Chochołów

Chochołów

(4.6 głosów: 63)

Chochołów to piękna miejscowość podhalańska w województwie małopolskim, leżąca między Czarnym Dunajcem i Witowem, niedaleko Zakopanego, przy trasie nr 958.Zmierzając w Tatry warto właśnie przez Chochołów zaplanować trasę, a to z dwóch powodów, ta droga jest mniej uczęszczana i można uniknąć korków na zakopiance, drugi powód natomiast to poznanie tego wspaniałego miasteczka, jakim jest Chochołów, w którym nadal niezwykle żywa jest tradycja i kultura góralska.

Chochołów
Chochołów

Historia Chochołowa

Początki Chochołowa sięgają połowy XVI wieku, kiedy to żył tutaj Bartłomiej Kluska zwany Chochołowskim - pierwszy sołtys wsi. Przywilej sołtyski otrzymał w 1592 roku od króla Zygmunta III.W czasach austriackiej okupacji Chochołów był silnym ośrodkiem partyzanckim, to tutaj właśnie miało miejsce Powstanie Chochołowskie.

Chochołów
Chochołów
Chochołów

Zabytki w Chochołowie

- Kościół św. Jacka w Chochołowie - piękna neogotycka budowla z II połowy XIX wieku, stojąca w centralnej części wioski. Świątynia powstała w miejscu wcześniejszego kościółka drewnianego. Przed kościołem stoi kamienny obelisk upamiętniający Powstanie Chochołowskie.- Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie - muzeum mieści się w zabytkowej góralskiej chacie stojącej dokładnie naprzeciw kościoła, wśród zbiorów prezentowane są nie tylko te związane z powstaniem, ale również z historią, etnografią i kulturą materialną Podhala.

Chochołów
Chochołów

- Drewniane domy w Chochołowie - ustawione przy głównej drodze, po obu jej sronach, zwykle szczytami do niej drewniane domy stanowią o niesamowitym klimacie tego miejsca. Detale architektoniczne i jasna barwa przyciągają wzrok i podnoszą walory Chochołowa, który wydaje się być żywym skansenem. Na szczególną uwagę zasługuje tu "Chałupa z jednej jedli" (Chochołów 24) - dom ze ścianą frontową powstałą przed przeszło stu laty z jednego ogromnego pnia jodłowego, ściętego w okolicy Chochołowa.

- Imprezy folklorystyczne w Chochołowie - folklor w tej podhalańskiej wiosce jest nadal żywo kultywowany, dlatego latem odbywają się tutaj liczbe imprezy propagujące tradycję góralską. Jedną z nich są "Góralskie Nucicki" konkurs promujący góralską muzykę.

Muzeum Powstania Chochołowskiego Chochołów
Muzeum Powstania Chochołowskiego Chochołów

- Atrakcyjna okolica Chochołowa - chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że Podhale to wspaniały region, już w najbliższym otoczeniu Chochołowa można wejść na turystyczne szlaki po okolicznych wzgórzach i szczytach, a to tylko namiastka, wszak o krok stąd do słynnych dolin - Chochołowskiej (noszącej nazwę właśnie do tej wioski) i Kościeliskiej, a dalej na Tatrzańskie szczyty.

Chochołów noclegi

Chochołów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Chochołowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°22'3N, 19°49'2E
23 styczeń 2016
02 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację