Nałęczów
Cmentarze
cmentarze
Normalna
Lubelskie
2015-10-06
2020-01-28 13:46
51°17'10" N, 22°13'36" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Początki cmentarza w Nałęczowie sięgają roku 1350 roku, kiedy podczas założenia parafii w Bochotnicy został wspomniany jako cmentarz przykościelny. Z początku niewielkich rozmiarów z racji niewielkiej ilości mieszkańców wsi.Pierwszy raz rozbudowany został w 1816 roku z powodu zwiększającej się liczby parafian. Po modernizacji sięgał mniej więcej do dzisiejszej alei przy grobowcu Oktawii Żerom­skiej. Ponownie rozbudowany podczas powstania styczniowego, a następnie po raz ostatni na początku XX wieku, osiągając dzisiejszy rozmiar.

Na cmentarzu wokół kościoła grzebani byli przeważnie chłopi i drobna szlachta, natomiast duchowni, właściciele wsi i inne ważne osoby, w podziemiach kościoła. Cmentarz w chwili obecnej znajduje się wokół kościoła na Bochotnicy – bogaty w wiele starych grobowców i rzeźb, przez co warty odwiedzenia.

Cmentarz położony jest na wzgórzu i obsadzony starymi lipami, ma dużą wartość historyczną, a
niektóre grobowce posiadają też znaczną wartość artystyczną. Przykładem może tu być np. grobowiec Wiernickich projektowany przez E. Andriollego. Na cmentarzu znajdują się również groby ludzi zasłużonych dla kultury polskiej: M. E. Andriolli, Oktawii Żeromskiej, Ewy Szelburg Zarembiny czy Konrada Chmielewskiego. Są też groby ludzi związanych z walką o niepodległość polski, np. Sybiraków i powstańców z 1863 roku.Cmentarz miejski
ul. Bochotnica, Nałęczów

 Nałęczów noclegi

Nałęczów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021