Wokół turystyki, strona 3

Wakacje z biurem podróży. Czy warto?

Z roku na rok rośnie liczba chętnych na skorzystanie z ofert biur podróży. Dzieje się to nie bez przyczyny. Wakacje z biurem podróży są niezwykle komfortowe i przede wszystkim bezpiecznie. Istnieje wiele form podróżowania, a wakacje organizowane przez biuro podróży, jest wyłącznie jedną w wielu. Czy wakacje z biurem podróży są dla każdego?

03 styczeń 2023 11:51

Pomysł na weekendowe wyciszenie się i ucieczkę od zgiełku miasta - SPA wśród ciszy i zieleni

Natłok codziennych zajęć, wyzwania zawodowe i rodzinne, a także kakofonia dźwięków miasta sprawiają, że szukamy dla siebie miejsca, w którym możemy odpocząć, choćby w czasie weekendu. Wiele osób podejmuje się wtedy znalezienia SPA, które pozwoli im zapomnieć o chaosie dnia codziennego i po prostu wyciszyć się oraz odpocząć. 

Idealnym wyborem w takiej sytuacji okazuje się Klekotki SPA & Resort. Dlatego wypoczynek na Mazurach będzie doskonałym wyborem.

01 styczeń 2023 05:06

List do Mikołaja

Mikołajki za pasem, więc zapraszam na nasz film o Warmii i nie tylko w fomie Listu do Mikołaja 🙂 Mam nadzieję, że się Wam spodoba 🙂

 

 

04 grudzień 2022 10:49

Głosuj na nas w Mistrzostwach Blogerów! Liczymy na Ciebie!

Mistrzostwa Blogerów weszły w decydujący etap - głosowanie! Przez kilka tygodni na naszym Facebooku, Instagramie i YouTubie publikowaliśmy materiały z pięknej Warmii i okolic. Teraz potrzebujemy Twojej pomocy i Twojego głosu!

01 grudzień 2022 11:23

Jezioro Żywieckie wśród gór

A gdybym Was zapytała o najpiękniejsze jezioro w Polsce, to co byście napisali? Spośród jezior województwa śląskiego mnie chyba najbardziej urzeka Jezioro Żywieckie. Uwielbiam je i jeśli tylko mogę, to chętnie je odwiedzam. Otoczone górami, tworzy prześliczną scenerię, urozmaiconą linię brzegową, fajny teren wodnej rekreacji i bardzo przyjemne ścieżki spacerowe. Co prawda plaże lepsze znajdziecie na pobliskim Jeziorze Międzybrodzkim, ale jakoś to Żywieckie bardziej mnie pociąga, swoją aurą tajemniczości i magią.

A czy wiecie, że Jezioro Żywieckie powstało jako sztuczny zbiornik w poprzednim wieku? Z powodu licznych powodzi w okolicy, spiętrzono zaporą wody rzeki Soły, zalewając przy tym kilka miejscowości, a nawet cmentarze. Dziś już się nie pamięta o ludziach, którzy musieli opuścić swoje domy, a turystyka nad jeziorem rozkwitła z dużą mocą. To piękne miejsce na sezon, ale i na wędrówki poza nim. Wokół czekają beskidzkie szczyty, a pobliżu atrakcyjny Żywiec. A czemu dzisiaj o jeziorze? Wkrótce u nas pojawi się ich więcej, bądźcie z nami!

14 listopad 2022 21:02

Skałka 502 - najwyżej wznoszący się ostaniec Jury południowej

Skałka 502 ponad Jerzmanowicami to najwyżej wznoszący się ostaniec Jury południowej i drugi co do wysokości na całej Jurze, po Górze Janowskiego z Zamkiem Ogrodzieniec. Tak naprawdę ma wysokość ponad 512 m n.p.m., ale po wcześniejszych pomiarach zachował już nazwę 502. Na mapach znajdziesz też nazwę Grodzisko.

Nieraz mówiłam Wam, że na groźnie wyglądające skałki na Jurze można wejść ścieżkami bokiem czy od tyłu. To idealny przykład. Skałka imponująca, a wchodzi się na nią dosłownie w moment. Może z malutkimi dziećmi nie polecam, ale dla dorosłego bez większych problemów.

Skałka jest ogólnodostępna, można dojechać tu ulicą Jurajską i dalej pieszo podejść ścieżką między domami, za znakami niebieskiego szlaku. My podeszliśmy tu w kilka minut z Chochołowego Dworu, niemal na wschód słońca. Bajka, właśnie za takie widoki i szybkie cele idealne dla rodzin z dziećmi uwielbiam Jurę.

10 listopad 2022 10:41

Zandka w Zabrzu - jedno z najpiękniejszych osiedli robotniczych na Śląsku

Zabrze to nasze sąsiednie miasto, a znamy je tak naprawdę dość słabo. Kiedy zbliżaliśmy się ostatnio do tego klimatycznego cmentarza żydowskiego, mignęły mi między zielenią ubarwioną jesienią piękne domy. Spacerując między macewami, już rodził się plan w głowie, by tam zajrzeć. Choć dzień się chylił.

Jak się okazało, to robotnicze osiedle Zandka, zbudowane na początku XX wieku dla pracowników pobliskiej huty Donnersmarcka (to ten nasz książę Guido ze Świerklańca). Bardzo zdobne te domy, podobne do siebie w rzucie, ale różniące się bryłą i dachami. Niektóre z drewnianą konstrukcją szkieletową, dodającą sporo uroku.

09 listopad 2022 18:20

Tatry Wysokie – co warto o nich wiedzieć?

Decydując się na wyjazd w góry, często wybieramy te najpopularniejsze – Tatry Wysokie – idealne miejsce dla miłośników natury i górskich wędrówek. Z uroków tych niezwykłych gór cieszą się zarówno Polacy, jak i Słowacy, bo szczyty o charakterze alpejskim rozciągają się przez dwa kraje. Czym cechują się Tatry Wysokie? Dowiedz się więcej o tym przyrodniczym i turystycznym obszarze!

09 listopad 2022 18:13

Cmentarz żydowski w Zabrzu - klimatyczne miejsce pamięci

Niesamowite miejsce odwiedziliśmy kilka dni temu! Warto Was posłuchać, inspirujcie nas częściej. To kirkut w Zabrzu czyli 150-letni ogród żydowskiej pamięci, jak nazwał go Pan Dariusz Walerjański - historyk i opiekun tego miejsca.

Cmentarz żydowski znajduje się przy ulicy Cmentarnej 15, za charakterystyczną, pomarańczową bramą, zwykle zamkniętą. Otwiera się 1 listopada i w okolicach 15 maja, w niedzielę. Wtedy można wziąć udział w spacerze z przewodnikiem.

Poza tymi terminami można skontaktować się z oficjalnym profilem na Facebooku Cmentarz Żydowski Zabrze - Stowarzyszenie Zachor i odebrać klucz. Polecam, bo to naprawdę wyjątkowe miejsce. Klimatyczne i pełne historii.

03 listopad 2022 10:01

Cmentarz Mater Dolorosa w Bytomiu

Czy i Wy o tej porze roku odczuwacie lekki smutek? Odwiedzając cmentarze wspominamy swych bliskich, których straciliśmy na zawsze. Przynajmniej na tym świecie. Lubimy czasem poddać się tej melancholii, bo przecież życie to nie tylko uśmiech i zabawa. Tak trafiliśmy kilka dni temu na jeden z najstarszych cmentarzy na Śląsku. A zarazem najpiękniejszy. To Mater Dolorosa w Bytomiu, czyli tzw. Bytomskie Powązki. 

