Piękna prawosławna cerkiew Opieki Matki Bożej w Wołowcu pochodzi z XVIII wieku. Świątynia stoi przy drodze do Nieznajowej, koło czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego. To filialna cerkiew należąca do parafii Świętych Kosmy i Damiana w Bartnem.Po Akcji „Wisła” cerkiew w Wołowcu stała się owczarnią i oborą, ale oddano ją prawosławnym Łemkom, którzy wrócili do Wołowca po 1958 roku.Drewniana cerkiew w Wołowcu jest zbudowana w stylu zachodnio-łemkowskim, z łamanymi dachami i cebulkowymi zwieńczeniami. W nawie i przedsionku zachowała się polichromia z XIX stulecia. Podziwiać tu można również ikonostas z XVIII wieku. Obok cerkwi znajduje się stary łemkowski cmentarz.

Cerkiew w Wołowcu leży na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Cerkiew Opieki Matki Bożej
Bartne 23, Wołowiec, Sękowa
tel. 18/ 351-84-54Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1115513 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020