Cmentarz komunalny Kule w Częstochowie, Magdalena

Cmentarz komunalny Kule w Częstochowie

(5 głosów: 2)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Cmentarz komunalny "Kule" w Częstochowie to największa, choć nie najstarsza nekropolia Częstochowy z 1882 roku. Położona w pobliżu ówczesnej osady Kule, znajdującej się na przedmieściach Częstochowy. Lokacja ta nastąpiła po przeniesieniu cmentarza z rejonu ulicy Fabrycznej (obecnie Mielczarskiego i Ogrodowej). Pierwszych pochówków dokonano około dwóch lat po założeniu. Nazwa "Kule" pochodzi prawdopodobnie od nazwiska ówczesnych właścicieli tego terenu.Znajdziemy tutaj około tysiąca mogił sprzed 1939 roku, w tym 100 z końca XIX wieku. Mieści się tutaj kwatera prawosławna (jest to część dość zaniedbana, zarośnięta, jednak warta zobaczenia, ponieważ jest bogata w interesujące nagrobki). Poza tym znajduje się tu cmentarz wojskowy: kwatera wojenna żołnierzy AK, zbiorowa mogiła wojenna wojskowych i cywilów rozstrzelanych przez hitlerowców w Apolonce w 1940, mogiła zbiorowa żołnierzy kampanii wrześniowej 1939, kwatera poległych w czasie I wojny światowej, groby nieznanych żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej, mogiła zbiorowa 10 więźniów z Zawodzia rozstrzelanych w 1944 roku, groby weteranów z powstania 1863 roku, pomnik ku czci wychowanków I Gimnazjum Polskiego w Częstochowie, walczących w legionach w czasie I wojny światowej, groby ofiar wojny polsko-bolszewickiej, symboliczny grób ku czci zamordowanych Sybiraków i Kresowiaków, mogiła z prochami zamordowanych w Dachau.

Lista jest jeszcze dłuższa... aby dowiedzieć się więcej na temat osób pochowanych na tym cmentarzu można sięgnąć do publikacji Częstochowianina dr. Juliusza Sętowskiego "Cmentarz Kule w Częstochowie. Przewodnik biograficzny". Poza tym, że cmentarz ten jest wyjątkowym miejscem pamięci, jest on również miejscem pełnym perełek architektury sepulkralnej. Na terenie cmentarza znajduje się neogotycka kaplica Przemienia Pańskiego z 1898 roku.Cmentarz komunalny Kule 
ul. Cmentarna 47, Częstochowa

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–14:00
  • wtorek: 09:00–14:00
  • środa: 09:00–14:00
  • czwartek: 09:00–14:00
  • piątek: 09:00–14:00
  • sobota: 09:00–12:00
  • niedziela: Zamknięte

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Częstochowa
Cmentarze
Mniej istotna
cmentarze
50°49'45N, 19°7'55E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021