Cerkiew Św. Nikity w Kostomłotach

Cerkiew Św. Nikity w Kostomłotach

Parafia Świętego Nikity w Kostomłotach nad Bugiem jest jedyną na świecie katolicką parafią neounicką obrządku bizantyjsko - słowiańskiego. Położona jest we wsi Kostomłoty, zaledwie 15 km od Brześcia, tyle że po innej stronie Bugu. Od 1998 roku jest to Sanktuarium Unitów Podlaskich, gdzie czczone są relikwie Błogosławionych Męczenników Podlaskich, którzy zginęli w obronie wiary w Pratulinie. W Kostomłotach malowniczo położonych wśród nadbużańskiej przyrody odbywają się spotkania młodzieży katolickiej różnych obrządków.Drewniana cerkiew o konstrukcji zrębowej zbudowana została w 1631 roku. Jej patronem jest Św. Nikita Męczennik, rzymski legionista z IV wieku, święty wspólny dla obrządku wschodniego i zachodniego. Wewnątrz znajduje się m.in. zabytkowy ikonostas oraz ikona Św. Nikity pochodząca z XVII wieku. Obok cerkwi wznosi się dzwonnica, kaplica i punkt z pamiątkami.Historia

Parafia unicka w Kostomłotach powstała w 1627 roku w wyniku zawarcia Unii Brzeskiej. W 1875 została zlikwidowana przez władze carskie wraz z całą unicką diecezją chełmską. Było to związane z okresem prześladowań i męczeństwa unitów na Podlasiu.

Parafia neounicka w Kostomłotach odrodziła się w 1927 roku. Zawirowania dziejowe sprawiły, że jest jedyną parafią greckokatolicką obrządku bizantyjsko- słowiańskiego Polsce, a prawdopodobnie też w Europie i na świecie. Według stanu na 2017 rok liczy sobie około 120 parafian.

Biała Podlaska noclegi

Biała Podlaska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 68768 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121619 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020