Bodzentyn, kasia ejsmont

Bodzentyn

(4.2 głosów: 57)

Bodzentyn to jedno z najstarszych miast w rejonie świętokrzyskim. Leży na północny wschód od stolicy regionu - Kielc, na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 751 i 752, stąd natężenie ruchu jest tu duże zwłaszcza latem.Historia Bodzentyna

W średniowieczu Bodzentyn był jednym z najważniejszych ośrodków miejskich w regionie. Prawa miejskie otrzymał w 1355 roku, a od XV do XVIII wieku był ważnym ośrodkiem rzemiosła i handlu. W XIX wieku z kolei Bodzentyn był sporym ośrodkiem przemysłowym. Funkcjonowały tu: cegielnia, fabryka porcelany, kuźnie i tzw. zakłady sukienne. Bodzentyn utracił prawa miejskie w 1870 roku, ale w 1994 ponownie stał się miastem. W okresie II wojny światowej działały w okolicy Bodzentyna oddziały partyzanckie AK pod wodzą samego Jana Piwnika - Ponurego.

Bodzentyn, kasia ejsmont
Bodzentyn, kasia ejsmont

Atrakcje w Bodzentynie

Niewątpliwą ciekawostką miasteczka są dwa rynki - Rynek Górny i Rynek Dolny zwany też placem Żwirki. Obydwa są obecnie w trakcie rewitalizacji.Obok Rynku Górnego, przy ulicy Kościelnej wznosi się kościół Św. Stanisława, ale w Bodzentynie koniecznie trzeba też zobaczyć efektowne ruiny średniowiecznego zamku, które górują ponad miasteczkiem, niedaleko Rynku Górnego. Najlepiej dojść do nich ulicą Słoneczną.

Bodzentyn, mokunka
Bodzentyn, mokunka
Kościół w Bodzentynie, mokunka

Bodzentyn - stare i ciekawe świętokrzyskie miasteczko z bogatą historią i dwoma rynkami. Warto je odwiedzić!Bodzentyn, kasia ejsmont
Bodzentyn, kasia ejsmont
Bodzentyn, kasia ejsmont
Bodzentyn, kasia ejsmont
Bodzentyn, kasia ejsmont
Zamek w Bodzentynie, mokunka
Bodzentyn, mokunka
, mokunka
, mokunka
Bodzentyn, mokunka
, violus

Bodzentyn noclegi

Bodzentyn to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Bodzentynie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°56'28N, 20°57'17E
31 styczeń 2017
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

kat.
08 styczeń 2018 20:05

Przede wszystkim dobra baza wypadowa w G. Świętokrzyskie. W samym mieście warto odwiedzić ruiny pałacu biskupów. Są dwa rynki, ten górny ładniejszy. Bardzo fajne gospodarstwa agroturystyczne. 

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację