Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
Cerkiew w Mielniku, Joanna

Cerkiew w Mielniku

(5 głosów: 1)
Oceń i napisz opinię

Cerkiew prawosławna Narodzenia Bogarodzicy w Mielniku usytuowana jest na naturalnym wzniesieniu w pobliży Góry Zamkowej, na rogu ulic Brzeskiej i Cerkiewnej. Parafia w Mielniku jest najstarszą parafią prawosławną na Podlasiu. Pierwsza pisemna wzmianka o niej pochodzi z 1260 roku, a kolejna informacja datowana jest na 1551 rok. Drewniana świątynia ulegała zniszczeniu wskutek pożarów w 1614 i 1656 roku. Najpóźniej w 1646 roku została przekształcona na cerkwią unicką, a w 1839 roku ponownie stała się cerkwią prawosławną.Obecną cerkiew wzniesiono w latach 1821-23 jako unicką. W miejscu wcześniejszej drewnianej powstała wtedy świątynia murowana orientowana na planie prostokąta w stylu klasycystycznym. W latach 1907-1910 cerkiew już jako prawosławna została przebudowana w stylu bizantyjsko-rosyjskim. Dobudowano przedsionek z wieżą i kruchtę oraz pięć cebulastych kopułek nad prezbiterium. W 1985 roku cerkiew otynkowano, a w 2017 elewację pomalowano na niebiesko.

Wnętrze podzielone jest na nawy drewnianymi kolumnami toskańskimi. Wewnątrz znajduje się otoczona lokalnym kultem ikona Matki Bożej z przełomu XVIII i XIX wieku. Obok na cmentarzu znajduje się kaplica Matki Bożej Opiekuńczej z 1777 roku - najstarsza czynna budowla w Mielniku.Cerkiew Narodzenia NMP w Mielniku
ul. Brzeska 93, Mielnik

Mielnik noclegi

Mielnik to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Mielnik
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
cerkwie
52°19'57N, 23°2'27E
17 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację