Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Pierwsze wzmianki o drewnianej cerkwi w Wasilkowie koło Białegostoku na Podlasiu pochodzą jeszcze z 1669 roku. W chwili obecnej stoi tu piękna budowla murowana w stylu bizantyjsko-ruskim. We wnętrzu cerkwi znajduje się zabytkowy Ikonostas z 1836 roku.Przed cerkwią stoi również zabytkowa brama, późnoklasycystyczna, będąca zarazem dzwonnicą. Została ona zbudowana 20 lat po powstaniu kościoła.W cerkwi w Wasilkowie wybuchły dwa pożary - pierwszy w roku 1867, a drugi rok później. Drugi pożar, wywołany przez uderzenie pioruna, zniszczył cerkiew całkowicie. Podobno ogień był tak wielki i gorący, że stopił nawet dzwony. Odbudowa Cerkwi w obecnym kształcie zakończyła się w 1875 roku. Cerkiew w Wasilkowie do złudzenia przypomina cerkiew w Sokółce.

Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Rynek Kilińskiego, Wasilków

Białystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1133464 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020