Wokół turystyki, strona 1

Kopiec Kraka - legendarnego założyciela Krakowa

Kopiec Kraka w Krakowie, nazywany też Kopcem Krakusa, znajduje się na prawym brzegu Wisły, w dzielnicy Podgórze. Usypany został na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek - Wzgórzu Lasoty, o wysokości około 270 m n.p.m. W pobliżu znajduje się rozległy Kamieniołom Libana.

Wysokość Kopca Krakusa od podstawy do wierzchołka to 16 metrów, a średnica u podstawy wynosi 57 m. Średnica górna to 8 m, bowiem wierzchołek jest płaski i stanowi dogodny punkt widokowy. To wspaniałe miejsce na podziwianie zachodu słońca.

22 marzec 2023 14:45

Kopiec Piłsudskiego - najwyższy kopiec w Krakowie

Kopiec Piłsudskiego w Krakowie inaczej nazywany Kopcem Niepodległości i Kopcem Wolności to największy z 5 istniejących do dziś krakowskich kopców. Usypany został w latach 1934-37, na szczycie Sowińca - najwyższego wzniesienia Pasma Sowińca w Lesie Wolskim, w zachodniej części miasta. Ma 35 metrów wysokości i jest to zarazem najwyższy punkt Krakowa, mierzący 383 m n.p.m.

Pagór usypano w latach 1934-37. Początkowo miał stać się pomnikiem walki narodu o niepodległość, stąd jego inne nazwy - Kopiec Niepodległości i Kopiec Wolności. Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego ostatecznie kopiec nazwano jego imieniem. Zobacz, jak tu dojść, bo pod kopiec nie dojedziesz samochodem.

22 marzec 2023 14:40

Kopiec Kościuszki - najpopularniejszy kopiec w Krakowie

Kopiec Kościuszki to najpopularniejszy spośród pięciu kopców w Krakowie. Znajduje się na Wzgórzu św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa, w dzielnicy Zwierzyniec. U jego stóp wznoszą się pozostałości fortyfikacji z okresu panowania austriackiego, kiedy Kraków pełnił funkcję twierdzy. Szczyt natomiast stanowi wspaniały punkt widokowy na miasto oraz beskidzkie szczyty po przeciwnej stronie.

Kopiec Kościuszki powstał ku czci Tadeusza Kościuszki. Zaraz po jego śmierci i pochowaniu w Krakowie w 1817 roku, rozpoczął się w Krakowie kult tego bohatera, a usypywanie kopca rozpoczęło się 16 października 1820 roku, a zakończyło 25 października 1823 roku. Kopiec ma 34 m wysokości i w 2017 roku Kopiec Kościuszki wraz z kaplicą św. Bronisławy i fortem został ustanowiony Pomnikiem Historii.

22 marzec 2023 14:38

Co każdy turysta powinien wiedzieć o ubezpieczeniu podróżnym?

Planując wymarzony urlop za granicą należy zadbać nie tylko o to, by w walizce znalazły się wszystkie potrzebne na wyjazd rzeczy. Warto również odpowiednio się zabezpieczyć, decydując się na ubezpieczenie podróżne. Czym dokładnie jest polisa turystyczna i jakie korzyści przynosi jej posiadanie? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

20 marzec 2023 09:19

Prudnik - historyczne miasto na Opolszczyźnie

Prudnik - zacne i piękne miasto na Opolszczyźnie. Okazałe budowle urzekają swoim wyglądem, rynek zadziwia bogactwem architektury, a z każdego zaułka miasta przemawia do nas historia. Przeszliśmy spokojnym spacerkiem przez całe miasto i opisaliśmy najlepsze atrakcje Prudnika, a dodatkowo polecamy fajną knajpę. Sprawdź, co tutaj warto zobaczyć!

13 marzec 2023 19:32

Korona Gór Polski!

