Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
53°8'59" N, 18°34'4" E
Kujawsko-pomorskie
2016-06-11
2020-01-28 13:52

Brąchnówko to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, położona 5 km na południe od Chełmży. Wizytówką tej miejscowości jest klasycystyczny dworek otoczony parkiem. W Brąchnówku urodził się pierwszy wojewoda pomorski - Stefan Łaszewski. Ku jego czci przy dawnym dworku postawiono tablicę pamiątkową.Po przejęciu majątku przez rodzinę Czarlińskich, Brąchnówko rozbudowano i unowocześniono. Majątek stanowiło wiele budynków, m.in. dwór, dom zarządcy, budynki gospodarcze, stajnia, winiarnia oraz kuźnia.

Dwór w Brąchnówku

Dziś Brąchnówko stanowi skromną pozostałość po budynkach gospodarczych i mieszkalnych z XIX wieku. Park obecnie liczy około 1 ha, a rosną tu różne gatunki drzew, którym w 2008 roku nadano status pomników przyrody oraz oznaczono specjalnymi tabliczkami. Każdy z pomników ma swoje imię.

Obecnie dworek w Brąchnówku jest własnością gminy Chełmża. Znajdują się tu m.in. siedziba Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża, biuro Fundacji „Ziemia Gotyku” Lokalna Grupa Działania oraz Wiejskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Edukacja i Przyszłość”.Dworek i park są udostępnione do zwiedzania dla zorganizowanych grup, z przewodnikiem. Dodatkową atrakcją jest przygotowanie degustacji lokalnych produktów przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

Brąchnówko noclegi

Brąchnówko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138494 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020