Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Budynek Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

Budynek Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu
Inne budowle
zabytki
Normalna
Dolnośląskie
2016-09-13
2020-01-28 13:46
51°8'50" N, 15°0'8" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamknięte

Historia budynku

Budynek dzisiejszego Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu powstał w latach 1898-1902, na fali pruskiego patriotyzmu i kultu Hohenzollernów w Niemczech. Wznosząc „Górnołużycki Panteon” chciano uczcić pamięć pierwszego cesarza zjednoczonych Niemiec Wilhelma I i jego syna Fryderyka III, panującego zaledwie przez 99 dni.Budynek zaprojektował Hugo Behr. Górnołużycka Hala Chwały (taką nazwę nosił obiekt) wraz z Muzeum została sfinansowana ze składek pochodzących od mieszkańców Górnych Łużyc. Uroczystego otwarcia dokonał cesarz Wilhelm II w dniu 28 listopada 1902 roku.Budynek jest budowlą centralną łączącą charakter budowli zabytkowej i pomnika. Kopuła o wysokości 42 m, której zwieńczeniem jest korona cesarska, okrywa na zewnątrz główne pomieszczenie budynku - właściwą Halę Chwały. Jej wysokość w świetle wynosi około 21 m, rzut poziomy stanowi kwadrat o boku około 19 m. Na wprost wejścia do holu znajdowały się wykonane z białego marmuru dwa posągi pierwszych cesarzy niemieckich: Wilhelma I i Fryderyka III o wysokości 3 m każdy, autorstwa prof. Pfuhla z Berlina.

W witrażowym tle niszy cesarskiej przedstawione jest wschodzące Słońce ze złotymi promieniami. Po prawej i lewej stronie grupy cesarskiej na marmurowych cokołach spoczywały odlane z brązu insygnia władzy cesarskiej. Prowadzące do niszy cesarskiej marmurowe schody mają po obu bokach szerokie balustrady z piaskowca, przyozdobione reliefami ulubionych kwiatów obu cesarzy – chabrami i fiołkami. Dwie potężne spoczywające na wzór egipskich sfinksów lwice, strzegą narodowych świętości. Na piętrze znajdują się nad drzwiami ornamenty częściowo wykonane z piaskowca: w formie kartusza korona cesarska oraz „fantazja i tajemnicza prawda sztuki”. Naprzeciwko niszy cesarzy znajdują się trzy duże nisze, z których spoglądały w przeszłości potężne posągi wielkich paladynów: Bismarcka, Moltkego i Roona.

6 lipca1950 roku w holu budynku podpisano tzw. Układ Zgorzelecki (właściwie Układ między Rzecząpospolitą Polską a Niemiecką Republiką Demokratyczną o wytyczeniu ustalonej i istniejącej polsko-niemieckiej granicy państwowej). Dokument podpisali ówcześni premierzy Polski i NRD: Józef Cyrankiewicz i Otto Grotewohl.Miejski Dom Kultury
ul. Wolności, Zgorzelec

Booking.com
Avatar użytkownika
Karpiu Krajtroter 3209 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020