49°22'3" N
19°49'2" W
Małopolskie
2016-01-23 11:40:59
Chochołów, Anna Piernikarczyk
Chochołów, Anna Piernikarczyk
Chochołów, Anna Piernikarczyk
Chochołów, Anna Piernikarczyk
Chochołów, Anna Piernikarczyk
Chochołów, Anna Piernikarczyk
Chochołów, Anna Piernikarczyk
Muzeum Powstania Chochołowskiego Chochołów, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia Chochołowa (8)

Chochołów to piękna miejscowość podhalańska w województwie małopolskim, leżąca między Czarnym Dunajcem i Witowem, niedaleko Zakopanego, przy trasie nr 958.Zmierzając w Tatry warto właśnie przez Chochołów zaplanować trasę, a to z dwóch powodów, ta droga jest mniej uczęszczana i można uniknąć korków na zakopiance, drugi powód natomiast to poznanie tego wspaniałego miasteczka, jakim jest Chochołów, w którym nadal niezwykle żywa jest tradycja i kultura góralska.

Historia Chochołowa

Początki Chochołowa sięgają połowy XVI wieku, kiedy to żył tutaj Bartłomiej Kluska zwany Chochołowskim - pierwszy sołtys wsi. Przywilej sołtyski otrzymał w 1592 roku od króla Zygmunta III.

W czasach austriackiej okupacji Chochołów był silnym ośrodkiem partyzanckim, to tutaj właśnie miało miejsce Powstanie Chochołowskie.Zabytki w Chochołowie

- Kościół św. Jacka w Chochołowie - piękna neogotycka budowla z II połowy XIX wieku, stojąca w centralnej części wioski. Świątynia powstała w miejscu wcześniejszego kościółka drewnianego. Przed kościołem stoi kamienny obelisk upamiętniający Powstanie Chochołowskie.

- Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie - muzeum mieści się w zabytkowej góralskiej chacie stojącej dokładnie naprzeciw kościoła, wśród zbiorów prezentowane są nie tylko te związane z powstaniem, ale również z historią, etnografią i kulturą materialną Podhala.

- Drewniane domy w Chochołowie - ustawione przy głównej drodze, po obu jej sronach, zwykle szczytami do niej drewniane domy stanowią o niesamowitym klimacie tego miejsca. Detale architektoniczne i jasna barwa przyciągają wzrok i podnoszą walory Chochołowa, który wydaje się być żywym skansenem. Na szczególną uwagę zasługuje tu "Chałupa z jednej jedli" (Chochołów 24) - dom ze ścianą frontową powstałą przed przeszło stu laty z jednego ogromnego pnia jodłowego, ściętego w okolicy Chochołowa.

- Imprezy folklorystyczne w Chochołowie - folklor w tej podhalańskiej wiosce jest nadal żywo kultywowany, dlatego latem odbywają się tutaj liczbe imprezy propagujące tradycję góralską. Jedną z nich są "Góralskie Nucicki" konkurs promujący góralską muzykę.

- Atrakcyjna okolica Chochołowa - chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że Podhale to wspaniały region, już w najbliższym otoczeniu Chochołowa można wejść na turystyczne szlaki po okolicznych wzgórzach i szczytach, a to tylko namiastka, wszak o krok stąd do słynnych dolin - Chochołowskiej (noszącej nazwę właśnie do tej wioski) i Kościeliskiej, a dalej na Tatrzańskie szczyty.

Chochołów atrakcje

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Noclegi

Czy wiesz, że?

Zdjęcie

Piękne, a zarazem tak charakterystyczne drewniane domy w Chochołowie są zawsze jasne i czyste. Jak to się dzieje? Ano każdego roku przed Wielkanocą są one czyszczone!

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W okolicy zobacz koniecznie

Giewont - zdjęcie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
NewsletterWypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: