Cerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem

Cerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem

Cerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem na granicy Polski z Ukrainą to drewniana cerkiew greckokatolicka, konstrukcji zrębowej, pochodząca z XVII wieku. Tradycja utrzymuje, że wzniesiono ją w 1600 roku, ale prawdopodobnie zbudowano ją w latach 1685-97. Stoi na wysokim wzniesieniu, w otoczeniu starych, kilkusetletnich drzew.Wszystkie trzy części cerkwi: babiniec, nawę i sanktuarium zbudowano na planie kwadratu i nakryto ośmiopołaciowymi kopułami, ozdobionymi pozornymi latarniami zwieńczonymi niewielkimi kopułkami. Po niedawnym remoncie pokryta jest ponownie gontem. Wewnątrz zachowały się fragmenty dawnego ikonostasu.

Na cmentarzu przykościelnym otoczonym drewnianym płotem z kamiennymi słupkami i murowaną bramką znajduje się XVIII-wieczna drewniana dzwonnica oraz pomnik ku pamięci ofiar deportacji ludności Hrebennego w latach 1946-47.

W świątyni odbywają się nabożeństwa w obrządku rzymskokatolickim i greckokatolickim. Obiekt znajduje się w Kanonie Krajoznawczym Polski. Dojeźdża tu Centralny Szlak Rowerowy Roztocza.Cerkiew Św. Mikołaja
Hrebenne
 

Booking.com
Avatar użytkownika
Staszek Łuć Zapaleniec 799 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021