Cerkiew Św. Mikołaja w Hucie Różanieckiej, Magdalena

Cerkiew Św. Mikołaja w Hucie Różanieckiej

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Cerkiew greckokatolicka Św. Mikołaja Hucie Różanieckiej na Roztoczu to ciekawa budowla, której początków szuka się wraz z przybyciem do wsi Bazylianów, którzy w zachodniej części zwanej Cerkwiskiem urządzili drewnianą wtedy świątynię. Była to połowa XVIII wieku. Już pod koniec tego samego wieku budynek wymagał gruntownego remontu.

Na jego miejscu w 1835 roku wybudowano cerkiew murowaną krytą gontem. Budynek posiadał trójbocznie zamknięte prezbiterium, a trójkątny szczyt świadczy o nawiązaniach do klasycyzmu. Świątynia spłonęła w 1943 roku podczas niemieckiego ataku wymierzonego przeciw partyzantom, wtedy spłonęła również dzwonnica.Przy ruinach cerkwi znajduje się cmentarz greckokatolicki z krzyżami z XIX i początku XX wieku – zachowało się ponad 20 krzyży nagrobnych. 

Cerkiew Św. Mikołaja
Huta Różaniecka
Cerkiew stoi po lewej stronie drogi, jadąc w kierunku Rebizantów (należy wjechać w boczną drogę, gdzie można zaparkować na poboczu). Naprzeciw znajduje się kościół Chrystusa Króla

 

Roztocze noclegi

Roztocze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022