Początki cmentarza w Nałęczowie sięgają roku 1350 roku, kiedy podczas założenia parafii w Bochotnicy został wspomniany jako cmentarz przykościelny. Z początku niewielkich rozmiarów z racji niewielkiej ilości mieszkańców wsi.
Pierwszy raz rozbudowany został w 1816 roku z powodu zwiększającej się liczby parafian. Po modernizacji sięgał mniej więcej do dzisiejszej alei przy grobowcu Oktawii Żeromskiej. Ponownie rozbudowany podczas powstania styczniowego, a następnie po raz ostatni na początku XX wieku, osiągając dzisiejszy rozmiar.
Na cmentarzu wokół kościoła grzebani byli przeważnie chłopi i drobna szlachta, natomiast duchowni, właściciele wsi i inne ważne osoby, w podziemiach kościoła. Cmentarz w chwili obecnej znajduje się wokół kościoła na Bochotnicy – bogaty w wiele starych grobowców i rzeźb, przez co warty odwiedzenia.
Cmentarz położony jest na wzgórzu i obsadzony starymi lipami, ma dużą wartość historyczną, a
niektóre grobowce posiadają też znaczną wartość artystyczną. Przykładem może tu być np. grobowiec Wiernickich projektowany przez E. Andriollego. Na cmentarzu znajdują się również groby ludzi zasłużonych dla kultury polskiej: M. E. Andriolli, Oktawii Żeromskiej, Ewy Szelburg Zarembiny czy Konrada Chmielewskiego. Są też groby ludzi związanych z walką o niepodległość polski, np. Sybiraków i powstańców z 1863 roku.
Cmentarz miejski
ul. Bochotnica, Nałęczów
Nałęczów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.