Cerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem, Staszek Łuć

Cerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem

(4.7 głosów: 3)

Cerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem na granicy Polski z Ukrainą to drewniana cerkiew greckokatolicka, konstrukcji zrębowej, pochodząca z XVII wieku. Tradycja utrzymuje, że wzniesiono ją w 1600 roku, ale prawdopodobnie zbudowano ją w latach 1685-97. Stoi na wysokim wzniesieniu, w otoczeniu starych, kilkusetletnich drzew.Wszystkie trzy części cerkwi: babiniec, nawę i sanktuarium zbudowano na planie kwadratu i nakryto ośmiopołaciowymi kopułami, ozdobionymi pozornymi latarniami zwieńczonymi niewielkimi kopułkami. Po niedawnym remoncie pokryta jest ponownie gontem. Wewnątrz zachowały się fragmenty dawnego ikonostasu.

Na cmentarzu przykościelnym otoczonym drewnianym płotem z kamiennymi słupkami i murowaną bramką znajduje się XVIII-wieczna drewniana dzwonnica oraz pomnik ku pamięci ofiar deportacji ludności Hrebennego w latach 1946-47.W świątyni odbywają się nabożeństwa w obrządku rzymskokatolickim i greckokatolickim. Obiekt znajduje się w Kanonie Krajoznawczym Polski. Dojeźdża tu Centralny Szlak Rowerowy Roztocza.

Cerkiew Św. Mikołaja
Hrebenne
 Booking.com
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
cerkwie drewniane
50°16'52N, 23°34'57E
03 listopad 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację