Cmentarz w Nałęczowie, Magdalena

Cmentarz w Nałęczowie

(4.9 głosów: 8)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Początki cmentarza w Nałęczowie sięgają roku 1350 roku, kiedy podczas założenia parafii w Bochotnicy został wspomniany jako cmentarz przykościelny. Z początku niewielkich rozmiarów z racji niewielkiej ilości mieszkańców wsi.

Pierwszy raz rozbudowany został w 1816 roku z powodu zwiększającej się liczby parafian. Po modernizacji sięgał mniej więcej do dzisiejszej alei przy grobowcu Oktawii Żerom­skiej. Ponownie rozbudowany podczas powstania styczniowego, a następnie po raz ostatni na początku XX wieku, osiągając dzisiejszy rozmiar.Na cmentarzu wokół kościoła grzebani byli przeważnie chłopi i drobna szlachta, natomiast duchowni, właściciele wsi i inne ważne osoby, w podziemiach kościoła. Cmentarz w chwili obecnej znajduje się wokół kościoła na Bochotnicy – bogaty w wiele starych grobowców i rzeźb, przez co warty odwiedzenia.

Cmentarz położony jest na wzgórzu i obsadzony starymi lipami, ma dużą wartość historyczną, a
niektóre grobowce posiadają też znaczną wartość artystyczną. Przykładem może tu być np. grobowiec Wiernickich projektowany przez E. Andriollego. Na cmentarzu znajdują się również groby ludzi zasłużonych dla kultury polskiej: M. E. Andriolli, Oktawii Żeromskiej, Ewy Szelburg Zarembiny czy Konrada Chmielewskiego. Są też groby ludzi związanych z walką o niepodległość polski, np. Sybiraków i powstańców z 1863 roku.

Cmentarz miejski
ul. Bochotnica, Nałęczów

 Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Nałęczów noclegi

Nałęczów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022