Cerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem, Staszek Łuć

Cerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem

(4.7 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf

Cerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem na granicy Polski z Ukrainą to drewniana cerkiew greckokatolicka, konstrukcji zrębowej, pochodząca z XVII wieku. Tradycja utrzymuje, że wzniesiono ją w 1600 roku, ale prawdopodobnie zbudowano ją w latach 1685-97. Stoi na wysokim wzniesieniu, w otoczeniu starych, kilkusetletnich drzew.

Wszystkie trzy części cerkwi: babiniec, nawę i sanktuarium zbudowano na planie kwadratu i nakryto ośmiopołaciowymi kopułami, ozdobionymi pozornymi latarniami zwieńczonymi niewielkimi kopułkami. Po niedawnym remoncie pokryta jest ponownie gontem. Wewnątrz zachowały się fragmenty dawnego ikonostasu.Na cmentarzu przykościelnym otoczonym drewnianym płotem z kamiennymi słupkami i murowaną bramką znajduje się XVIII-wieczna drewniana dzwonnica oraz pomnik ku pamięci ofiar deportacji ludności Hrebennego w latach 1946-47.

W świątyni odbywają się nabożeństwa w obrządku rzymskokatolickim i greckokatolickim. Obiekt znajduje się w Kanonie Krajoznawczym Polski. Dojeźdża tu Centralny Szlak Rowerowy Roztocza.Cerkiew Św. Mikołaja
Hrebenne
 

Cerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem na mapie

Poniżej znajdziesz mapę wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Booking.com
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
cerkwie drewniane
50°16'52N, 23°34'57E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021