Cmentarz z I wojny światowej w Kroczycach, Magdalena

Cmentarz z I wojny światowej w Kroczycach

(4.8 głosów: 4)

Cmentarz z I wojny światowej w Kroczycach na Jurze stanowi wydzielony prostokąt z kilkoma zaznaczonymi grobami, na których stoją krzyże łacińskie i prawosławne. Wokół ledwo widoczne są okopy strzeleckie, które wyglądają tak niepozornie, że gdyby nie tabliczka głosząca: „Architektura militarna Jury”, nikt by ich nie zauważył.Cmentarz wojenny został założony w latach 1917-18 przez władze austriackie. Spoczywają na nim żołnierze Wielkiej Wojny Jurajskiej z bitwy w 1914 roku pomiędzy armiami Państw Centralnych (Austro-Węgry i Niemcy), a armią rosyjską.

Na cmentarzu w Kroczycach spoczywa 938 żołnierzy. Ta spora liczba to wynik połączenia cmentarza in situ (w tym miejscu) z kilkoma innymi zlikwidowanymi w okolicy w latach 30-tych XX wieku przez władze II RP.Obecny kształt cmentarza z 20-lecia międzywojennego odbiega od zamierzeń, które widoczne są na tablicy informacyjnej. Podsumowaniem tego miejsca jest cytat Alberta Schweitzera: „Groby żołnierzy są najlepszym przykazaniem o pokoju”. Z centrum Kroczyc prowadzi do niego czarny szlak pieszy.

Cmentarz z I wojny światowej
ul. Jeziorki, KroczyceKroczyce noclegi

Kroczyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°33'33N, 19°33'49E
10 listopad 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację