Prabuty mogą się pochwalić śladami dawnych umocnień obronnych. Należy do nich Brama Kwidzyńska wybudowana w stylu gotyckim, w I połowie XIV wieku. Od chwili swojego powstania stanowiła m.in. więzienie oraz skład prochu, a w latach 1908-60 była wieżą wodociągową. Wtedy też dobudowano jej dwie kondygnacje, ale w latach 60. XX wieku je rozebrano.
Wieża znajduje się przy ulicy Kwidzyńskiej 1, na wprost Urzędu Miasta i Gminy Prabuty oraz w pobliżu Konkatedry pod wezwaniem Św. Wojciecha.
Składa się ona z pięciu kondygnacji. W dawnych czasach, tam, gdzie znajduje się przelot bramy, znajdowały się wrota – brama służyła jako jedna z bram wjazdowych do miasta. Most zwodzony sięgał natomiast do drugiej kondygnacji. Nad przejściem znajduje się herb Prabut, który pochodzi prawdopodobnie z XVIII wieku.
Obecnie znajduje się tutaj sala wystawowa im. Wernera Zebrowskiego. Był to mieszkaniec Prabut, który do 1945 roku zebrał wiele pamiątek związanych z historią miasta. Dzięki niemu można oglądać je na wystawie. Na najwyższych piętrach, podczas okresu wakacyjnego, funkcjonuje w niej punkt informacji turystycznej.
Brama Kwidzyńska
ul. Kwidzyńska 1, Prabuty