Cmentarz w Nałęczowie, Magdalena

Cmentarz w Nałęczowie

(4.9 głosów: 8)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Początki cmentarza w Nałęczowie sięgają roku 1350 roku, kiedy podczas założenia parafii w Bochotnicy został wspomniany jako cmentarz przykościelny. Z początku niewielkich rozmiarów z racji niewielkiej ilości mieszkańców wsi.Pierwszy raz rozbudowany został w 1816 roku z powodu zwiększającej się liczby parafian. Po modernizacji sięgał mniej więcej do dzisiejszej alei przy grobowcu Oktawii Żerom­skiej. Ponownie rozbudowany podczas powstania styczniowego, a następnie po raz ostatni na początku XX wieku, osiągając dzisiejszy rozmiar.

Na cmentarzu wokół kościoła grzebani byli przeważnie chłopi i drobna szlachta, natomiast duchowni, właściciele wsi i inne ważne osoby, w podziemiach kościoła. Cmentarz w chwili obecnej znajduje się wokół kościoła na Bochotnicy – bogaty w wiele starych grobowców i rzeźb, przez co warty odwiedzenia.Cmentarz położony jest na wzgórzu i obsadzony starymi lipami, ma dużą wartość historyczną, a
niektóre grobowce posiadają też znaczną wartość artystyczną. Przykładem może tu być np. grobowiec Wiernickich projektowany przez E. Andriollego. Na cmentarzu znajdują się również groby ludzi zasłużonych dla kultury polskiej: M. E. Andriolli, Oktawii Żeromskiej, Ewy Szelburg Zarembiny czy Konrada Chmielewskiego. Są też groby ludzi związanych z walką o niepodległość polski, np. Sybiraków i powstańców z 1863 roku.

Cmentarz miejski
ul. Bochotnica, Nałęczów 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Nałęczów noclegi

Nałęczów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Nałęczów
Cmentarze
Normalna
cmentarze
51°17'10N, 22°13'36E
06 październik 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację