Brama Kwidzyńska w Prabutach

Brama Kwidzyńska w Prabutach

Prabuty mogą się pochwalić śladami dawnych umocnień obronnych. Należy do nich Brama Kwidzyńska wybudowana w stylu gotyckim, w I połowie XIV wieku. Od chwili swojego powstania stanowiła m.in. więzienie oraz skład prochu, a w latach 1908-60 była wieżą wodociągową. Wtedy też dobudowano jej dwie kondygnacje, ale w latach 60. XX wieku je rozebrano.Wieża znajduje się przy ulicy Kwidzyńskiej 1, na wprost Urzędu Miasta i Gminy Prabuty oraz w pobliżu Konkatedry pod wezwaniem Św. Wojciecha.

Składa się ona z pięciu kondygnacji. W dawnych czasach, tam, gdzie znajduje się przelot bramy, znajdowały się wrota – brama służyła jako jedna z bram wjazdowych do miasta. Most zwodzony sięgał natomiast do drugiej kondygnacji. Nad przejściem znajduje się herb Prabut, który pochodzi prawdopodobnie z XVIII wieku.Obecnie znajduje się tutaj sala wystawowa im. Wernera Zebrowskiego. Był to mieszkaniec Prabut, który do 1945 roku zebrał wiele pamiątek związanych z historią miasta. Dzięki niemu można oglądać je na wystawie. Na najwyższych piętrach, podczas okresu wakacyjnego, funkcjonuje w niej punkt informacji turystycznej.

Brama Kwidzyńska
ul. Kwidzyńska 1, Prabuty

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
53°45'27N, 19°11'54E
28 październik 2016
28 styczeń 2020

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację