Cmentarz z I wojny światowej w Kroczycach, Magdalena

Cmentarz z I wojny światowej w Kroczycach

(4.8 głosów: 4)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Cmentarz z I wojny światowej w Kroczycach na Jurze stanowi wydzielony prostokąt z kilkoma zaznaczonymi grobami, na których stoją krzyże łacińskie i prawosławne. Wokół ledwo widoczne są okopy strzeleckie, które wyglądają tak niepozornie, że gdyby nie tabliczka głosząca: „Architektura militarna Jury”, nikt by ich nie zauważył.

Cmentarz wojenny został założony w latach 1917-18 przez władze austriackie. Spoczywają na nim żołnierze Wielkiej Wojny Jurajskiej z bitwy w 1914 roku pomiędzy armiami Państw Centralnych (Austro-Węgry i Niemcy), a armią rosyjską.



Na cmentarzu w Kroczycach spoczywa 938 żołnierzy. Ta spora liczba to wynik połączenia cmentarza in situ (w tym miejscu) z kilkoma innymi zlikwidowanymi w okolicy w latach 30-tych XX wieku przez władze II RP.

Obecny kształt cmentarza z 20-lecia międzywojennego odbiega od zamierzeń, które widoczne są na tablicy informacyjnej. Podsumowaniem tego miejsca jest cytat Alberta Schweitzera: „Groby żołnierzy są najlepszym przykazaniem o pokoju”. Z centrum Kroczyc prowadzi do niego czarny szlak pieszy.



Cmentarz z I wojny światowej
ul. Jeziorki, Kroczyce

Kroczyce noclegi

Kroczyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kroczyce
Normalna
cmentarze cmentarze wojenne
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022