Cerkiew Św. Mikołaja w Hucie Różanieckiej

Cerkiew Św. Mikołaja w Hucie Różanieckiej

Cerkiew greckokatolicka Św. Mikołaja Hucie Różanieckiej na Roztoczu to ciekawa budowla, której początków szuka się wraz z przybyciem do wsi Bazylianów, którzy w zachodniej części zwanej Cerkwiskiem urządzili drewnianą wtedy świątynię. Była to połowa XVIII wieku. Już pod koniec tego samego wieku budynek wymagał gruntownego remontu.Na jego miejscu w 1835 roku wybudowano cerkiew murowaną krytą gontem. Budynek posiadał trójbocznie zamknięte prezbiterium, a trójkątny szczyt świadczy o nawiązaniach do klasycyzmu. Świątynia spłonęła w 1943 roku podczas niemieckiego ataku wymierzonego przeciw partyzantom, wtedy spłonęła również dzwonnica.Przy ruinach cerkwi znajduje się cmentarz greckokatolicki z krzyżami z XIX i początku XX wieku – zachowało się ponad 20 krzyży nagrobnych. 

Cerkiew Św. Mikołaja
Huta Różaniecka
Cerkiew stoi po lewej stronie drogi, jadąc w kierunku Rebizantów (należy wjechać w boczną drogę, gdzie można zaparkować na poboczu). Naprzeciw znajduje się kościół Chrystusa Króla

 Roztocze noclegi

Roztocze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71526 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118768 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020