Cegielnia Janinów w Mstyczowie, 4elza

Cegielnia Janinów w Mstyczowie

(5 głosów: 1)

W miejscowości Mstyczów, położonej około 7 km od Sędziszowa w województwie świętokrzyskim, znajduje się zespół dworskiej cegielni Janinów pochdzący z 1908 roku.Rodzina Kuglerów na przełomie XIX i XX wieku, osiedlając się na tych ziemiach, wybudowała imponujący dwór, a następnie uruchomiła cegielnię „Janinów”. Oni to również założyli młyn oraz kolejkę wąskotorową, którą wywożono cegłę do Sędziszowa.

Cegielnia musiała być kiedyś wspaniała, dziś jeszcze wewnątrz znajdują się pozostałości pieca Hoffmana, drewnianej konstrukcji do suszenia cegieł, tory, którymi poruszały się się wózki z cegłami i ślady windy towarowej do transportu tych wózków. Niestety obecnie cegielnia jest opuszczona i bezużyteczna. Jej stan jest krytyczny i grozi zawaleniem, ale nikt niestety nie zamierza podjąć się renowacji albo chociaż zabezpieczenia ruin.Booking.com
Inne budowle
Normalna
zabytki techniki
50°31'38N, 19°57'7E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021