Cerkiew w Holi, Joanna

Cerkiew w Holi

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Początki parafii prawosławnej w Holi koło Włodawy sięgają 1588 roku. Drewniana cerkiew wzniesiona w 1610 roku jako unicka, wielokrotnie była niszczona w wyniku pożarów, odbudowywana i przebudowywana. W wyniku zawirowań dziejowych bywała na przemian świątynią unicką, prawosławną, neounicką, a czasem stała zamknięta.

Obecnie cerkiew Św. Antoniego Pieczerskiego i Św. Męczennicy Paraskiewy w Holi, w powiecie włodawskim, jest cerkwią filialną należącą do prawosławnej parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horosycie. Co roku pod koniec lipca liturgią w tej cerkwi rozpoczyna się Jarmark Holeński odbywający się w pobliskim Skansenie Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia.Świątynia jest orientowana, drewniana o konstrukcji zrębowej na podwalinach, oszalowana, wzniesiona na rzucie prostokąta. Nad nawą jest niewielka kopułka. Z boków przylegają do niej zakrystia, skarbiec i przedsionek. Obok stoi drewniana dzwonnica z około 1900 roku.

Adres

Cerkiew Św. Antoniego Pieczerskiego
Hola 46, Stary Brus

GPS: 51°32'56N, 23°10'39E

Włodawa noclegi

Włodawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022