Wokół turystyki, strona 5

Wielkanoc idzie wielkimi krokami

31 marzec 2015 11:50

Wkrótce wyniki konkursu!

W poniedziałek ogłosimy, kto otrzyma od nas przewodnik "Jura. Od Częstochowy do Krakowa" wyd. Compass. Prawdopodobnie będziemy mogli rozdać więcej niż zapowiadane 3 książki, także więcej Krajtroterów z ciekawymi wycieczkami wakacyjnymi otrzyma przewodnik 🙂 …
11 marzec 2015 00:00

Beskid Śląski zimą

Beskid Śląski to wspaniałe miejsce na zimowy wypoczynek, narciarski i nie tylko. Bardzo popularny, poza Szczyrkiem, jest Ustroń, a w nim Czantoria z nowoczesną koleją linową i trasami zjazdowymi, a także Równica dostępna dla samochodów. Na stoku Równicy czeka na turystów Leśny Park Niespodzianek ze zwierzętami żyjącymi w polskich lasach oraz z ptakami drapieżnymi, które dają tu niezłe pokazy. Zaś dla narciarzy biegowych idealna jest Kubalonka z dobrze przygotowanymi trasami. Wszędzie na mniejszych górkach widać zaś dzieci na sankach i jabłuszkach, w wielu miejscach, np. na Kubalonce czy w Wiśle, w Dolinie Białej Wisełki zapraszają konne kuligi.

16 luty 2015 13:46

Wesołych Świąt

Każdy już czym prędzej bieży, by dołączyć do pasterzy I ja spieszę z życzeniami, bo nie mogę być tam z Wami Zdrowia, szczęścia, pomyślności i niech dobro wśród Was gości I niech Boga wielka moc na Was spłynie w świętą noc Wesołych Świąt wszystkim Krajtroterom życzymy my - redakcja portalu Polskie Szlaki 🙂 …
23 grudzień 2014 08:52

Polska znana i mniej znana Elżbiety Dzikowskiej

Gdzie Biecz, a gdzie Giecz? Co to takiego Futoma i z czego słynie? A w czym Sandomierz Rzym przypomina? Gdzie starowierców szukać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w najnowszej książce Elżbiety Dzikowskiej - „Polska znana i mniej znana"! To nietypowy przewodnik po Polsce, po miejscach mało znanych bądź w ogóle nieznanych, o których istnieniu się wie, jeśli …
26 październik 2014 13:06

Industriada już w sobotę!

W najbliższą sobotę 14 czerwca rusza Industriada - jedyny taki Festiwal promujący dziedzictwo przemysłowe! Każdego roku Szlak Zabytków Techniki woj. śląskiego zaprasza na imprezę plenerową, która prócz zwiedzania ciekawych zabytków industrialnych oferuje liczne dodatkowe atrakacje, zabawy, konkursy, wystawy i koncerty. Na zwiedzanie niektórych zabytków trzeba wcześniej się umawiać, ale warto zainteresować się tym fantastycznym Świętem. Kopalnia w Tarnowskich …
11 czerwiec 2014 10:23

Aplikacja Polskie Szlaki - wersja 1.0

Dziś w Google Play pojawiła się najnowsza wersja aplikacji Polskie Szlaki oznaczona numerem 1.0.0 W tej wersji wprowadziliśmy wiele nowości. Piękne, płynne mapy dzięki Google Maps, ulepszyliśmy nawigację po aplikacji, wprowadziliśmy możliwość rejestracji przez program oraz dodaliśmy galerię do każdej atrakcji. Z tą aplikacją zwiedzanie stanie się o wiele przyjemniejsze. Zachęcamy do pobierania. …
22 maj 2014 08:47

Życzenia Wielkanocne

Spokojnych a przy tym radosnych Świąt Wielkiej Nocy życzy Redakcja portalu. Smacznego jajka i mokrego Dyngusa ! …
19 kwiecień 2014 20:30

Piknik Ekologiczny - OPN

Piknik Ekologiczny w Ojcowskim Parku Narodowym - 26-27 kwietnia 2014 W ramach projektu "Czyste Góry- Czyste Szlaki" w dniach 26-27 kwietnia 2014 w Ojcowskim Parku Narodowym odbędzie się rozruch wiosenny połączony z porządkami na szlakach. Na parkingu pod ruinami zamku w Ojcowie, przy wjeździe na teren parku na Złotej Górze (w zielonej budce poboru opłat za parking) …
09 kwiecień 2014 09:28

Konkursowe atrakcje

Konkurs Akcja Atrakcja pięknie się rozwija, pojawiło się już wiele atrakcji z województwa podkarpackiego i wielkopolskiego, a więc regionów nie tak popularnych na Polskich Szlakach! W Nisku np. warto zobaczyć Park Miejski, zrewitalizowane Planty Miast Partnerskich, drewniane kościółki, Zalew na Podwolinie czy Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem. W Wielkopolsce polecam natomiast Skansen Miniatur w Pobiedziskach czy wieżę ciśnień w Kościanie …
12 marzec 2014 12:25

Nasz folkor ocalony

Polecamy wszystkim Krajtroterom piękną książkę "Nasz folklor ocalony". Ta książka pozwala odkryć i dotknąć czasów naszych przodków, starannie pielęgnowanych w regionalnych skansenach w całej Polsce. Pozycja ta znalazła się pod patronatem roku Kolberga i ukaże się 5 marca w księgarniach. "Nasz folklor ocalony" to kolejny tytuł z serii Ocalić od zapomnienia, przybliża …
04 marzec 2014 12:04

Wesołych Świąt!

Z okazji nadchodzących Świat Bożego Narodzenia życzymy wszystkim Krajtroterom wspaniałych rodzinnych Świąt, samych radości, uśmiechu i przyjaznej atmosfery. Nie siedźcie za dużo przy stole i korzystajcie z pogody 🙂 …
23 grudzień 2013 17:44

Gwarki w Tarnowskich Górach

6-8 września 2013 Zapraszamy w najbliższy weekend do Tarnowskich Gór - naszego rodzinnego miasta na trzydniową imprezę, ktora odbywa się już od ponad 50 lat na Rynku i pobliskich ulicach, a od kilku lat dodatkowo na zamku w Starych Tarnowicach. Podczas tych dni odbywają się koncerty, przyjeżdżają karuzele, jest jadło i napitek, a najwazniejszą część Gwarków stanowi historyczny pochó…
05 wrzesień 2013 13:57

Trójstyk w Jaworzynce

Polecamy na beskidzkie wędrówki Trójstyk - wyjątkowe i ciekawe miejsce, w którym spotykają się granice trzech państw - Polski, Czech i Słowacji. Warto zobaczyć widoki roztaczające się w okolicy, a ponadto powstała tu infrastruktura w postaci drewnianych wiat, dzięki którym można zaprosić rodzinę na niecodzienny piknik w Beskid Śląski 🙂 …
04 wrzesień 2013 13:20

Wieliczka mniej znana

Wieliczka słynie nie tylko w Polsce, bo i na całym świecie z żup solnych czyli z Kopalni Soli, ale Wieliczka ma do zaoferowania wiele innych obiektów zabytkowych, również początkami sięgających XIII wieku! Zrekonstruowany Zamek Żupny, w którym od XIII wieku siedział żupnik - zarządca kopalni, kościół Św. Klemensa, który choć pochodzi z XIX wieku, to …
23 maj 2013 12:55

Zagroda Żubrów w Pszczynie

Polecam na weekendowy spacer Zagrodę Żubrów w Pszczynie, położoną w przepięknym zabytkowym Parku pszczyńskim. W niedzielę bywa tłoczno, ale dzieci lubią taką atmosferę piknikową. Zagroda istnieje od kilku lat, ale ostatnimi czasy jeszcze się rozrosła. Zobaczyć tu można kilka osobników króla puszczy, a ponadto inne zwierzęta - daniele, łosia, kaczki czy pawie przechadzające …
12 maj 2013 14:34

Wesołe Miasteczko w Chorzowie otwarte

Sezon turystyczny rozpoczął się na dobre. 28 kwietnia swe podwoje otwarło Śląskie Wesołe Miasteczko w Chorzowie z nową salą zabaw dla dzieci i wieloma atrakcjami! Ceny pozostały bez zmian, Miasteczko czynne jest codziennie prócz poniedziałków, od 10.00 do 19.00 lub 21.00. …
07 maj 2013 09:02

Infografika Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy to perełka Jury Krakowsko-Czestochowskiej. Znajdziesz tu wszystko. Rwącą rzekę, piękne skałki, z których Jura słynie, jaskinie a nawet zamki Kazimierza Wielkiego.

26 kwiecień 2013 09:43

Ojcowski Park Narodowy w pigułce

Nie wiesz gdzie pojechać na weekend? Wyrusz do przecudnego Ojcowa. Chcemy Wam pomóc dotrzeć do najciekawszych miejsc, dlatego stworzyliśmy infografikę Ojcowski Park Narodowy z cennymi informacjami turystycznymi.  Znajdziesz na niej mapę OPNu, opisy atrakcji, przebieg szlaków oraz informacje o parkingach i liczbę odziwedzjących ten Park Narodowy. …
25 kwiecień 2013 11:41

Zamek Ogrodzieniec się modernizuje!

Imponujący zamek Ogrodzieniec w Podzamczu otworzy swe podwoje dla turystów 15 kwietnia 2013 roku. Przedłużającą się zimę wykorzystuje na prace modernizacyjne w zamkowej infrastrukturze. W ramach prac na zamku powstanie nowa trasa zwiedzania - pętla umożliwiająca  jednokierunkowe zwiedzanie obiektu, by uniknąć zatorów. Nowa trasa umożliwi zobaczenie miejsc dotychczas wyłączonych ze zwiedzania, np. skarbca. Pojawią …
05 kwiecień 2013 20:34

Wesołych Świąt

29 marzec 2013 12:18

Wesołych Świąt

21 grudzień 2012 09:10

Kolejka podziemna w Kopalni Guido w Zabrzu

21 październik 2012 12:05

Wyniki Konkursu "Lato z Polską"

05 wrzesień 2012 18:52

Gwarki w Tarnowskich Górach

29 sierpień 2012 13:07

Biskupin jakiego nie znacie

Biskupin to mała wieś w województwie kujawsko–pomorskim, ale jej sława sięga daleko poza granice Polski. To tutaj wiedzę zdobywają kolejne pokolenia archeologów, a turyści zjeżdżają z różnych stron kraju i świata, aby „wziąć zabytek do ręki, stworzyć jego kopię i poczuć historię”. Biskupin kojarzony jest głównie z osadą kultury łużyckiej sprzed 2700 lat. Jednak mało kto wie, że na terenie rezerwatu znajduje się 11 stanowisk archeologicznych, datowanych od...

20 sierpień 2012 09:36

Infografika zamki na Jurze

Jura Krakowsko-Czestochowska to przepiękny region na południu Polski. Słynie on z pięknych atrakcji przyrodniczych - skałki jurajskie, stawy i jaskinie. Ale największe atrakcje stworzone ludzką ręką to piękne zamki. Na poniższej infografice można zobaczyć mapkę wraz z krótkimi opisami najsłynniejszych z nich.

28 luty 2012 09:20

Elżbieta Dzikowska - największa polska podróżniczka

Elżbieta Dzikowska to największa polska podróżniczka, a przy tym człowiek z pasją, pasją zdobywania i tworzenia. Charakteryzują ją wielkie pierścienie i "jeżyk" - idealna fryzura na wyprawy. Elżbieta Dzikowska (ur. 19 marca 1937 roku w Międzyrzecu Podlaskim) – historyk i krytyk sztuki, sinolog (znawca Chin), podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw...

03 sierpień 2011 12:03

Jerzy Kukuczka - himalajska szarża

Korona Himalajów Wyzwanie to podjął Polak Jerzy Kukuczka - Katowiczanin, który po rodzicach pochodzących z Beskidów odziedziczył miłość do gór. Tylko najbliżsi wiedzieli, że na perwsze wyjazdy w góry ten młody chłopak zarabiał wykonując prace, jakich nie chcieli się podjąć inni. Dopiero, gdy przyszła sława, znaleźli się sponsorzy, głównie za sprawą rywalizacji z tyrolskim wspinaczem - Reinholdem Messnerem o zdobycie korony Himalajów (wszystkich 14-stu ośmiotysięczników)....

12 marzec 2008 10:38

Marek Kamiński i jego bieguny

Podczas podróży na Biegun Południowy, do miejsca najbardziej odległego od ludzkich siedzib, Kamiński szedł nie wspierany przez nikogo, samotny jak palec, bez psów i sań motorowych, bez nadajnika radiowego. Zanurzony w kotle żywiołów ciągnął własnym ciałem plastykową łódkę ze wszystkim, co potrzebne do przeżycia na dystansie 1470 km lodowych połaci. 4 listopada 1996 roku wysiadł na Wyspie Berknera na Morzu Weddella, przypiął do nóg narty podbite fokami, założył uprząż...

11 marzec 2008 11:08

Halny

Halny to suchy, często silny i porywisty wiatr fenowy (górski), który każdego roku wyrządza spore szkody w drzewostanie tatrzańskim, głównie świerkowym, ze wględu na płytkie korzenie. Halny znany jest również z tego, że "pożera" śnieg, który pod wpływem porywów ciepłego i suchego wiatru w dolinach paruje, a wysoko w górach spada w postaci lawin. Halny pojawia się najczęściej zimą oraz późną jesienią i wczesną wiosną. Wieje zwykle około 2 dni, ale w lutym 1951 roku...
12 luty 2008 20:00

Granice Polski

Granicę zachodnią ustalono w 1945 roku na konferencji w Poczdamie. Zaczyna się na północnym brzegu wyspy Uznam, przecina Zalew Szczeciński i zatokę Warpno, dalej biegnie wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej aż do granicy z Czechami. 

15 wrzesień 2006 12:58

Zjawiska krasowe i powstanie jaskiń

Wapień jest zbudowany głównie z węglanu wapnia, czyli kalcytu. Czysty węglan wapnia tylko w niewielkim stopniu rozpuszczany jest przez wodę, ale w naturalnych warunkach proces ten zachodzi przy udziale dwutlenku węgla, który w połączeniu z wodą tworzy kwas węglowy, a to znacznie przyspiesza rozpuszczanie. W efekcie powstają charakterystyczne formy rzeźby na powierzchni. Na Jurze często spotyka się żłobki krasowe i pola żeber, trochę rzadziej lejki krasowe. Głębokie, skaliste...
15 wrzesień 2006 11:07

Najwyższe szczyty głównych pasm górskich w Polsce

Poniżej przedstawiamy najwyższe szczyty gór w Polsce.

14 wrzesień 2006 20:56

Ochrona przyrody w Polsce

Coraz bardziej kurczą się ostatni tur na świecie został zabity na ziemiach polskich w 1627 roku. Już pod koniec XIX wieku rozpoczęto w Polsce zakładać rezerwaty przyrody i parki narodowe. Jako pierwszy polski park narodowy powstał w roku 1921 Białowieski Park Narodowy dla ochrony pierwotnego lasu niżowego - najbardziej rozwiniętych systemów ochrony przyrody na świecie. Jest on wielostopniowy i obejmuje następujące formy prawne ochrony przyrody (2004): - parki narodowe...

13 wrzesień 2006 20:43
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024
Pobierz naszą aplikację