Dawne tradycje hutnicze na terenach Gór Świętokrzyskich sięgają kilka, a nawet kilkanaście wieków wstecz. To tradycyjne hutnicze dymarki i rzemiosło, z którego słynęły te tereny, a które dzisiaj sławi Centrum Kulturowo-Archeologiczne.
Dość prymitywne to było hutnictwo, nie mniej jednak było wielce w okolicy pożądane. Jeśli chcesz poznać sekrety dawnego hutnictwa, a przy okazji ówczesnego życia na tych terenach, warto udać się do Centrum Archeologicznego w Nowej Słupi pod Łysą Górą.
Wchodząc za drewnianą bramę zostawiamy za sobą XXI wiek i wkraczamy do krainy z początków naszej ery. Po Centrum oprowadzają ludzie w strojach z epoki. pokazują wyposażenie chat, prastare dymarki… niestety wytop w owych dymarkach odbywa się tylko raz do roku, zawsze w sierpniu.
To coś wspaniałego wstąpić do każdej chaty i zobaczyć specyfikę dawnego, niełatwego życia w kurnych chatach. Można nawet wyciągnąć wodę ze studni, co jak się okazuje nie jest sprawą łatwą. Opuszczając ciekawe Centrum Kulturowo-Archeologiczne docenia się ułatwienia, maszyny i technologię, które towarzyszą nam w codziennym życiu 🙂
Obok warto też odwiedzić powiązane tematycznie Muzeum Hutnictwa w Nowej Słupi, również przy ulicy Świętokrzyskiej.
Centrum Kulturowo – Archeologiczne (przy Muzeum Starożytnego Hutnictwa)
ul. Świętokrzyska, Nowa Słupia
www.dymarki.pl
Nowa Słupia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.