Cmentarz komunalny Kule w Częstochowie, Magdalena

Cmentarz komunalny "Kule" w Częstochowie to największa, choć nie najstarsza nekropolia Częstochowy z 1882 roku. Położona w pobliżu ówczesnej osady Kule, znajdującej się na przedmieściach Częstochowy. Lokacja ta nastąpiła po przeniesieniu cmentarza z rejonu ulicy Fabrycznej (obecnie Mielczarskiego i Ogrodowej). Pierwszych pochówków dokonano około dwóch lat po założeniu. Nazwa "Kule" pochodzi prawdopodobnie od nazwiska ówczesnych właścicieli tego terenu.Znajdziemy tutaj około tysiąca mogił sprzed 1939 roku, w tym 100 z końca XIX wieku. Mieści się tutaj kwatera prawosławna (jest to część dość zaniedbana, zarośnięta, jednak warta zobaczenia, ponieważ jest bogata w interesujące nagrobki). Poza tym znajduje się tu cmentarz wojskowy: kwatera wojenna żołnierzy AK, zbiorowa mogiła wojenna wojskowych i cywilów rozstrzelanych przez hitlerowców w Apolonce w 1940, mogiła zbiorowa żołnierzy kampanii wrześniowej 1939, kwatera poległych w czasie I wojny światowej, groby nieznanych żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej, mogiła zbiorowa 10 więźniów z Zawodzia rozstrzelanych w 1944 roku, groby weteranów z powstania 1863 roku, pomnik ku czci wychowanków I Gimnazjum Polskiego w Częstochowie, walczących w legionach w czasie I wojny światowej, groby ofiar wojny polsko-bolszewickiej, symboliczny grób ku czci zamordowanych Sybiraków i Kresowiaków, mogiła z prochami zamordowanych w Dachau.

Lista jest jeszcze dłuższa... aby dowiedzieć się więcej na temat osób pochowanych na tym cmentarzu można sięgnąć do publikacji Częstochowianina dr. Juliusza Sętowskiego "Cmentarz Kule w Częstochowie. Przewodnik biograficzny". Poza tym, że cmentarz ten jest wyjątkowym miejscem pamięci, jest on również miejscem pełnym perełek architektury sepulkralnej. Na terenie cmentarza znajduje się neogotycka kaplica Przemienia Pańskiego z 1898 roku.

Cmentarz komunalny Kule 
ul. Cmentarna 47, Częstochowa

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°49'45" N, 19°7'55" E
Śląskie
2019-10-17
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą