Cerkiew Św. Nikity w Kostomłotach, Joanna

Cerkiew Św. Nikity w Kostomłotach

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Parafia Świętego Nikity w Kostomłotach nad Bugiem jest jedyną na świecie katolicką parafią neounicką obrządku bizantyjsko - słowiańskiego. Położona jest we wsi Kostomłoty, zaledwie 15 km od Brześcia, tyle że po innej stronie Bugu. Od 1998 roku jest to Sanktuarium Unitów Podlaskich, gdzie czczone są relikwie Błogosławionych Męczenników Podlaskich, którzy zginęli w obronie wiary w Pratulinie. W Kostomłotach malowniczo położonych wśród nadbużańskiej przyrody odbywają się spotkania młodzieży katolickiej różnych obrządków.

Drewniana cerkiew o konstrukcji zrębowej zbudowana została w 1631 roku. Jej patronem jest Św. Nikita Męczennik, rzymski legionista z IV wieku, święty wspólny dla obrządku wschodniego i zachodniego. Wewnątrz znajduje się m.in. zabytkowy ikonostas oraz ikona Św. Nikity pochodząca z XVII wieku. Obok cerkwi wznosi się dzwonnica, kaplica i punkt z pamiątkami.Historia

Parafia unicka w Kostomłotach powstała w 1627 roku w wyniku zawarcia Unii Brzeskiej. W 1875 została zlikwidowana przez władze carskie wraz z całą unicką diecezją chełmską. Było to związane z okresem prześladowań i męczeństwa unitów na Podlasiu.

Parafia neounicka w Kostomłotach odrodziła się w 1927 roku. Zawirowania dziejowe sprawiły, że jest jedyną parafią greckokatolicką obrządku bizantyjsko- słowiańskiego Polsce, a prawdopodobnie też w Europie i na świecie. Według stanu na 2017 rok liczy sobie około 120 parafian.

Adres

Cerkiew Św. Nikity Męczennika
Kostomłoty 15, Kodeń
https://www.kostomloty.com/

GPS: 51°58'33N, 23°39'30E

Biała Podlaska noclegi

Biała Podlaska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022