Cerkiew Częstochowskiej Ikony Matki Bożej w Częstochowie, Magdalena

Cerkiew Częstochowskiej Ikony Matki Bożej w Częstochowie

(5 głosów: 2)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Cerkiew Częstochowskiej Ikony Matki Bożej w Częstochowie to współczesna cerkiew prawosławna. Kamień węgielny pod świątynię wyświęcił w październiku 1998 roku patriarcha konstantynopolitański Bartolomeusz, który składał wtedy pierwszą wizytę w naszym kraju. Pierwsze nabożeństwa odbyły się 1 lipca 2001 roku.Architektura budynku należy do nowoczesnej architektury sakralnej i stanowi ciekawy element krajobrazu miasta. Wyposażona w liczne kopuły zwieńczone krzyżami. Wejście zostało ujęte w ogromną bramę łukową, po bokach której znajdują się dwie dostawki z półkopułami. Za nimi obszerniejsze, dostawione do nawy głównej, która zwieńczona jest największą kopułą. Przed nią mniejsza nad przedsionkiem. Pod linią kopuł ozdobne białe fryzy dekorowane różnorodnie wzorem palmetowym i rozetowym.

Główna kopuła cerkwi symbolizuje Głowę Kościoła czyli Chrystusa. Kopuła ta zwieńczona jest krzyżem ośmioramiennym o wysokości 5 metrów.Świątynia została wybudowana według projektu białostockiego architekta Michała Bałasza. Wewnątrz znajduje się współczesny ikonostas, najważniejsza jest natomiast ikona będąca kopią tej na Jasnej Górze, a wykonana przez Błażeja Luksa, ufundowana była w 1873 roku. Gdy dawna cerkiew przestała działać, ikona została zabezpieczona.

Cerkiew ta zastąpiła dawną świątynię św. Cyryla i Metodego, która po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku została przejęta przez katolików i w 1947 r. zamieniona na kościół katolicki św. Jakuba (mieszczący się na Placu Biegańskiego).Historia parafii prawosławnej w Częstochowie sięga do XVIII wieku, ponieważ już wtedy kupcy greccy, którzy tutaj zamieszkiwali mieli problem z uczestnictwem w swych nabożeństwach, ponieważ najbliższa parafia znajdowała się w Piotrkowie Trybunalskim. Jednak świątyni wciąż nie było. Wspomnianą pierwszą budowlę wzniesiono w II połowie XIX wieku na potrzeby rosyjskich parafian. Niestety budynek otwarty jest tylko w niedzielę w czasie nabożeństwa o godz. 11.00 i sobotę o 17.00.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 08:00–18:00
  • wtorek: 09:00–17:00
  • środa: 09:00–17:00
  • czwartek: 09:00–17:00
  • piątek: 09:00–17:00
  • sobota: 09:00–17:00
  • niedziela: 09:00–17:00

Adres

Cerkiew Częstochowskiej Ikony Matki Bożej
ul. Mikołaja Kopernika 23, Częstochowa

GPS: 50°48'30N, 19°6'51E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Częstochowa
Kościoły i obiekty sakralne
Mniej istotna
cerkwie
50°48'30N, 19°6'51E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021