52°59'24" N, 16°54'52" E
Wielkopolskie
2017-02-03
2020-02-01 02:00

Opis Chodzieży

Chodzież to piękne zielone miasteczko w województwie wielkopolskim, położone w malowniczej pradolinie, na Pojezierzu Chodzieskim, pomiędzy jeziorami: Miejskim (Chodzielskim), Strzeleckim i Karczewnikiem, przy trasie krajowej nr 11, na zachód od Bydgoszczy i pónoc od Poznania.Chodzież znana jest w całej Polsce jako ośrodek przemysłu ceramicznego, porcelana z Chodzieży króleje nie tylko na polskich stołach.

Chodziez
Chodziez

Historia Chodzieży

Prawa miejskie Chodzież otrzymała w 1434 roku z rąk króla Władysława Jagiełły. Właścicielem Chodzieży był wówczas Trojan z Łękna z rodu Pałuków. Miasto słynęło z przemysłu sukienniczego, sprowadzono tu tkaczy z Europy. Do dziś zachowały się zabytkowe domy owych tkaczy.

Chodzieska Szwajcaria

Chodzież i jej okolice uchodzą za wspaniałe miejsce dla wypoczynku, piękne, malownicze i zaciszne, ze zróżnicowaną rzeźbą i niesamowitymi widokami. Bywało nazywane edenem, a częściej Chodzieską Szwajcarią. Chętnie przybywali i przybywają tu artyści, arystokraci, politycy i inni sławni.

Chodziez
Chodziez
Chodziez


Atrakcje w Chodzieży

- Kościół Św. Floriana w Chodzieży, ul. Kościelna - niedaleko Rynku stoi późnobarokowa świątynia z XV wieku, z barokowym ołtarzem i figurami Apostołów.

- Rynek - chodzieski plac główny zachował średniowieczny układ, podziwiać tu można zabytkowe secesyjne kamienice- Domy tkaczy, ul. Kościuszki i Wojska Polskiego - drewniane domy o konstrukcji szkieletowej i murowanej z XVIII i XIX wieku

- Fragmenty późnogotyckich murów zamku z przełomu XV i XVI wieku

Chodziez
Chodziez

- Straszny Dwór w Chodzieży - dworek z przełomu XIX i XX wieku, dziś hotel i restauracja

- Fabryka Porcelany w Chodzieży - stara fabryka załozona w 1896 roku

Chodziez
Chodziez SAD
Chodziez

- Stok narciarski - pod miasteczkiem znajduje się jedyny w tej części Wielkopolski stok narciarski z wyciągiem orczykowym. Stok jest ponadto punktem widokowym z panoramą doliny Chodzieskiej z miastem i jeziorami włącznie.

Chodziez

Chodzież noclegi

Chodzież to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Chodzieży. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021