Cerkiew Św. Marii Magdaleny w Białymstoku

Cerkiew Św. Marii Magdaleny w Białymstoku

Wzgórze Św. Marii Magdaleny w Białymstoku nazywane potocznie Magdalenką leży u zbiegu ulic Krakowskiej, Kalinowskiego i Sosnowskiego w pobliżu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Na tym wzniesieniu stoi jedna z najstarszych świątyń w mieście - cerkiew Św. Marii Magdaleny. Została ona ufundowana przez Jana Klemensa Branickiego w roku 1758 jako kaplica katolicka. Miała kształt niedużej rotundy w stylu barokowym.Około 1807 roku przy kaplicy powstał cmentarz. W II połowie XIX wieku świątynia została przejęta przez Cerkiew prawosławną i wtedy przebudowano ją dodając do rotundy dwa prostokątne aneksy i cebulastą kopułę. Przez wiele lat trwał spór o świątynię pomiędzy parafią katolicką a prawosławną. W końcu, w II połowie XX wieku, grunt wokół kaplicy przeszedł na własność państwa z przeznaczeniem na park miejski. Na zboczu wzgórza zbudowano amfiteatr. Po cmentarzu pozostało jedynie kilka nagrobków.

Od 2006 roku kaplica ponownie stała się własnością soboru Św. Mikołaja. Obecnie mieści się tu prawosławna parafia wojskowa Św. Piotra i Pawła. Cerkiew Św. Marii Magdaleny jest zamknięta i teren wokół niej ogrodzony. Wejść można tylko w czasie odbywających się nabożeństw.

Magdalenka - parafia Św. Piotra i Pawła
ul. Kalinowskiego 11, Białystok
www.soborbialystok.pl/strona/podstrony/maria_magdalena.htmlBiałystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021