W miejscowości Mstyczów, położonej około 7 km od Sędziszowa w województwie świętokrzyskim, znajduje się zespół dworskiej cegielni Janinów pochdzący z 1908 roku.Rodzina Kuglerów na przełomie XIX i XX wieku, osiedlając się na tych ziemiach, wybudowała imponujący dwór, a następnie uruchomiła cegielnię „Janinów”. Oni to również założyli młyn oraz kolejkę wąskotorową, którą wywożono cegłę do Sędziszowa.

Cegielnia musiała być kiedyś wspaniała, dziś jeszcze wewnątrz znajdują się pozostałości pieca Hoffmana, drewnianej konstrukcji do suszenia cegieł, tory, którymi poruszały się się wózki z cegłami i ślady windy towarowej do transportu tych wózków. Niestety obecnie cegielnia jest opuszczona i bezużyteczna. Jej stan jest krytyczny i grozi zawaleniem, ale nikt niestety nie zamierza podjąć się renowacji albo chociaż zabezpieczenia ruin.

Booking.com
4elza Krajtroter 13900 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021