50°56'28" N, 20°57'17" E
Świętokrzyskie
2017-01-31
2020-02-03 02:00

Opis Bodzentyna

Bodzentyn to jedno z najstarszych miast w rejonie świętokrzyskim. Leży na północny wschód od stolicy regionu - Kielc, na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 751 i 752, stąd natężenie ruchu jest tu duże zwłaszcza latem.Historia Bodzentyna

W średniowieczu Bodzentyn był jednym z najważniejszych ośrodków miejskich w regionie. Prawa miejskie otrzymał w 1355 roku, a od XV do XVIII wieku był ważnym ośrodkiem rzemiosła i handlu. W XIX wieku z kolei Bodzentyn był sporym ośrodkiem przemysłowym. Funkcjonowały tu: cegielnia, fabryka porcelany, kuźnie i tzw. zakłady sukienne. Bodzentyn utracił prawa miejskie w 1870 roku, ale w 1994 ponownie stał się miastem. W okresie II wojny światowej działały w okolicy Bodzentyna oddziały partyzanckie AK pod wodzą samego Jana Piwnika - Ponurego.

Bodzentyn
Bodzentyn

Atrakcje w Bodzentynie

Niewątpliwą ciekawostką miasteczka są dwa rynki - Rynek Górny i Rynek Dolny zwany też placem Żwirki. Obydwa są obecnie w trakcie rewitalizacji.

Obok Rynku Górnego, przy ulicy Kościelnej wznosi się kościół Św. Stanisława, ale w Bodzentynie koniecznie trzeba też zobaczyć efektowne ruiny średniowiecznego zamku, które górują ponad miasteczkiem, niedaleko Rynku Górnego. Najlepiej dojść do nich ulicą Słoneczną.

Bodzentyn
Bodzentyn
Bodzentyn


Bodzentyn - stare i ciekawe świętokrzyskie miasteczko z bogatą historią i dwoma rynkami. Warto je odwiedzić!

Kościół w Bodzentynie Bodzentyn Bodzentyn Bodzentyn Bodzentyn Bodzentyn Zamek w Bodzentynie Bodzentyn Bodzentyn

Bodzentyn noclegi

Bodzentyn to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Bodzentynie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 217837 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

kat. Weekendowy turysta 50 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2018-01-08 na

Przede wszystkim dobra baza wypadowa w G. Świętokrzyskie. W samym mieście warto odwiedzić ruiny pałacu biskupów. Są dwa rynki, ten górny ładniejszy. Bardzo fajne gospodarstwa agroturystyczne. 

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021