Labirynt kredowy chełmskich podziemi ciagnie się pod całą Starówką w Chełmie. Jest on pozostałością po wydobywaniu bogatych złóż kredy. Puste korytarze pod miastem służyły niegdyś mieszczanom jako piwnice. Do dzisiaj zachował się odcinek kopalni z unikatowymi formami krasu kredowego i płaskorzeźbą orła. W 1944 roku kopalnia została wpisana do rejestru jako zabytek trzeciej klasy, unikatowa pozostałość górnictwa staropolskiego i kredowego w Europie.
Chełmskie Podziemia Kredowe udostępniono do zwiedzania już w 1911 roku, ale podczas II wojny światowej zwiedzanie zostało wstrzymane przez władze okupacyjne, podziemia służyły wtedy chełmianom za schronienie. Po wielu pracach rekonstrukcyjnych i konserwatorskich podziemia ponownie zostały udostępnione turystom od 1974 roku.
Obecnie trasa turystyczna wynosi 2 km, a zwiedzanie w kasku na głowie i z lampą w ręku trwa około 50 minut. Stała temperatura w podziemiach wynosi około 9 stopni Celsjusza.
Atrakcją podziemnej trasy w Chełmie jest spotkanie z Duchem Bieluchem, który ukazuje się pod postacią ducha lub białego niedźwiedzia.
Chełmskie Podziemia Kredowe
ul. Lubelska 55A, Chełm
tel. 82/ 565-25-30
www.podziemiakredowe.pl
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 7 zł
Chełm to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.