikuty połamanych drzew. W ostatnich latach teren uporządkowano, część macew odrestaurowano oraz dokonano inwentaryzacji. Co ciekawe, nagrobki posiadają dwujęzyczną inskrypcję: hebrajsko-niemiecką.

Kirkut
ul. Łazowska, Cieszowa

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Cieszowa noclegi

Cieszowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Cieszowa
Normalna
cmentarze kirkuty
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022