Brama Mostowa w Toruniu, Marcin_Henioo

Brama Mostowa w Toruniu

(4.4 głosów: 31)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Brama Mostowa w Toruniu to gotycka, pięknie prezentująca się brama, którą zbudowano w 1432 roku. Z początku nazywano ją Przewoźną lub Promową z uwagi na to, że przez nią wiodła droga do promowej przeprawy przez Wisłę.Brama nazwę swą zawdzięcza temu, iż tu właśnie zaczynał się pierwszy stały most toruński, który wzniesiono w 1500 roku z drewna. Niestety, był to most, którego konstrukcja często ulegała zniszczeniu, a to na skutek podtopień, a to na skutek wojen. Służył on mimo tego aż do II połowy XIX stulecia, kiedy w pobliżu zbudowano działający do dziś żelazny most kolejowy.

Jak na ówczesne czasy, toruńska Brama Mostowa była budowlą bardzo nowoczesną, spełniającą kilka funkcji, w tym też funkcję obronną, o czym świadczą specjalnie przygotowane otwory strzelnicze, które umożliwiały użycie dział. Zaokrąglone kształty bramy dość skutecznie niwelowały skutki ataków artyleryjskich.Ta piękna brama w swej historii była dość często zalewana wodami Wisły, gdyż była najniżej położonym punktem murów obronnych miasta. Do dziś informacje o rekordowych powodziach zachowały się w postaci tablic umieszczonych w przejeździe bramy.

Brama Mostowa
ul. Mostowa, ToruńGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Toruń noclegi

Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°0'31N, 18°36'32E
28 wrzesień 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację