Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Sąd w Bolesławcu

Budynek Sądu w Bolesławcu

(4.7 głosów: 3)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Budynek Sądu Rejonowego w Bolesławcu, czyli dawne gimnazjum, to jedna z najciekawszych budowli wzniesionych w XIX wieku w mieście. Potężny obiekt, z czwartą pod względem wysokości wieżą w Bolesławcu, mierzącą prawie 39 metrów, wyróżnia się spośród zabudowy neogotyckimi formami.Gmach kryje jedno z najpiękniejszych świeckich wnętrz w Bolesławcu - aulę o bogatym wystroju z ciekawym programem ikonograficznym. Na ścianach auli przedstawiono popiersia wybitnych przedstawicieli nauki starożytnej i niemieckiej (w tym również polskiego uczonego Kopernika), znaki zodiaku, wyobrażenia czterech cnót. W oknach wprawiono kolorowe witraże. Wystrój dopełniały niezachowane przedstawienia władców oraz kompozytorów. Na kasetonowym stropie umieszczono herby. Po przeprowadzonych pracach konserwatorskich w latach 2012-14 sala odzyskała dawny blask.

Budynek dawnego gimnazjum otoczono parkiem nawiązującym do rozwiązań angielskich, którego projekt zlecono w roku 1865 Eduardowi Petzoldowi, wybitnemu architektowi ogrodów. Tu też w 1877 roku wzniesiono niezachowany do dziś pomnik Martina Opitza dłuta wrocławskiego rzeźbiarza Miachaelisa.Sąd Rejonowy
ul. Sądowa 1, Bolesławiec

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 07:15–18:00
  • wtorek: 07:15–15:15
  • środa: 07:15–15:15
  • czwartek: 07:15–15:15
  • piątek: 07:15–15:15
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Bolesławiec miasto ceramiki noclegi

Bolesławiec miasto ceramiki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°15'55N, 15°33'52E
23 wrzesień 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację