Labirynt kredowy chełmskich podziemi ciagnie się pod całą Starówką w Chełmie. Jest on pozostałością po wydobywaniu bogatych złóż kredy. Puste korytarze pod miastem służyły  niegdyś mieszczanom jako piwnice. Do dzisiaj zachował się odcinek kopalni z unikatowymi formami krasu kredowego i płaskorzeźbą orła. W 1944 roku kopalnia została wpisana do rejestru jako zabytek trzeciej klasy, unikatowa pozostałość górnictwa staropolskiego i kredowego w Europie.Zwiedzanie podziemi w Chełmie

Chełmskie Podziemia Kredowe udostępniono do zwiedzania już w 1911 roku, ale podczas II wojny światowej zwiedzanie zostało wstrzymane przez władze okupacyjne, podziemia służyły wtedy chełmianom za schronienie. Po wielu pracach rekonstrukcyjnych i konserwatorskich podziemia ponownie zostały udostępnione turystom od 1974 roku. 

Chełmskie Podziemia Kredowe

Obecnie trasa turystyczna wynosi 2 km, a zwiedzanie w kasku na głowie i z lampą w ręku trwa około 50 minut. Stała temperatura w podziemiach wynosi około 9 stopni Celsjusza. 

Atrakcją podziemnej trasy w Chełmie jest spotkanie z Duchem Bieluchem, który ukazuje się pod postacią ducha lub białego niedźwiedzia.

Chełmskie Podziemia Kredowe

Chełmskie Podziemia Kredowe
ul. Lubelska 55A, Chełm
tel. 82/ 565-25-30
www.podziemiakredowe.pl
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 7 złPodziemia w Chełmie
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020