Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
51°15'55" N, 15°33'52" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 07:15–18:00
  • wtorek: 07:15–15:15
  • środa: 07:15–15:15
  • czwartek: 07:15–15:15
  • piątek: 07:15–15:15
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Budynek Sądu Rejonowego w Bolesławcu, czyli dawne gimnazjum, to jedna z najciekawszych budowli wzniesionych w XIX wieku w mieście. Potężny obiekt, z czwartą pod względem wysokości wieżą w Bolesławcu, mierzącą prawie 39 metrów, wyróżnia się spośród zabudowy neogotyckimi formami.Gmach kryje jedno z najpiękniejszych świeckich wnętrz w Bolesławcu - aulę o bogatym wystroju z ciekawym programem ikonograficznym. Na ścianach auli przedstawiono popiersia wybitnych przedstawicieli nauki starożytnej i niemieckiej (w tym również polskiego uczonego Kopernika), znaki zodiaku, wyobrażenia czterech cnót. W oknach wprawiono kolorowe witraże. Wystrój dopełniały niezachowane przedstawienia władców oraz kompozytorów. Na kasetonowym stropie umieszczono herby. Po przeprowadzonych pracach konserwatorskich w latach 2012-14 sala odzyskała dawny blask.

Budynek dawnego gimnazjum otoczono parkiem nawiązującym do rozwiązań angielskich, którego projekt zlecono w roku 1865 Eduardowi Petzoldowi, wybitnemu architektowi ogrodów. Tu też w 1877 roku wzniesiono niezachowany do dziś pomnik Martina Opitza dłuta wrocławskiego rzeźbiarza Miachaelisa.

Sąd Rejonowy
ul. Sądowa 1, BolesławiecBolesławiec miasto ceramiki noclegi

Bolesławiec miasto ceramiki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
pitik@bok.boleslawiec.pl Krajtroter 2000 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pałac Pakoszów

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020