Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
49°22'3" N, 19°49'2" E
Małopolskie
2016-01-23
2020-02-02 02:00

Opis Chochołowa

Chochołów to piękna miejscowość podhalańska w województwie małopolskim, leżąca między Czarnym Dunajcem i Witowem, niedaleko Zakopanego, przy trasie nr 958.Zmierzając w Tatry warto właśnie przez Chochołów zaplanować trasę, a to z dwóch powodów, ta droga jest mniej uczęszczana i można uniknąć korków na zakopiance, drugi powód natomiast to poznanie tego wspaniałego miasteczka, jakim jest Chochołów, w którym nadal niezwykle żywa jest tradycja i kultura góralska.

Chochołów
Chochołów

Historia Chochołowa

Początki Chochołowa sięgają połowy XVI wieku, kiedy to żył tutaj Bartłomiej Kluska zwany Chochołowskim - pierwszy sołtys wsi. Przywilej sołtyski otrzymał w 1592 roku od króla Zygmunta III.

W czasach austriackiej okupacji Chochołów był silnym ośrodkiem partyzanckim, to tutaj właśnie miało miejsce Powstanie Chochołowskie.

Chochołów
Chochołów
Chochołów


Zabytki w Chochołowie

- Kościół św. Jacka w Chochołowie - piękna neogotycka budowla z II połowy XIX wieku, stojąca w centralnej części wioski. Świątynia powstała w miejscu wcześniejszego kościółka drewnianego. Przed kościołem stoi kamienny obelisk upamiętniający Powstanie Chochołowskie.

- Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie - muzeum mieści się w zabytkowej góralskiej chacie stojącej dokładnie naprzeciw kościoła, wśród zbiorów prezentowane są nie tylko te związane z powstaniem, ale również z historią, etnografią i kulturą materialną Podhala.

Chochołów
Chochołów


- Drewniane domy w Chochołowie - ustawione przy głównej drodze, po obu jej sronach, zwykle szczytami do niej drewniane domy stanowią o niesamowitym klimacie tego miejsca. Detale architektoniczne i jasna barwa przyciągają wzrok i podnoszą walory Chochołowa, który wydaje się być żywym skansenem. Na szczególną uwagę zasługuje tu "Chałupa z jednej jedli" (Chochołów 24) - dom ze ścianą frontową powstałą przed przeszło stu laty z jednego ogromnego pnia jodłowego, ściętego w okolicy Chochołowa.

- Imprezy folklorystyczne w Chochołowie - folklor w tej podhalańskiej wiosce jest nadal żywo kultywowany, dlatego latem odbywają się tutaj liczbe imprezy propagujące tradycję góralską. Jedną z nich są "Góralskie Nucicki" konkurs promujący góralską muzykę.

Chochołów
Chochołów

- Atrakcyjna okolica Chochołowa - chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że Podhale to wspaniały region, już w najbliższym otoczeniu Chochołowa można wejść na turystyczne szlaki po okolicznych wzgórzach i szczytach, a to tylko namiastka, wszak o krok stąd do słynnych dolin - Chochołowskiej (noszącej nazwę właśnie do tej wioski) i Kościeliskiej, a dalej na Tatrzańskie szczyty.

Muzeum Powstania Chochołowskiego Chochołów

Chochołów noclegi

Chochołów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Chochołowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020