Cmentarz podgórski w Krakowie, Magdalena

Cmentarz podgórski w Krakowie

(4.3 głosów: 12)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Cmentarz podgórski w Krakowie usytuowany jest na Wzgórzu Lasoty. Jest to najstarszy cmentarz komunalny Krakowa, a zarazem miejsce spoczynku artystów, bohaterów narodowych i zasłużonych obywateli miasta. Przez ponad 100 lat była to główna nekropolia Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza.

Nie zachowały się dokumenty wskazujące na powstanie cmentarza, przypuszcza się jednak, że było to niedługo po powstaniu miasta, pomiędzy 1786, a 1792 rokiem i było wynikiem dekretu o zakładaniu cmentarzy z dala od zabudowań.W 1900 roku cmentarz został zamknięty. Po wybudowaniu nowego cmentarza, stary zaczął popadać w ruinę. Jego dzisiejszy rozmiar to wynik zniszczenia części cmentarza przez Niemców pod kolej oraz zniszczenia dokonane podczas budowy ulicy Powstańców Śląskich.

Od 2011 roku na starym cmentarzu odnawiane są kolejne nagrobki. W roku 2008 cmentarz został wpisany na listę Stowarzyszenia skupiającego najważniejsze cmentarze w Europie, a w 2010 znalazł się na europejskim szlaku kulturowym.

Stary cmentarz podgórski
ul. Powstańców Śląskich, Kraków

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 07:00–20:00
  • wtorek: 07:00–20:00
  • środa: 07:00–20:00
  • czwartek: 07:00–20:00
  • piątek: 07:00–20:00
  • sobota: 07:00–20:00
  • niedziela: 07:00–20:00

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022