Cegielnia Janinów w Mstyczowie, 4elza

Cegielnia Janinów w Mstyczowie

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W miejscowości Mstyczów, położonej około 7 km od Sędziszowa w województwie świętokrzyskim, znajduje się zespół dworskiej cegielni Janinów pochdzący z 1908 roku.

Rodzina Kuglerów na przełomie XIX i XX wieku, osiedlając się na tych ziemiach, wybudowała imponujący dwór, a następnie uruchomiła cegielnię „Janinów”. Oni to również założyli młyn oraz kolejkę wąskotorową, którą wywożono cegłę do Sędziszowa.Cegielnia musiała być kiedyś wspaniała, dziś jeszcze wewnątrz znajdują się pozostałości pieca Hoffmana, drewnianej konstrukcji do suszenia cegieł, tory, którymi poruszały się się wózki z cegłami i ślady windy towarowej do transportu tych wózków. Niestety obecnie cegielnia jest opuszczona i bezużyteczna. Jej stan jest krytyczny i grozi zawaleniem, ale nikt niestety nie zamierza podjąć się renowacji albo chociaż zabezpieczenia ruin.

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Normalna
zabytki techniki
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022