Cerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem, Staszek Łuć

Cerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem

Cerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem na granicy Polski z Ukrainą to drewniana cerkiew greckokatolicka, konstrukcji zrębowej, pochodząca z XVII wieku. Tradycja utrzymuje, że wzniesiono ją w 1600 roku, ale prawdopodobnie zbudowano ją w latach 1685-97. Stoi na wysokim wzniesieniu, w otoczeniu starych, kilkusetletnich drzew.Wszystkie trzy części cerkwi: babiniec, nawę i sanktuarium zbudowano na planie kwadratu i nakryto ośmiopołaciowymi kopułami, ozdobionymi pozornymi latarniami zwieńczonymi niewielkimi kopułkami. Po niedawnym remoncie pokryta jest ponownie gontem. Wewnątrz zachowały się fragmenty dawnego ikonostasu.

Na cmentarzu przykościelnym otoczonym drewnianym płotem z kamiennymi słupkami i murowaną bramką znajduje się XVIII-wieczna drewniana dzwonnica oraz pomnik ku pamięci ofiar deportacji ludności Hrebennego w latach 1946-47.W świątyni odbywają się nabożeństwa w obrządku rzymskokatolickim i greckokatolickim. Obiekt znajduje się w Kanonie Krajoznawczym Polski. Dojeźdża tu Centralny Szlak Rowerowy Roztocza.

Cerkiew Św. Mikołaja
Hrebenne
 Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
cerkwie drewniane
50°16'52N, 23°34'57E
03 listopad 2016
28 styczeń 2020

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację