Centrum Neandertalczyka w Chęcinach znajduje jest wśród lasu, obok Jaskini Raj uznawanej wraz z Jaskinią Niedźwiedzią w Kletnie za najpiękniejszą w Polsce. Pod Centrum powstał obszerny parking, niestety płatny.
Centrum Neandertalczyka w Chęcinach to zupełnie innowacyjna atrakcja, całkiem odmienna niż naturalne jaskinie czy znane dotąd ekspozycje muzealne. Nowopowstałe, zrobione z wielkim Centrum różni się znacząco od dotychczasowych wystaw związanych z człowiekiem neandertalskim.
Wszystko wykonane jest tutaj w formie bardzo ciekawej, dużej ekspozycji przestrzennej wspomaganej multimediami. Makiety ludzi jaskiniowych i mamutów powstały w skali 1:1, co robi niemałe wrażenie! Turyści wchodząc do Centrum otrzymują do własnej dyspozycji audiobuka. Ogromne plazmowe ekrany obrazują "życie neandertalczyka" i choć wiadomo, że to idealna technika komputerowa … to wszystko wygląda tak bardzo naturalnie, że wydaje się, że jakaś magiczna siła przeniosła nas w czasie.
Zainteresowanie budzi naturalnych rozmiarów makieta mamuta, do złudzenia przypominająca żywe zwierzę. Gdyby nie to, że przecież mamuty wymarły bardzo, bardzo dawno temu, można by ulec złudzeniu, że to autentyczny, kudłaty zwierz… wydobyty gdzieś z syberyjskiej zmarzliny. Imitacja doskonała. Obok niego "ludzie" odziani w skóry, próbujący go upolować…
Centrum Neandertalczyka z dużym zainteresowaniem zwiedzają zarówno dorośli, jak i mali turyści, nawet kilkulatki. Całość ekspozycji próbuje odpowiedzieć na pytanie "czy neandertalczyk był przodkiem czy kuzynem dzisiejszego człowieka".
Pierwsze Centrum Neandertalczyka
ul. Dobrzączka, Chęciny
tel. 41/ 346-55-18
www.jaskiniaraj.pl
Chęciny to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Można wejść i zobaczyć, ale szału niema. Dzieci może zachwycić ogromny mamut w jednej z sal. Jednakże przydałoby się go trochę"odkurzyć" ;)