Zdjęcia Bodzentyna (17)

Bodzentyn to jedno z najstarszych miast w rejonie świętokrzyskim. Leży na północny wschód od stolicy regionu - Kielc, na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 751 i 752, stąd natężenie ruchu jest tu duże zwłaszcza latem.Historia Bodzentyna

W średniowieczu Bodzentyn był jednym z najważniejszych ośrodków miejskich w regionie. Prawa miejskie otrzymał w 1355 roku, a od XV do XVIII wieku był ważnym ośrodkiem rzemiosła i handlu. W XIX wieku z kolei Bodzentyn był sporym ośrodkiem przemysłowym. Funkcjonowały tu: cegielnia, fabryka porcelany, kuźnie i tzw. zakłady sukienne. Bodzentyn utracił prawa miejskie w 1870 roku, ale w 1994 ponownie stał się miastem. W okresie II wojny światowej działały w okolicy Bodzentyna oddziały partyzanckie AK pod wodzą samego Jana Piwnika - Ponurego.

Atrakcje w Bodzentynie

Niewątpliwą ciekawostką miasteczka są dwa rynki - Rynek Górny i Rynek Dolny zwany też placem Żwirki. Obydwa są obecnie w trakcie rewitalizacji.Obok Rynku Górnego, przy ulicy Kościelnej wznosi się kościół Św. Stanisława, ale w Bodzentynie koniecznie trzeba też zobaczyć efektowne ruiny średniowiecznego zamku, które górują ponad miasteczkiem, niedaleko Rynku Górnego. Najlepiej dojść do nich ulicą Słoneczną.

Bodzentyn - stare i ciekawe świętokrzyskie miasteczko z bogatą historią i dwoma rynkami. Warto je odwiedzić!

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Noclegi Spoko

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

2018-01-08 20:04:43

Przede wszystkim dobra baza wypadowa w G. Świętokrzyskie. W samym mieście warto odwiedzić ruiny pałacu biskupów. Są dwa rynki, ten górny ładniejszy. Bardzo fajne gospodarstwa agroturystyczne. 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: