Brama Szeklerska w Starym Sączu stoi przy starosądeckim klasztorze od niedawna. Jest to piękny dar Siedmiogrodzkiego Stowarzyszenia Światowego Związku Węgrów, jako pamiątka Mszy kanonizacyjnej Błogosławionej Kingi, którą odprawił tu w 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II.
Bowiem Św. Kinga to księżna węgierska, którą w XIII wieku poślubił książę Bolesław Wstydliwy. A brama stanęła przy klasztorze, bowiem to właśnie księżna Kinga go założyła w 1280 roku.
Brama Szeklerska jest też wyrazem sympatii i zażyłych niegdyś związków politycznych pomiędzy Węgrami i Polską. Tradycyjna gościnność Szeklerów jest tutaj symbolizowana w ten sposób, że brama się nie zamyka, stoi otworem przed wszystkimi gośćmi, ponoć nawet przynosi szczęście i dobrobyt wszystkim, którzy ja przekroczą.
Drewnianą, efektowną Bramę Szeklerską w Starym Sączu ozdabiają dwa drzeworyty przedstawiające twarze: Św. Kingi od strony placu oraz Św. Jadwigi od strony zejścia do źródełka i kaplicy Św. Kingi.
Brama Szeklerska
Pl. Św. Kingi/ul. Bandurskiego, Stary Sącz
Stary Sącz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.