Brąchnówko, Marcin_Henioo

Brąchnówko

(4.8 głosów: 4)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Brąchnówko to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, położona 5 km na południe od Chełmży. Wizytówką tej miejscowości jest klasycystyczny dworek otoczony parkiem. W Brąchnówku urodził się pierwszy wojewoda pomorski - Stefan Łaszewski. Ku jego czci przy dawnym dworku postawiono tablicę pamiątkową.

Po przejęciu majątku przez rodzinę Czarlińskich, Brąchnówko rozbudowano i unowocześniono. Majątek stanowiło wiele budynków, m.in. dwór, dom zarządcy, budynki gospodarcze, stajnia, winiarnia oraz kuźnia.


Rodzinka tworząca PolskieSzlaki.pl
Hej! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Vlogerów!
Zagłosuj na nas! .
W formularzu szukaj "woj. warmińsko-mazurskie: Polskie szlaki". Głos trzeba potwierdzić kliknięciem w mailu.
Pięknie dziękujemy!
Tutaj znajdziesz dokładną instrukcję jak zagłosować.

Dwór w Brąchnówku

Dziś Brąchnówko stanowi skromną pozostałość po budynkach gospodarczych i mieszkalnych z XIX wieku. Park obecnie liczy około 1 ha, a rosną tu różne gatunki drzew, którym w 2008 roku nadano status pomników przyrody oraz oznaczono specjalnymi tabliczkami. Każdy z pomników ma swoje imię.

Obecnie dworek w Brąchnówku jest własnością gminy Chełmża. Znajdują się tu m.in. siedziba Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża, biuro Fundacji „Ziemia Gotyku” Lokalna Grupa Działania oraz Wiejskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Edukacja i Przyszłość”.

Dworek i park są udostępnione do zwiedzania dla zorganizowanych grup, z przewodnikiem. Dodatkową atrakcją jest przygotowanie degustacji lokalnych produktów przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

Atrakcje

Noclegi w

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Brąchnówko - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2022