Żydzi w Cieszowej niedaleko Lublińca zamieszkiwali od XIV wieku, dlatego też posiadali tutaj drewnianą synagogę, swoją szkołę, gminę oraz wiekowy cmentarz. Dziś cmentarz to jedyna architektoniczna spuścizna po tej gminie.
Według tradycji cmentarz ma ponad 600 lat. Jest on oddalony od wioski o 2 kilometry na wschód, umiejscowiony w polu, między ślepą ulicą wychodzącą od ulicy Dębowej, a pasem zieleni. Takie umiejscowienie kirkutu powoduje troszkę surrealistyczny obrazek - pole, pole, pole, a nagle cmentarz ogrodzony drewnianym płotkiem.
W 1917 roku rozebrano synagogę oraz dom rabina w Cieszowej, a działkę, na której stały obiekty sprzedano, cmentarz jednak stał dalej. Przetrwał on I wojnę światową, okres międzywojenny oraz II wojnę światową. Cmentarz zaczął ulegać czasowi i niszczeć w sposób naturalny, po wojnach nikt nie zainteresował się obiektem, który niszczał dalej.
W 2008 roku, przechodzące przez Polskę silne nawałnice, splądrowały teren cmentarza w Cieszowej. Do dziś jego charakterystycznym elementem są sterczące kikuty połamanych drzew. W ostatnich latach teren uporządkowano, część macew odrestaurowano oraz dokonano inwentaryzacji. Co ciekawe, nagrobki posiadają dwujęzyczną inskrypcję: hebrajsko-niemiecką.
Kirkut
ul. Łazowska, Cieszowa
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: Czynne całą dobę
- wtorek: Czynne całą dobę
- środa: Czynne całą dobę
- czwartek: Czynne całą dobę
- piątek: Czynne całą dobę
- sobota: Czynne całą dobę
- niedziela: Czynne całą dobę
Cieszowa noclegi
Cieszowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!