Kochani, słowo się rzekło. Wspomniałam mimochodem jakiś czas temu, że może byśmy weszli głębiej w tą Koronę Gór Polski. No i poszło w świat, podłapali inni i już nas teraz nic od tego nie uratuje 😉
Projekt zatem otwieramy, ale tak na spokojnie, bez deadline'ów 🙂

I muszę się Wam pochwalić cudnym prezentem, jaki dostaliśmy od Dorotki z bloga Weekendówka. To personalizowana i przy okazji śliczna mapa Korony, na której od razu zaznaczyliśmy sobie pinezkami zdobyte już przez nas szczyty. Szału nie ma! Wszystkich gór jest 28, z pinezkami raptem ta końcówka, czyli 8 🙂

Ale to dobry punkt wyjściowy, bo mapa ląduje właśnie na naszej ścianie i będzie nas mobilizować 🙂 A jeśli ktoś z Was wpadłby na równie szalony pomysł, to mamy specjalny kod POLSKIESZLAKI50, z którym dostaniecie taką dedykowaną dla Was mapę o 50 zł taniej. Bezterminowo! I dodatkowo na inne, nieprzecenione mapy również, Polski, Europy czy świata. A to wszystko w tym sklepie

O dalszych wyczynach będziemy Was oczywiście informować, a tymczasem trzymajcie kciuki!

10 marzec 2023 17:16

Zamek krzyżacki w Kętrzynie - Muzeum im. Kętrzyńskiego!

Pierwsza strażnica krzyżacka powstała w Kętrzynie, w sercu Mazur, w I połowie XIV wieku. Istniejący do dziś zamek zbudowano nieco później, w południowo-wschodnim narożu miasta, jako trójskrzydłową budowlę, zamkniętą od strony zachodniej murem kurtynowym z bramą wjazdową. Najbardziej reprezentacyjne skrzydło północne zajmował prokurator - urzędnik sprawujący władzę z ramienia Zakonu Krzyżackiego

Mieściła się tu także kaplica, a na dziedzińcu działała studnia. Prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku zamek w Kętrzynie otoczony został od północy, wschodu i południa, murem obronnym z cylindrycznymi basztami w narożnikach, przystosowanymi do wykorzystywania broni palnej.

Obecnie w kętrzyńskim zamku funkcjonują: Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego z niezwykle interesującą kolekcją rzeźby gotyckiej, zabytkami rzemiosła artystycznego oraz meblami z XVII-XIX wieku oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Tutaj poznajemy ważną postać Zofii Licharewej - założycielki kętrzyńskiego muzeum. Mocno zaangażowała się ona po wojnie w ratowanie zabytków Warmii i Mazur, które dziś można podziwiać w muzeach całego regionu. Unikatem są tu pruskie chorągwie pogrzebowe, w tym jedyna zachowana z terenu dawnych Prus chorągiew pogrzebowa dziecka z wizerunkiem zmarłego w wieku 3 lat Botho Eulenburga. No i jeszcze nowinka - multimedialna makieta Kętrzyna, świetna gra światła i słowa, pięknie prezentująca historię miasta.

07 marzec 2023 20:22

Góry w Polsce. Najwyższe i najpiękniejsze szczyty w polskich górach!

Na terenie Polski dostępne są 3 główne łańcuchy górskie i 28 pasm górskich, z których najwyższe wzniesienia tworzą Koronę Gór Polskich. Zdobycie tej odznaki to jeden z magnesów, który przyciąga na grzbiety turystów i góromaniaków. Mamy to ogromne szczęście, że góry w Polsce występują na całym niemal południu kraju i dodatkowo w okolicach Kielc. 

Tym samym możemy cieszyć się cudownym, górskim krajobrazem w wielu miejscach naszej ojczyzny, podziwiając czasem zupełnie odmienne pejzaże. Bo jakże mają się Góry Stołowe do ostrych, tatrzańskich szczytów czy zalesionych, łagodnych wzniesień Gór Świętokrzyskich.

06 luty 2023 14:47

Gietrzwałd - sanktuarium Maryjne i deskale Andrejkowa

Gietrzwałd, dawniej Dietrichswalde, to ciekawa i klimatyczna zarazem wioska na Warmii, słynąca z sanktuarium oraz deskali Cichego Memoriału. Znajduje się około 20 km na południowy zachód od Olsztyna, nad rzeką Giłwą, przy drodze krajowej nr 16 wiodącej z Olsztyna do Ostródy

Okazałe sanktuarium zaprasza wiernych przez cały rok, wiąże się z XIX-wiecznymi objawieniami Maryi, która ukazywała się dwóm kilkunastoletnim dziewczynkom - Basi i Justynie. Znacznie świeższą sprawą są 3 deskale Arkadiusza Andrejkowa, które na starych stodołach zostały wymalowane w maju 2022 roku

Do Gietrzwałdu zaprasza też fantastyczna Karczma Warmińska, mająca formę niewielkiego skansenu. Zjesz tu smaczne, regionalne dania oparte na ziemniakach, ale i mięso się tutaj podaje!

01 luty 2023 13:56

Czantoria w Beskidzie Śląskim - góra narciarzy i licznych atrakcji!

Czantoria Wielka o wysokości 995 m n.p.m. to prawdziwa góra narciarzy w Beskidzie Śląskim, z całoroczną koleją linową o czteroosobowej, wygodnej kanapie. Znajdziesz tu długie trasy, piękne widokowo. Ale i dla pieszych wędrowców szczyt jest atrakcyjny. Przy górnej stacji można odwiedzić sokolarnię z dzikimi ptakami, poleżeć na leżaku i podziwiać widoki, zjeść coś w bufecie. To wszystko na Polanie Stokłosica.

30 minut spacerkiem dalej czeka szczyt właściwy, już po czeskiej stronie, z odpłatną wieżą widokową. O ile sam szczyt nie jest widokowy, to mówię Ci, chcesz zobaczyć panoramę z wieży!

30 styczeń 2023 10:58

Frombork - najlepsze atrakcje miasta Mikołaja Kopernika!

Frombork to niewielkie, zaciszne miasteczko leżące w województwie warmińsko-mazurskim, nad brzegiem Zalewu Wiślanego. Słusznie nazywany "klejnotem Warmii", Frombork był miejscem pracy najsłynniejszego astronoma nowożytnej Europy - Mikołaja Kopernika.

Jeśli lubicie ceglaną architekturę, na pewno zachwyci Was Frombork. Ja byłam urzeczona! Na Wzgórzu Katedralnym uwagę przykuwa przede wszystkim imponująca katedra. To jedyna na świecie tak dobrze zachowana średniowieczna warownia katedralna i największy kościół Warmii! A co jeszcze warto zwiedzić na Wzgórzu? Muzeum Kopernika oraz Wieżę Radziejowskiego, która niegdyś była zarazem dzwonnicą i latarnią morską. Po więcej ciekawych miejsc kliknij do naszego przewodnika po atrakcjach Fromborka!

25 styczeń 2023 14:04

Szlak Kopernikowski - najlepsze atrakcje związane z Mikołajem Kopernikiem na Warmii i w okolicach

Szlak Kopernikowski to niezwykle interesujący, tematyczny szlak drogowy, biegnący przez Warmię, Mazury i Elbląg. Liczy około 300 km i w terenie oznakowany jest symbolem astrolabium. Jak nietrudno się domyślić, wiedzie przez miejscowości i obiekty związane z życiem słynnego uczonego, który na Warmii spędził większość swojego życia. W niektórych z nich mieszkał, w innych pracował, a w wielu innych po prostu bywał.

Na Szlaku Kopernikowskim zobaczysz zabytkowe budowle pamiętające czasy Kopernika, poświęcone mu wystawy muzealne. Poznasz sekrety wszechświata w planetariach i obserwatoriach astronomicznych. Również z aktywnych atrakcji możesz tu skorzystać. A jakie miejsca na Szlaku my odwiedziliśmy?

24 styczeń 2023 20:34
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Obserwuj na Instagramie