Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Budynek Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu, Karpiu

Budynek Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

(5 głosów: 2)
Mapa Przewodnik Pdf

Historia budynku

Budynek dzisiejszego Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu powstał w latach 1898-1902, na fali pruskiego patriotyzmu i kultu Hohenzollernów w Niemczech. Wznosząc „Górnołużycki Panteon” chciano uczcić pamięć pierwszego cesarza zjednoczonych Niemiec Wilhelma I i jego syna Fryderyka III, panującego zaledwie przez 99 dni.Budynek zaprojektował Hugo Behr. Górnołużycka Hala Chwały (taką nazwę nosił obiekt) wraz z Muzeum została sfinansowana ze składek pochodzących od mieszkańców Górnych Łużyc. Uroczystego otwarcia dokonał cesarz Wilhelm II w dniu 28 listopada 1902 roku.

Budynek jest budowlą centralną łączącą charakter budowli zabytkowej i pomnika. Kopuła o wysokości 42 m, której zwieńczeniem jest korona cesarska, okrywa na zewnątrz główne pomieszczenie budynku - właściwą Halę Chwały. Jej wysokość w świetle wynosi około 21 m, rzut poziomy stanowi kwadrat o boku około 19 m. Na wprost wejścia do holu znajdowały się wykonane z białego marmuru dwa posągi pierwszych cesarzy niemieckich: Wilhelma I i Fryderyka III o wysokości 3 m każdy, autorstwa prof. Pfuhla z Berlina.W witrażowym tle niszy cesarskiej przedstawione jest wschodzące Słońce ze złotymi promieniami. Po prawej i lewej stronie grupy cesarskiej na marmurowych cokołach spoczywały odlane z brązu insygnia władzy cesarskiej. Prowadzące do niszy cesarskiej marmurowe schody mają po obu bokach szerokie balustrady z piaskowca, przyozdobione reliefami ulubionych kwiatów obu cesarzy – chabrami i fiołkami. Dwie potężne spoczywające na wzór egipskich sfinksów lwice, strzegą narodowych świętości. Na piętrze znajdują się nad drzwiami ornamenty częściowo wykonane z piaskowca: w formie kartusza korona cesarska oraz „fantazja i tajemnicza prawda sztuki”. Naprzeciwko niszy cesarzy znajdują się trzy duże nisze, z których spoglądały w przeszłości potężne posągi wielkich paladynów: Bismarcka, Moltkego i Roona.

6 lipca1950 roku w holu budynku podpisano tzw. Układ Zgorzelecki (właściwie Układ między Rzecząpospolitą Polską a Niemiecką Republiką Demokratyczną o wytyczeniu ustalonej i istniejącej polsko-niemieckiej granicy państwowej). Dokument podpisali ówcześni premierzy Polski i NRD: Józef Cyrankiewicz i Otto Grotewohl.Miejski Dom Kultury
ul. Wolności, Zgorzelec

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Zamknięte
Booking.com
Inne budowle
Normalna
zabytki
51°8'50N, 15°0'8E
13 wrzesień 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację