Cerkiew w Holi, Joanna

Cerkiew w Holi

(5 głosów: 1)

Początki parafii prawosławnej w Holi koło Włodawy sięgają 1588 roku. Drewniana cerkiew wzniesiona w 1610 roku jako unicka, wielokrotnie była niszczona w wyniku pożarów, odbudowywana i przebudowywana. W wyniku zawirowań dziejowych bywała na przemian świątynią unicką, prawosławną, neounicką, a czasem stała zamknięta.Obecnie cerkiew Św. Antoniego Pieczerskiego i Św. Męczennicy Paraskiewy w Holi, w powiecie włodawskim, jest cerkwią filialną należącą do prawosławnej parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horosycie. Co roku pod koniec lipca liturgią w tej cerkwi rozpoczyna się Jarmark Holeński odbywający się w pobliskim Skansenie Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia.

Świątynia jest orientowana, drewniana o konstrukcji zrębowej na podwalinach, oszalowana, wzniesiona na rzucie prostokąta. Nad nawą jest niewielka kopułka. Z boków przylegają do niej zakrystia, skarbiec i przedsionek. Obok stoi drewniana dzwonnica z około 1900 roku.Adres

Cerkiew Św. Antoniego Pieczerskiego
Hola 46, Stary Brus

GPS: 51°32'56N, 23°10'39E

Włodawa noclegi

Włodawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Włodawa
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
cerkwie
51°32'56N, 23°10'39E
23 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację