Cerkiew w Hawłowicach, bogdan stan

Cerkiew w Hawłowicach

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dawna grecko-katolicka cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Hawłowicach koło Pruchnika to piękna drewniana świątynia z XVII wieku, gruntownie przebudowana w XIX wieku. Od końca wojny jest to kościół rzymsko-katolicki, obecnie pomocniczy, bowiem w 2007 roku stanął we wsi nowy kościół murowany.

Dawna cerkiew w Hawłowicach to budowla zrębowa, orientowana. Prezbiterium jest prostokątne, a nawa szersza i wyższa. Babiniec rozmiarami zbliżony jest do prezbiterium. Przy nawie po obu stronach występują rzadkie już dziś kryłosy, obecnie służące za konfesjonały. Na ścianie zachowały się ikony, a przy cerkwi cmentarzyk z kilkoma nagrobkami bruśnieńskimi, opisanymi cyrylicą.

Cerkiew w Hawłowicach, bogdan stan
Cerkiew w Hawłowicach, bogdan stan


Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego
Hawłowice

Pruchnik noclegi

Pruchnik to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Cerkiew w Hawłowicach, bogdan stan
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023