Bobrowniki Będzińskie

Bobrowniki Będzińskie

(4.2 głosów: 20)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Bobrowniki Będzińskie to niewielka miejscowość w województwie śląskim, położona na wyżynie śląskiej, na kilku górkach. Zachodnia granica Bobrownik z Piekarami Śląskimi oparta jest na rzece Brynicy i stanowi historyczną granicę Zagłębia Dąbrowskiego ze Śląskiem.

Historia Bobrownik

Oficjalna data założenia wsi to rok 1273, ale Bobrowniki już wcześniej istniały, nawet około 1057 roku. Nazwa Bobrowniki pochodzi od roli służebnej mieszkańców tej wsi, byli oni hodowcami bobrów, inaczej bobrownikami. Królewski Rezerwat Bobrów rozciągał się od Brynicy aż po Czarną Przemszę i był pod opieką właśnie mieszkańców Bobrownik.Atrakcje w Bobrownikach

W Bobrownikach istnieją dwa kościoły Św. Wawrzyńca:

- Starszy kościół Św. Wawrzyńca z 1669 roku, ul. Sienkiewicza - to drewniany kościół w Bobrownikach, który należy do nielicznych kościołów drewnianych posiadających dwie wieże. W miejscu, gdzie stoi obecnie, w 1501 roku istniała kaplica. Kościół wpisany jest do rejestru zabytków architektury drewnianej i leży na Szlaku Architektury Drewnianej woj. Śląskiego. Obecnie jest odremontowany nakładami środków unijnych. Od 2004 roku nie są w nim odprawiane msze, a od 2008 roku świątynia okresowo otwarta jest dla zwiedzających- Nowy kościół Św. Wawrzyńca z 2004 roku, wybudowany w pobliżu drewnianej świątyni murowany kościół św. Wawrzyńca, w którym obecnie odbywają się msze święte

- Linia umocnień "Wzgórze 301" czyli liczne fortyfikacje w Bobrownikach

Drewniany kościół w Bobrownikach , Roman Świątkowski
Drewniany kościół w Bobrownikach , Roman Świątkowski


- Pas rzeki Brynicy stanowiący granicę Śląska z Zagłębiem Dąbrowskim

- Dom Kultury wybudowany w stylu socrealistycznym

Bobrowniki, Danuta
Bobrowniki, Danuta

- Szyb kopalni Julian (wentylacyjno-podsadzkowy), zdemontowany

- Liczne kapliczki

- Kamieniołom Rogoźnicki, ul. Węgroda - we wschodniej części wsi Rogoźnik rozciąga się wielki kamieniołom, dziś już nieczynny, niegdyś wydobywano tu wapienie i margle triasowe, obecnie jest to piękne miejsce rekreacyjne

Bobrowniki Będzińskie leżą w otoczeniu pól i łąk bogatych w ciekawą faunę. Jest ona dość zróżnicowana, można tu z łatwością spotkać: sarny, bażanty, kuropatwy, zające szaraki. Kiedyś występowały tutaj również bobry, jednak zostały wybite w XVI wieku.

Noclegi w Bobrownikach Będzińskich

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Bobrowniki Będzińskie - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Bobrownik Będzińskich

Turyści najczęściej odwiedzają: Kamieniołom Rogoźnicki, a potem Zbiorniki Rogoźnik i Drewniany kościół w Bobrownikach.

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022