Brama Mostowa w Toruniu, Marcin_Henioo

Brama Mostowa w Toruniu

(4.4 głosów: 32)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Brama Mostowa w Toruniu to gotycka, pięknie prezentująca się brama, którą zbudowano w 1432 roku. Z początku nazywano ją Przewoźną lub Promową z uwagi na to, że przez nią wiodła droga do promowej przeprawy przez Wisłę.Brama nazwę swą zawdzięcza temu, iż tu właśnie zaczynał się pierwszy stały most toruński, który wzniesiono w 1500 roku z drewna. Niestety, był to most, którego konstrukcja często ulegała zniszczeniu, a to na skutek podtopień, a to na skutek wojen. Służył on mimo tego aż do II połowy XIX stulecia, kiedy w pobliżu zbudowano działający do dziś żelazny most kolejowy.

Jak na ówczesne czasy, toruńska Brama Mostowa była budowlą bardzo nowoczesną, spełniającą kilka funkcji, w tym też funkcję obronną, o czym świadczą specjalnie przygotowane otwory strzelnicze, które umożliwiały użycie dział. Zaokrąglone kształty bramy dość skutecznie niwelowały skutki ataków artyleryjskich.Ta piękna brama w swej historii była dość często zalewana wodami Wisły, gdyż była najniżej położonym punktem murów obronnych miasta. Do dziś informacje o rekordowych powodziach zachowały się w postaci tablic umieszczonych w przejeździe bramy.

Brama Mostowa
ul. Mostowa, ToruńGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Toruń noclegi

Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°0'31N, 18°36'32E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021