Zamek w Brzegu na Opolszczyźnie to niezwykle efektowny zamek książęcy, o renesansowym kształcie. Zwany jest Śląskim Wawelem, gdyż zrekonstruowane krużganki przywodzą na myśl te z Krakowa. Budowla, choć nie oparła się zniszczeniom wojennym, została pieczołowicie zrekonstruowana i dziś zachwyca turystów z całej Polski! Urocze krużganki, zdobna, niesłychanie piękna brama wjazdowa i ciekawe wystawy we wnętrzach to główne atuty zamku Piastów śląskich w brzegu.
Brzeski zamek książąt śląskich to niezwykle cenny zabytek o interesującej architekturze. Jedyny tego typu na całej Opolszczyźnie. Dawna gotycka twierdza przebudowana została przez dynastię na renesansową rezydencję. Z zewnątrz największe wrażenie robi bogato zdobiona fasada budynku bramnego. Zdobią ją kamienne popiersia książąt piastowskich. Ufundował ją książę Jerzy II, którego posąg naturalnej wielkości możemy podziwiać na elewacji. Obok niego widnieje podobizna jego małżonki Barbary. Budynek bramny ze swą unikalną dekoracją rzeźbiarską to najznakomitszy zabytek renesansu w Europie Środkowej.
Brzeg to piękne, historyczne miasto o piastowskich korzeniach. Skrywa cenne ślady przeszłości z zamkiem książąt brzeskich na czele. Leży w województwie opolskim, pomiędzy stolicą regionu - Opolem, a Wrocławiem, przy trasie nr 94. Wciąż nieco niedoceniony Brzeg potrafi zachwycić zabytkami, dlatego zachęcamy Cię do odwiedzenia tego zacnego miasta!
Odnajdziesz tu monumentalne świątynie, okazały i oryginalny zarazem ratusz, a także diament w koronie - piastowski zamek. Po naszych kilku wizytach w tym mieście przygotowaliśmy przewodnik po najlepszych atrakcjach Brzegu.
Kochani moi, co robicie w weekend?
My zapraszamy na Jurę, bo tam zaszaleje Juromania! My się oczywiście wybieramy, i to w niejedno miejsce! Znamy całą Polskę, ale przecież to na Jurze zostawiliśmy swe serce 😉
Czas akcji: 15-17 września
Miejsce akcji: Aż 28 gmin, w tym zamek Olsztyn, zamek Ogrodzieniec, Podlesice, Żarki, Okiennik Wielki, Pustynia Błędowska, Zamek Tenczyn
Co czeka na Was podczas tej niezwykłej imprezy?
Dokładny plan wydarzeń znajdziecie pod adresem:
https://juromania.pl/
Czy zdajesz sobie sprawę, że raptem kilka kilometrów od Brzegu, w małej opolskiej wiosce Małujowice, mieści się prawdziwy unikat w skali całego kraju? Nazywany Śląską Sykstyną?
To gotycki kościół Św. Jakuba, który zaczął powstawać jeszcze w XIII wieku. Ściany niemal całej świątyni pokryte są freskami. To największy w Polsce zespół malowideł średniowiecznych. Liczy blisko 1000 metrów kwadratowych. Robi to kolosalne wrażenie.
W prezbiterium są sceny Maryjne, a na łuku tęczy przedstawiony jest Sąd Ostateczny, podobnie jak w watykańskiej Kaplicy Sykstyńskiej, stąd Śląska Sykstyna. W nawie freski tworzą zespół tzw. Biblii Pauperum czyli "Biblii Ubogich". W średniowieczu bowiem niepiśmiennym osobom przekazywano słowo boże za pomocą obrazów!
Lubicie zabytki? Jestem przekonana, że tak. A czy lubicie robić zdjęcia zabytkom?
Właśnie nadarzyła się ku temu wspaniała okazja, bo w dniach 01 - 30 września 2023 trwa Konkurs Wiki Lubi Zabytki!
To organizowany od 13 lat międzynarodowy konkurs fotograficzny, którego celem jest dokumentacja światowego dziedzictwa materialnego.
Czy leży Ci na sercu dobry stan zabytków? Czy uważasz, że ważna jest wiedza o nich i zachowanie ich dla przyszłych pokoleń? Jeśli tak, już dziś rusz na szlak, wykonaj fotografie i dodaj je w konkursie, zgodnie z regulaminem. Oczywiście zdjęcia nie muszą być wykonane w trakcie trwania konkursu.
Zamek w Tykocinie to wyjątkowa, piękna atrakcja Podlasia, udostępniona dla turystów. Pochodząca z XVI wieku, później zlikwidowana do fundamentów. W XXI stuleciu odbudowana i oddana turystom jako perełka regionu i jedna z nielicznych warowni w tych okolicach.
Historia zamku zaczyna się 600 lat temu. Pierwszą drewnianą warownię postawiła tu rodzina Gasztołdów - litewskich możnowładców. Wtedy to jeszcze budowla stała na wyspie!
A czy wiesz, że zamek był swego czasu nekropolią dla króla Zygmunta II Augusta? Albo że odbywa się tutaj jedyna zimowa inscenizacja historyczna? Kiedy Polacy wygnali Szwedów! Te i inne ciekawostki o zamku znajdziesz w nowym tekście na blogu, zapraszam!
Tykocin to piękna historyczna, a nawet królewska miejscowość w województwie podlaskim. Malowniczo położona jest nad rzeką Narew, nieco na zachód od Białegostoku. Tykocin to jeden z najstarszych i najpiękniejszych ośrodków w regionie. Liczy około 600 lat. Nazywany bywa perłą baroku. Nie bez przyczyny, bowiem stoją tu wspaniałe, XVIII-wieczne zabytki, reprezentujące właśnie ten styl. Wybija się wśród nich synagoga. A czy wiesz, że król spędził na zamku kilkanaście miesięcy, po tym, jak... umarł?
Nas Tykocin urzekł! Nie tylko majestatycznym zamkiem, okazałą świątynią na rynku, ale również małomiasteczkowym klimatem, z żydowskimi śladami. Warto przespacerować się uroczymi uliczkami z ujmującą zabudową. A tuż za progiem miasta zachwyca cudna przyroda. Poznaj najlepsze atrakcje, które warto zobaczyć w Tykocinie!
Biebrzański Park Narodowy to ostoja dostojnego łosia i ptasie eldorado. Niewiele jest miejsc w Europie, gdzie znajdziesz takie zagęszczenie ptaków, w tak różnych gatunkach.
Czy wiesz, że jest to największy spośród polskich parków narodowych? Powstał w 1993 roku i ma prawie 60 tys. ha. Leży w północno-wschodniej części kraju, na obszarze województwa podlaskiego. Jeśli lubisz przyrodę, zaciszny azyl i podróżowanie w stylu slow, to będzie dla Ciebie prawdziwy raj! Zdarza się tu spotkać wędrujące jeleniowate, również te największe i mnóstwo ptaków na rozlewiskach, głównie wiosną, przy roztopach.
Zobacz, co zwiedzić i jakie miejsca zobaczyć w Biebrzańskim Parku Narodowym!
Bycie nastolatkiem to czas, gdy młodzież intensywnie rozwija swoje zainteresowania, zdobywa nowe doświadczenia i kształtuje swoją tożsamość. To także świetny moment na to, aby zdecydować się na samodzielny wyjazd. Jednak wybór odpowiedniej destynacji nie zawsze jest prosty. Co spakować na obóz? Czym zatem kierować się, aby zapewnić swojemu dziecku niezapomniane doświadczenia? Odpowiadamy!
Wyjazd na wakacje kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem i budowaniem przyjemnych wspomnień. Niestety jednak miejsca pełne turystów bardzo często przyciągają oszustów i złodziei. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić pieniądze, dokumenty lub inne cenne przedmioty. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Przeczytaj, aby być przygotowanym na każdą ewentualność!
Człuchów to zabytkowe miasto na Pomorzu, leżące w jego południowej części, niedaleko Chojnic ze słynną bramą człuchowską. Warto zwiedzić tu zamek krzyżacki i inne atrakcje oraz ciekawe miejsca w Człuchowie i okolicy. Z racji dużej liczby jezior, ośrodek jest wspaniałym pomysłem na letni wypoczynek. Tym bardziej, że jest otoczony lasami.
Człuchów oferuje wiele atrakcji. Spacerowaliśmy po tym mieście długo, bo choć jest nieduże, ciekawostek jest tutaj sporo. Co cenne, istotnym atutem miasta jest panująca tu cisza i spokój, bo turystów w mieście nie ma zbyt wielu. Tym samym jest to idealne miejsce dla osób lubujących się w spokojnym wypoczynku. A tylko nieco dalej na północny wschód roztaczają się Bory Tucholskie i rozlewa malownicze Jezioro Charzykowskie. Oto najlepsze atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć w Człuchowie.
W wyborze roweru należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Czy chcesz skakać po pionowych rampach? Kusi cię wykonywanie trików i chcesz się poruszać po specjalnych torach? W takim razie potrzebne będą różne przydatne akcesoria dla bezpieczeństwa, ale też rower BMX. Ich prosta konstrukcja sprawia, że są niezastąpione w sporcie.