Cmentarz z I wojny światowej w Kroczycach, Magdalena

Cmentarz z I wojny światowej w Kroczycach na Jurze stanowi wydzielony prostokąt z kilkoma zaznaczonymi grobami, na których stoją krzyże łacińskie i prawosławne. Wokół ledwo widoczne są okopy strzeleckie, które wyglądają tak niepozornie, że gdyby nie tabliczka głosząca: „Architektura militarna Jury”, nikt by ich nie zauważył.Cmentarz wojenny został założony w latach 1917-18 przez władze austriackie. Spoczywają na nim żołnierze Wielkiej Wojny Jurajskiej z bitwy w 1914 roku pomiędzy armiami Państw Centralnych (Austro-Węgry i Niemcy), a armią rosyjską.

Na cmentarzu w Kroczycach spoczywa 938 żołnierzy. Ta spora liczba to wynik połączenia cmentarza in situ (w tym miejscu) z kilkoma innymi zlikwidowanymi w okolicy w latach 30-tych XX wieku przez władze II RP.

Obecny kształt cmentarza z 20-lecia międzywojennego odbiega od zamierzeń, które widoczne są na tablicy informacyjnej. Podsumowaniem tego miejsca jest cytat Alberta Schweitzera: „Groby żołnierzy są najlepszym przykazaniem o pokoju”. Z centrum Kroczyc prowadzi do niego czarny szlak pieszy.

Cmentarz z I wojny światowej
ul. Jeziorki, Kroczyce

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°33'33" N, 19°33'49" E
Śląskie
2015-11-10
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą