Z pozostałości słupskich obwarowań miejskich zachowały się do chwili obecnej dwie Bramy Miejskie: Brama Młyńska i Nowa Brama. Pochodzą one z przełomu XIV i XV wieku, a wzniesiono je z czerwonej cegły w stylu gotyckim. Nie istnieją już natomiast Brama Holsztyńska i Brama Kowalska.
Brama Młyńska w Słupsku (ul. Dominikańska 5-9) wzięła swoją nazwę od sąsiedztwa z młynem wodnym. Prowadziła do miasta od wschodu. Na przeciwko bramy znajdowało się plebejskie przedmieście garncarskie. Po zniszczeniu Starówki w 1945 roku Brama Młyńska popadła w ruinę. Odrestaurowano ją na potrzeby Muzeum dopiero w 1965 roku. Dziś znajdują się w niej pracownie konserwatorskie Muzeum Pomorza Środkowego.
Z kolei Nowa Brama w Słupsku (Plac Zwycięstwa 12) stanowiła wjazd do miasta od strony Szczecina, która z czasem straciła swoje znaczenie i mieściło się w niej kolejno więzienie, przędzalnia, warsztaty wojskowe, wreszcie muzeum. Pod koniec XX wieku przejeżdżały pod nią tramwaje. Obecnie znajduje się tu Galeria Sztuki Współczesnej.
Słupsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.