Cerkiew Ofiarowania Matki Bożej w Świątyni w Narolu, Magdalena

Cerkiew Ofiarowania Matki Bożej w Świątyni w Narolu

(5 głosów: 2)

Cerkiew parafialna pw. Ofiarowania Matki Bożej w Świątyni (Złożenia szat) została wybudowana w 1899 roku w Krupcu (dziś część Narolu). Jest to dawna cerkiew pobazyliańska parafii Zwiastowania NMP, później Św. Trójcy, a następnie Złożenia Szat NMP, została wzniesiona w 1711 roku. z fundacji Jeromonacha i Ihimena Leontija, przez majstra Symeona Dzurko.  Na początku 1840 roku dokonano gruntownego odnowienia budowli, powiększając ją o obszerną zakrystię, dostawioną do przebudowanego wcześniej prezbiterium. Mimo że w końcu XIX wieku znajdowała się w dość dobrym stanie, to w 1894 roku została rozebrana, a w latach 1896-99 wzniesiono wspomnianą murowaną cerkiew. W otoczeniu cerkwi znajdowała się dzwonnica wzniesiona prawdopodobnie w końcu XVII wieku. Istniała wiele lat, lecz na początku XIX wieku była już w złym stanie, dlatego około 1853 roku wzniesiono nową budowlę, którą później w latach 30. XX wieku zastąpiono obecnie istniejącą, murowaną dzwonnicą parawanową.

Wokół świątyni znajduje się cmentarz z kamiennymi nagrobkami z warsztatów bruśnieńskich (XIX-XX wiek). Po II wojnie budynek służył jako magazyn i ulegał coraz większej ruinie, aż w 2010 roku władze gminy rozpoczęły prace renowacyjne i próby odzyskania dekoracji wnętrz. Dziś odrestaurowana budowla służy jako Centrum Koncertowo-Wystawiennicze.Cerkiew Ofiarowania Matki Bożej w Świątyni
ul. Krupiecka 17, Narol

Roztocze noclegi

Roztocze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Roztocze
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
cerkwie
50°20'39N, 23°19'13E
15 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację