53°0'31" N, 18°36'32" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Brama Mostowa w Toruniu to gotycka, pięknie prezentująca się brama, którą zbudowano w 1432 roku. Z początku nazywano ją Przewoźną lub Promową z uwagi na to, że przez nią wiodła droga do promowej przeprawy przez Wisłę.Brama nazwę swą zawdzięcza temu, iż tu właśnie zaczynał się pierwszy stały most toruński, który wzniesiono w 1500 roku z drewna. Niestety, był to most, którego konstrukcja często ulegała zniszczeniu, a to na skutek podtopień, a to na skutek wojen. Służył on mimo tego aż do II połowy XIX stulecia, kiedy w pobliżu zbudowano działający do dziś żelazny most kolejowy.

Jak na ówczesne czasy, toruńska Brama Mostowa była budowlą bardzo nowoczesną, spełniającą kilka funkcji, w tym też funkcję obronną, o czym świadczą specjalnie przygotowane otwory strzelnicze, które umożliwiały użycie dział. Zaokrąglone kształty bramy dość skutecznie niwelowały skutki ataków artyleryjskich.

Ta piękna brama w swej historii była dość często zalewana wodami Wisły, gdyż była najniżej położonym punktem murów obronnych miasta. Do dziś informacje o rekordowych powodziach zachowały się w postaci tablic umieszczonych w przejeździe bramy.Brama Mostowa
ul. Mostowa, Toruń

Toruń noclegi

Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021