Cerkiew w Lipie

Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Cerkiew Św. Paraskewy w Lipie na Podkarpaciu to dawna parafialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w gminie Bircza. Ta drewniana cerkiew została zbudowana w latach 1830-43, to świątynia konstrukcji zrębowej, trójdzielna z trójbocznie zamkniętym prezbiterium i prostokątnym przedsionkiem. Dach jest blaszany, z trzema hełmami baniastymi.

Przed wejściem do cerkwi stoi murowana kaplica grobowa Zarembów z połowy XIX wieku oraz dzwonnica parawanowa z II połowy tego stulecia.Po wojnie cerkiew w Lipie użytkowana była jako kościół rzymskokatolicki Wniebowstąpienia Pańskiego, ale w 2000 roku koło cerkwi wybudowano nowy kościół i obecnie cerkiew stoi porzucona.

Do parafii greckokatolickiej w Lipie do 1930 roku należała również pobliska cerkiew w Brzeżawie.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 2)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024