, Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Chodzież

(4.1 głosów: 29)

Chodzież to piękne zielone miasteczko w województwie wielkopolskim, położone w malowniczej pradolinie, na Pojezierzu Chodzieskim, pomiędzy jeziorami: Miejskim (Chodzielskim), Strzeleckim i Karczewnikiem, przy trasie krajowej nr 11, na zachód od Bydgoszczy i pónoc od Poznania.Chodzież znana jest w całej Polsce jako ośrodek przemysłu ceramicznego, porcelana z Chodzieży króleje nie tylko na polskich stołach.

Chodziez , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Chodziez , Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Historia Chodzieży

Prawa miejskie Chodzież otrzymała w 1434 roku z rąk króla Władysława Jagiełły. Właścicielem Chodzieży był wówczas Trojan z Łękna z rodu Pałuków. Miasto słynęło z przemysłu sukienniczego, sprowadzono tu tkaczy z Europy. Do dziś zachowały się zabytkowe domy owych tkaczy.Chodzieska Szwajcaria

Chodzież i jej okolice uchodzą za wspaniałe miejsce dla wypoczynku, piękne, malownicze i zaciszne, ze zróżnicowaną rzeźbą i niesamowitymi widokami. Bywało nazywane edenem, a częściej Chodzieską Szwajcarią. Chętnie przybywali i przybywają tu artyści, arystokraci, politycy i inni sławni.

Chodziez SAD , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Chodziez , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Chodziez , Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Atrakcje w Chodzieży

- Kościół Św. Floriana w Chodzieży, ul. Kościelna - niedaleko Rynku stoi późnobarokowa świątynia z XV wieku, z barokowym ołtarzem i figurami Apostołów.- Rynek - chodzieski plac główny zachował średniowieczny układ, podziwiać tu można zabytkowe secesyjne kamienice

Chodziez , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Chodziez , Barsolis Karol Turysta Kulturowy

- Domy tkaczy, ul. Kościuszki i Wojska Polskiego - drewniane domy o konstrukcji szkieletowej i murowanej z XVIII i XIX wieku

- Fragmenty późnogotyckich murów zamku z przełomu XV i XVI wieku

Chodziez , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Chodziez , Barsolis Karol Turysta Kulturowy

- Straszny Dwór w Chodzieży - dworek z przełomu XIX i XX wieku, dziś hotel i restauracja

- Fabryka Porcelany w Chodzieży - stara fabryka załozona w 1896 roku

Chodziez , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Chodziez , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Chodziez , Barsolis Karol Turysta Kulturowy

- Stok narciarski - pod miasteczkiem znajduje się jedyny w tej części Wielkopolski stok narciarski z wyciągiem orczykowym. Stok jest ponadto punktem widokowym z panoramą doliny Chodzieskiej z miastem i jeziorami włącznie.

Chodzież noclegi

Chodzież to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Chodzieży. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
52°59'24N, 16°54'52E
03 luty 2017
26 maj 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację