Cerkiew Św. Marii Magdaleny w Białymstoku, Joanna

Cerkiew Św. Marii Magdaleny w Białymstoku

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wzgórze Św. Marii Magdaleny w Białymstoku nazywane potocznie Magdalenką leży u zbiegu ulic Krakowskiej, Kalinowskiego i Sosnowskiego w pobliżu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Na tym wzniesieniu stoi jedna z najstarszych świątyń w mieście - cerkiew Św. Marii Magdaleny. Została ona ufundowana przez Jana Klemensa Branickiego w roku 1758 jako kaplica katolicka. Miała kształt niedużej rotundy w stylu barokowym.

Około 1807 roku przy kaplicy powstał cmentarz. W II połowie XIX wieku świątynia została przejęta przez Cerkiew prawosławną i wtedy przebudowano ją dodając do rotundy dwa prostokątne aneksy i cebulastą kopułę. Przez wiele lat trwał spór o świątynię pomiędzy parafią katolicką a prawosławną. W końcu, w II połowie XX wieku, grunt wokół kaplicy przeszedł na własność państwa z przeznaczeniem na park miejski. Na zboczu wzgórza zbudowano amfiteatr. Po cmentarzu pozostało jedynie kilka nagrobków.Od 2006 roku kaplica ponownie stała się własnością soboru Św. Mikołaja. Obecnie mieści się tu prawosławna parafia wojskowa Św. Piotra i Pawła. Cerkiew Św. Marii Magdaleny jest zamknięta i teren wokół niej ogrodzony. Wejść można tylko w czasie odbywających się nabożeństw.

Magdalenka - parafia Św. Piotra i Pawła
ul. Kalinowskiego 11, Białystok
www.soborbialystok.pl/strona/podstrony/maria_magdalena.htmlBiałystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022