Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Cieszowa
Cmentarze
cmentarze, kirkuty
Normalna
Śląskie
2015-10-08
2020-01-28 13:46
50°40'15" N, 18°49'20" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Żydzi w Cieszowej niedaleko Lublińca zamieszkiwali od XIV wieku, dlatego też posiadali tutaj drewnianą synagogę, swoją szkołę, gminę oraz wiekowy cmentarz. Dziś cmentarz to jedyna architektoniczna spuścizna po tej gminie.Według tradycji cmentarz ma ponad 600 lat. Jest on oddalony od wioski o 2 kilometry na wschód, umiejscowiony w polu, między ślepą ulicą wychodzącą od ulicy Dębowej, a pasem zieleni. Takie umiejscowienie kirkutu powoduje troszkę surrealistyczny obrazek - pole, pole, pole, a nagle cmentarz ogrodzony drewnianym płotkiem.W 1917 roku rozebrano synagogę oraz dom rabina w Cieszowej, a działkę, na której stały obiekty sprzedano, cmentarz jednak stał dalej. Przetrwał on I wojnę światową, okres międzywojenny oraz II wojnę światową. Cmentarz zaczął ulegać czasowi i niszczeć w sposób naturalny, po wojnach nikt nie zainteresował się obiektem, który niszczał dalej.

W 2008 roku, przechodzące przez Polskę silne nawałnice, splądrowały teren cmentarza w Cieszowej. Do dziś jego charakterystycznym elementem są sterczące kikuty połamanych drzew. W ostatnich latach teren uporządkowano, część macew odrestaurowano oraz dokonano inwentaryzacji. Co ciekawe, nagrobki posiadają dwujęzyczną inskrypcję: hebrajsko-niemiecką.

Kirkut
ul. Łazowska, CieszowaCieszowa noclegi

Cieszowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020