Cerkiew Św. Antoniego Pieczerskiego
Hola 46, Stary Brus

51°32'56" N, 23°10'39" E

Początki parafii prawosławnej w Holi koło Włodawy sięgają 1588 roku. Drewniana cerkiew wzniesiona w 1610 roku jako unicka, wielokrotnie była niszczona w wyniku pożarów, odbudowywana i przebudowywana. W wyniku zawirowań dziejowych bywała na przemian świątynią unicką, prawosławną, neounicką, a czasem stała zamknięta.Obecnie cerkiew Św. Antoniego Pieczerskiego i Św. Męczennicy Paraskiewy w Holi, w powiecie włodawskim, jest cerkwią filialną należącą do prawosławnej parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horosycie. Co roku pod koniec lipca liturgią w tej cerkwi rozpoczyna się Jarmark Holeński odbywający się w pobliskim Skansenie Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia.

Świątynia jest orientowana, drewniana o konstrukcji zrębowej na podwalinach, oszalowana, wzniesiona na rzucie prostokąta. Nad nawą jest niewielka kopułka. Z boków przylegają do niej zakrystia, skarbiec i przedsionek. Obok stoi drewniana dzwonnica z około 1900 roku.

Włodawa noclegi

Włodawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73492 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021