Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Cmentarz komunalny Kule w Częstochowie

Cmentarz komunalny Kule w Częstochowie
50°49'45" N, 19°7'55" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 09:00–14:00
  • wtorek: 09:00–14:00
  • środa: 09:00–14:00
  • czwartek: 09:00–14:00
  • piątek: 09:00–14:00
  • sobota: 09:00–12:00
  • niedziela: Zamknięte

Cmentarz komunalny "Kule" w Częstochowie to największa, choć nie najstarsza nekropolia Częstochowy z 1882 roku. Położona w pobliżu ówczesnej osady Kule, znajdującej się na przedmieściach Częstochowy. Lokacja ta nastąpiła po przeniesieniu cmentarza z rejonu ulicy Fabrycznej (obecnie Mielczarskiego i Ogrodowej). Pierwszych pochówków dokonano około dwóch lat po założeniu. Nazwa "Kule" pochodzi prawdopodobnie od nazwiska ówczesnych właścicieli tego terenu.Znajdziemy tutaj około tysiąca mogił sprzed 1939 roku, w tym 100 z końca XIX wieku. Mieści się tutaj kwatera prawosławna (jest to część dość zaniedbana, zarośnięta, jednak warta zobaczenia, ponieważ jest bogata w interesujące nagrobki). Poza tym znajduje się tu cmentarz wojskowy: kwatera wojenna żołnierzy AK, zbiorowa mogiła wojenna wojskowych i cywilów rozstrzelanych przez hitlerowców w Apolonce w 1940, mogiła zbiorowa żołnierzy kampanii wrześniowej 1939, kwatera poległych w czasie I wojny światowej, groby nieznanych żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej, mogiła zbiorowa 10 więźniów z Zawodzia rozstrzelanych w 1944 roku, groby weteranów z powstania 1863 roku, pomnik ku czci wychowanków I Gimnazjum Polskiego w Częstochowie, walczących w legionach w czasie I wojny światowej, groby ofiar wojny polsko-bolszewickiej, symboliczny grób ku czci zamordowanych Sybiraków i Kresowiaków, mogiła z prochami zamordowanych w Dachau.Lista jest jeszcze dłuższa... aby dowiedzieć się więcej na temat osób pochowanych na tym cmentarzu można sięgnąć do publikacji Częstochowianina dr. Juliusza Sętowskiego "Cmentarz Kule w Częstochowie. Przewodnik biograficzny". Poza tym, że cmentarz ten jest wyjątkowym miejscem pamięci, jest on również miejscem pełnym perełek architektury sepulkralnej. Na terenie cmentarza znajduje się neogotycka kaplica Przemienia Pańskiego z 1898 roku.

Cmentarz komunalny Kule 
ul. Cmentarna 47, Częstochowa

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125691 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020