Sąd w Bolesławcu

Budynek Sądu w Bolesławcu

(4.4 głosów: 5)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Budynek Sądu Rejonowego w Bolesławcu, czyli dawne gimnazjum, to jedna z najciekawszych budowli wzniesionych w XIX wieku w mieście. Potężny obiekt, z czwartą pod względem wysokości wieżą w Bolesławcu, mierzącą prawie 39 metrów, wyróżnia się spośród zabudowy neogotyckimi formami.

Gmach kryje jedno z najpiękniejszych świeckich wnętrz w Bolesławcu - aulę o bogatym wystroju z ciekawym programem ikonograficznym. Na ścianach auli przedstawiono popiersia wybitnych przedstawicieli nauki starożytnej i niemieckiej (w tym również polskiego uczonego Kopernika), znaki zodiaku, wyobrażenia czterech cnót. W oknach wprawiono kolorowe witraże. Wystrój dopełniały niezachowane przedstawienia władców oraz kompozytorów. Na kasetonowym stropie umieszczono herby. Po przeprowadzonych pracach konserwatorskich w latach 2012-14 sala odzyskała dawny blask.Budynek dawnego gimnazjum otoczono parkiem nawiązującym do rozwiązań angielskich, którego projekt zlecono w roku 1865 Eduardowi Petzoldowi, wybitnemu architektowi ogrodów. Tu też w 1877 roku wzniesiono niezachowany do dziś pomnik Martina Opitza dłuta wrocławskiego rzeźbiarza Miachaelisa.

Sąd Rejonowy
ul. Sądowa 1, Bolesławiec

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 07:15–18:00
  • wtorek: 07:15–15:15
  • środa: 07:15–15:15
  • czwartek: 07:15–15:15
  • piątek: 07:15–15:15
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Bolesławiec miasto ceramiki noclegi

Bolesławiec miasto ceramiki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022