A czy wiecie co to znaczy Mater Dolorosa? To łacińskie sformułowanie oznacza Matkę Bolesną. Takie wezwanie nosi tu neogotycka kaplica ze strzelistą wieżą, projektu wiedeńskiego architekta Hugo Heera. Cmentarz powstał w 1868 roku. Znajduje się przy ulicy Piekarskiej 71 i jest czynny codziennie od godziny 7.30 do zmroku. Mamy tu naprawdę blisko i nawet kilka razy tędy przejeżdżaliśmy. Jak mogliśmy wcześniej nie przekroczyć muru tego cmentarza? Nie wiem, bo jest naprawdę wyjątkowy. 

Nadal czynny, ale prócz współczesnych nagrobków, podziwiać można tu grobowce zacnych rodów bytomskich i ważnych osobistości. Dojdziesz do nich główną aleją, mijając po drodze wspomnianą kaplicę i mogiłę księdza Szafranka - miejscowego proboszcza i znanego społecznika. Grobowce i mauzolea ulokowane są pod murem. Ich neogotyckie formy zdobień urzekają. Zadziwia też rozmach.

30 październik 2022 20:13

Pszczyna - Perła Górnego Śląska

Pszczyna okrzyknięta Perłą Górnego Śląska to miasto niezwykle zielone, ślicznie położone wśród lasów dawnej Puszczy Śląskiej, nad rzeką Pszczynką. I tutaj odkryjesz wspaniałą architekturą, a jej najcenniejszym skarbem jest słynny zamek Hochbergów (tych z zamku Książ). Dziś to jedna z najwspanialszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. I choć Książ jest uwielbiany przez turystów, wielu przyznaje, że jego wnętrza nie mogą się równać z tymi w pszczyńskim zamku.

Nie można też pominąć Zabytkowego Parku przy rezydencji, bardzo rozległego i atrakcyjnego. Znajdziesz tu Stajnie Książęce, stawy i ładne ścieżki z mostkami, herbaciarnię na wyspie, a nawet skansen czy Pokazową Zagrodę Żubrów. Nie sposób się tu nudzić, za to w ciepłe weekendy bywa sporo osób.

Jest i w Pszczynie ładny rynek. Z ciekawymi budowlami, jak choćby kościołem ewangelickim, ale też z zielenią - rzędem zdobnych platanów. Bliżej zamku na placu stanęła ławeczka Księżnej Daisy. Lubiana i znana była w Pszczynie z dobrego serca i dobroczynności. Niemal każdy turysta tutaj przysiada koło niej.

28 październik 2022 08:42

Centrum Edukacji Ekologicznej Góra Siewierska

Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej powstało w tym roku niedaleko Będzina. To fajny park na rodzinną rekreację, wzbogaconą o ciekawe treści ekologiczne. Tak naprawdę świetnie się bawiąc, możesz przekazać dzieciom, albo sam nabyć, cenne lekcje i kreować wartościowe spojrzenie na otaczający nas świat i przyrodę. Plac zabaw też nie jest taki zwyczajny, kryje bardzo fajne elementy aktywizujące dzieci fizycznie, ale też umysłowo. Poza huśtawką, karuzelą czy tyrolką, jest ogród roślinny, geologiczny, a nawet meteo. 

Największą atrakcją jest tu jednak wieża wysoka na 15 metrów. Nowoczesna, metalowa, podobno po umówieniu nawet dostępna dla osób niepełnosprawnych za sprawą schodołazu. To idealne miejsce na zachód słońca. Widać stąd Zagłębie z Górą Dorotką i część Śląska. Dzięki tablicom informacyjnym wypatrzyłam też moją Żyletę w Sosnowcu - Wydział Nauk o Ziemi 😉 Ciut spóźniliśmy się na zachód słońca, czerwona kula już kryła się za horyzontem, ale za to biegnąc ku wieży zobaczyłam obrazek jak z "Miasta Aniołów" - rząd rozświetlonych ludzi wpatrujących się w słońce. Magiczny obrazek 🙂

21 październik 2022 14:15
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Zamów nocleg