Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
Brama Kwidzyńska w Prabutach, Alex

Brama Kwidzyńska w Prabutach

(5 głosów: 2)
Oceń i napisz opinię

Prabuty mogą się pochwalić śladami dawnych umocnień obronnych. Należy do nich Brama Kwidzyńska wybudowana w stylu gotyckim, w I połowie XIV wieku. Od chwili swojego powstania stanowiła m.in. więzienie oraz skład prochu, a w latach 1908-60 była wieżą wodociągową. Wtedy też dobudowano jej dwie kondygnacje, ale w latach 60. XX wieku je rozebrano.Wieża znajduje się przy ulicy Kwidzyńskiej 1, na wprost Urzędu Miasta i Gminy Prabuty oraz w pobliżu Konkatedry pod wezwaniem Św. Wojciecha.

Składa się ona z pięciu kondygnacji. W dawnych czasach, tam, gdzie znajduje się przelot bramy, znajdowały się wrota – brama służyła jako jedna z bram wjazdowych do miasta. Most zwodzony sięgał natomiast do drugiej kondygnacji. Nad przejściem znajduje się herb Prabut, który pochodzi prawdopodobnie z XVIII wieku.Obecnie znajduje się tutaj sala wystawowa im. Wernera Zebrowskiego. Był to mieszkaniec Prabut, który do 1945 roku zebrał wiele pamiątek związanych z historią miasta. Dzięki niemu można oglądać je na wystawie. Na najwyższych piętrach, podczas okresu wakacyjnego, funkcjonuje w niej punkt informacji turystycznej.

Brama Kwidzyńska
ul. Kwidzyńska 1, PrabutyBooking.com
Fortyfikacje
Normalna
bramy miejskie
53°45'27N, 19°11'54E
28 październik 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację