Cerkiew Ofiarowania Matki Bożej w Świątyni w Narolu

Cerkiew Ofiarowania Matki Bożej w Świątyni w Narolu

Cerkiew parafialna pw. Ofiarowania Matki Bożej w Świątyni (Złożenia szat) została wybudowana w 1899 roku w Krupcu (dziś część Narolu). Jest to dawna cerkiew pobazyliańska parafii Zwiastowania NMP, później Św. Trójcy, a następnie Złożenia Szat NMP, została wzniesiona w 1711 roku. z fundacji Jeromonacha i Ihimena Leontija, przez majstra Symeona Dzurko.  Na początku 1840 roku dokonano gruntownego odnowienia budowli, powiększając ją o obszerną zakrystię, dostawioną do przebudowanego wcześniej prezbiterium. Mimo że w końcu XIX wieku znajdowała się w dość dobrym stanie, to w 1894 roku została rozebrana, a w latach 1896-99 wzniesiono wspomnianą murowaną cerkiew. W otoczeniu cerkwi znajdowała się dzwonnica wzniesiona prawdopodobnie w końcu XVII wieku. Istniała wiele lat, lecz na początku XIX wieku była już w złym stanie, dlatego około 1853 roku wzniesiono nową budowlę, którą później w latach 30. XX wieku zastąpiono obecnie istniejącą, murowaną dzwonnicą parawanową.

Wokół świątyni znajduje się cmentarz z kamiennymi nagrobkami z warsztatów bruśnieńskich (XIX-XX wiek). Po II wojnie budynek służył jako magazyn i ulegał coraz większej ruinie, aż w 2010 roku władze gminy rozpoczęły prace renowacyjne i próby odzyskania dekoracji wnętrz. Dziś odrestaurowana budowla służy jako Centrum Koncertowo-Wystawiennicze.

Cerkiew Ofiarowania Matki Bożej w Świątyni
ul. Krupiecka 17, NarolRoztocze noclegi

Roztocze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021