Cerkiew w Wołowcu, Tadeusz Walkowicz

Cerkiew w Wołowcu

(5 głosów: 1)

Piękna prawosławna cerkiew Opieki Matki Bożej w Wołowcu pochodzi z XVIII wieku. Świątynia stoi przy drodze do Nieznajowej, koło czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego. To filialna cerkiew należąca do parafii Świętych Kosmy i Damiana w Bartnem.Po Akcji „Wisła” cerkiew w Wołowcu stała się owczarnią i oborą, ale oddano ją prawosławnym Łemkom, którzy wrócili do Wołowca po 1958 roku.

Drewniana cerkiew w Wołowcu jest zbudowana w stylu zachodnio-łemkowskim, z łamanymi dachami i cebulkowymi zwieńczeniami. W nawie i przedsionku zachowała się polichromia z XIX stulecia. Podziwiać tu można również ikonostas z XVIII wieku. Obok cerkwi znajduje się stary łemkowski cmentarz.Cerkiew w Wołowcu leży na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Cerkiew Opieki Matki Bożej
Bartne 23, Wołowiec, Sękowa
tel. 18/ 351-84-54Małopolska noclegi

Małopolska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Małopolska
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
cerkwie drewniane
49°31'1N, 21°21'28E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021