Cmentarz komunalny Kule w Częstochowie, Magdalena

Cmentarz Kule w Częstochowie

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Cmentarz "Kule" w Częstochowie to największa, choć nie najstarsza nekropolia Częstochowy z 1882 roku. Położona w pobliżu ówczesnej osady Kule, znajdującej się na przedmieściach Częstochowy. Lokacja ta nastąpiła po przeniesieniu cmentarza z rejonu ulicy Fabrycznej (obecnie Mielczarskiego i Ogrodowej). Pierwszych pochówków dokonano około dwóch lat po założeniu. Nazwa "Kule" pochodzi prawdopodobnie od nazwiska ówczesnych właścicieli tego terenu.

Znajdziemy tutaj około tysiąca mogił sprzed 1939 roku, w tym 100 z końca XIX wieku. Mieści się tutaj kwatera prawosławna (jest to część dość zaniedbana, zarośnięta, jednak warta zobaczenia, ponieważ jest bogata w interesujące nagrobki). Poza tym znajduje się tu cmentarz wojskowy: kwatera wojenna żołnierzy AK, zbiorowa mogiła wojenna wojskowych i cywilów rozstrzelanych przez hitlerowców w Apolonce w 1940, mogiła zbiorowa żołnierzy kampanii wrześniowej 1939, kwatera poległych w czasie I wojny światowej, groby nieznanych żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej, mogiła zbiorowa 10 więźniów z Zawodzia rozstrzelanych w 1944 roku, groby weteranów z powstania 1863 roku, pomnik ku czci wychowanków I Gimnazjum Polskiego w Częstochowie, walczących w legionach w czasie I wojny światowej, groby ofiar wojny polsko-bolszewickiej, symboliczny grób ku czci zamordowanych Sybiraków i Kresowiaków, mogiła z prochami zamordowanych w Dachau.Lista jest jeszcze dłuższa... aby dowiedzieć się więcej na temat osób pochowanych na tym cmentarzu można sięgnąć do publikacji Częstochowianina dr. Juliusza Sętowskiego "Cmentarz Kule w Częstochowie. Przewodnik biograficzny". Poza tym, że cmentarz ten jest wyjątkowym miejscem pamięci, jest on również miejscem pełnym perełek architektury sepulkralnej. Na terenie cmentarza znajduje się neogotycka kaplica Przemienia Pańskiego z 1898 roku.

Adres

Cmentarz komunalny Kule 
ul. Cmentarna 47, Częstochowa

GPS: 50°49'45N, 19°7'55E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częstochowa
Mniej istotna
cmentarze
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022