Cerkiew w Mielniku, Joanna

Cerkiew w Mielniku

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Cerkiew prawosławna Narodzenia Bogarodzicy w Mielniku usytuowana jest na naturalnym wzniesieniu w pobliży Góry Zamkowej, na rogu ulic Brzeskiej i Cerkiewnej. Parafia w Mielniku jest najstarszą parafią prawosławną na Podlasiu. Pierwsza pisemna wzmianka o niej pochodzi z 1260 roku, a kolejna informacja datowana jest na 1551 rok. Drewniana świątynia ulegała zniszczeniu wskutek pożarów w 1614 i 1656 roku. Najpóźniej w 1646 roku została przekształcona na cerkwią unicką, a w 1839 roku ponownie stała się cerkwią prawosławną.

Obecną cerkiew wzniesiono w latach 1821-23 jako unicką. W miejscu wcześniejszej drewnianej powstała wtedy świątynia murowana orientowana na planie prostokąta w stylu klasycystycznym. W latach 1907-1910 cerkiew już jako prawosławna została przebudowana w stylu bizantyjsko-rosyjskim. Dobudowano przedsionek z wieżą i kruchtę oraz pięć cebulastych kopułek nad prezbiterium. W 1985 roku cerkiew otynkowano, a w 2017 elewację pomalowano na niebiesko.Wnętrze podzielone jest na nawy drewnianymi kolumnami toskańskimi. Wewnątrz znajduje się otoczona lokalnym kultem ikona Matki Bożej z przełomu XVIII i XIX wieku. Obok na cmentarzu znajduje się kaplica Matki Bożej Opiekuńczej z 1777 roku - najstarsza czynna budowla w Mielniku.

Cerkiew Narodzenia NMP w Mielniku
ul. Brzeska 93, Mielnik

Mielnik noclegi

Mielnik to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022