Brąchnówko, Marcin_Henioo

Brąchnówko

(4.8 głosów: 4)

Brąchnówko to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, położona 5 km na południe od Chełmży. Wizytówką tej miejscowości jest klasycystyczny dworek otoczony parkiem. W Brąchnówku urodził się pierwszy wojewoda pomorski - Stefan Łaszewski. Ku jego czci przy dawnym dworku postawiono tablicę pamiątkową.Po przejęciu majątku przez rodzinę Czarlińskich, Brąchnówko rozbudowano i unowocześniono. Majątek stanowiło wiele budynków, m.in. dwór, dom zarządcy, budynki gospodarcze, stajnia, winiarnia oraz kuźnia.

Dwór w Brąchnówku

Dziś Brąchnówko stanowi skromną pozostałość po budynkach gospodarczych i mieszkalnych z XIX wieku. Park obecnie liczy około 1 ha, a rosną tu różne gatunki drzew, którym w 2008 roku nadano status pomników przyrody oraz oznaczono specjalnymi tabliczkami. Każdy z pomników ma swoje imię.Obecnie dworek w Brąchnówku jest własnością gminy Chełmża. Znajdują się tu m.in. siedziba Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża, biuro Fundacji „Ziemia Gotyku” Lokalna Grupa Działania oraz Wiejskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Edukacja i Przyszłość”.

Dworek i park są udostępnione do zwiedzania dla zorganizowanych grup, z przewodnikiem. Dodatkową atrakcją jest przygotowanie degustacji lokalnych produktów przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.Brąchnówko noclegi

Brąchnówko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°8'59N, 18°34'4E
11 czerwiec 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację